Slovákom pribudla nová daň, daj si na ňu pozor aj ty

Biznis a podnikanie Nová daň zaťaží Slovákov
Nová daň zaťaží Slovákov. Zdroj: shutterstock.com/SFIO CRACHO/nadia_if
BitmarketsBitmarkets

V posledných rokoch sa výrazne rozmáha nová forma ubytovacích možností, a to prostredníctvom digitálnych platforiem ako je Booking či Airbnb. Možno aj práve vy využívate túto možnosť, ako spôsob akým si privyrobiť krátkodobým prenájmom svojho bytu, domu či chaty. Doposiaľ bolo len na každom prenajímateľovi, či takýto príjem prizná a aj zdaní podľa platnej legislatívy. Od 1. januára 2023 je všetko inak, novela zákona zaručuje, že daň zaplatí každý.

EÚ zaviedla novú smernicu, plateniu daní sa už digitálni prenajímatelia nevyhnú

Od začiatku tohto roka vstúpila do platnosti novela zákona o medzinárodnej pomoci a spolupráci pri správe daní. Podľa nej musia digitálne platformy automaticky poskytovať informácie o svojich klientoch daňovým úradom. Túto povinnosť im nariaďuje európska smernica s pracovným označením DAC7.

Samozrejme, aj doteraz mal každý prenajímateľ zákonnú povinnosť priznať a odviesť daň z prenájmu nehnuteľnosti, no veľmi často sa stávalo, že prenajímateľ vôbec nepriznal príjem z týchto ubytovacích služieb alebo ho priznal v nižšej sume.

Finančná správa doteraz vedela získať informácie o príjmoch z prenájmu cez digitálne platformy len na vyžiadanie. No európskou novelou zákona, ktorá už je dnes v platnosti, má Finančná správa prístup ku všetkým týmto údajom úplne automaticky.

„Na základe týchto dát budú daňové úrady kontrolovať daňové priznania. Dostanú do rúk silné dáta na výzvy, na opravu údajov či daňové kontroly,” povedala pre TREND Silvia Hallová, partnerka poradenskej spoločnosti Grant Thornton.

Ak vás zaujíma téma daní, prečítajte si aj náš nedávny článok: Štát ti vie zobrať veľkú časť zisku na odvodoch a daniach – Takto sa tomu vyhneš

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Ako to bude fungovať v praxi

Finančná správa dostane z Bookingu, Airbnb či ďalších platforiem zoznam firiem a bežných ľudí s ich kompletnými identifikačnými údajmi a údajmi o dosiahnutom príjme cez danú platformu. Tieto údaje si následne porovná s daňovým priznaním danej firmy či človeka a v prípade nesúladu môže začať daňovú kontrolu s cieľom dorubiť daň za nepriznaný príjem,” vysvetlila postup Szimonetta Rumanová z poradenskej spoločnosti Grant Thornton pre portál oPeniazoch.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Čo ak daň nepriznáte?

Ak daňovník neprizná daň z ubytovacích služieb hrozia mu tieto pokuty:

  • 30 – 16 000 eur

Táto pokuta platí v prípade, že nepodáte daňové priznanie v ustanovenej lehote, resp. v lehote určenej správcom dane podľa § 15 ods. 1 daňového poriadku.

  • 60 – 32 000 eur

Za nepodanie daňového priznania v lehote určenej správcom dane vo výzve podľa § 15 ods. 2 daňového poriadku.

  • 60 – 20 000 eur

Za to, že si nesplníte registračnú povinnosť v ustanovenej lehote.

  • 30 – 3 000 eur

Za nesplnenie niektorej z povinností nepeňažnej povahy podľa daňového zákona.

A bude to ešte horšie, EÚ plánuje aj povinnú DPH pre platformy krátkodobého ubytovania

Daň z pridanej hodnoty je jedným z kľúčových nástrojov, ktoré zvyšujú príjmy v rozpočtoch a predstavuje v priemere takmer jednu pätinu všetkých daňových príjmov vybraných v Európskej únii. S cieľom posilniť boj proti podvodom v oblasti DPH a znížiť administratívnu záťaž podnikov, predložila Európska komisia 8. decembra 2022 trojdielnu iniciatívu s názvom DPH v digitálnom veku.

Európska komisia navrhuje zaviesť harmonizovaný rámec pre účtovanie DPH na platformách krátkodobého ubytovania. Povinnosť platiť DPH budú mať všetci prenajímatelia bez ohľadu na veľkosť ich ročného obratu. Cieľom tejto legislatívy je odstrániť z trhu konkurenčnú výhodu prenajímateľov pôsobiacich na Booking či Airbnb.

Tieto nové opatrenia o povinnej DPH by mali vstúpiť do platnosti od 1. januára 2024.

Prečítajte si aj: Historická udalosť pre kryptomeny na Slovensku – parlamentom prešiel návrh zákona na zníženie daní z kryptomien

Freedum fighters PCKvakomat mobil
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.