Banková kríza spúšťa dominový pád ekonomiky

Ekonomika Banková kríza spúšťa dominový efekt
Banková kríza spúšťa dominový efekt. Zdroj: shutterstock.com/FOTOGRIN/lassedesignen
BitmarketsBitmarkets

Udalosti posledných mesiacov, kedy v USA skrachovali tri významné banky, o čom sme pravidelne informovali, spustili vlnu nedôvery vo finančné inštitúcie. Vyústilo to do ďalšieho „bank-run”, ktorý sa udial minulý týždeň a jeho obeťou sa stala, svojho času jedna z 15 najväčších amerických bánk, First Republic Bank. Priniesli sme o tom správu v pondelok.

Vplyv je zatiaľ nepatrný

Banky, ktoré boli nútené vyhlásiť insolvenciu, neostali bez pomoci. Ich klientom podal záchrannú ruku ako samotný FED, tak i väčšie banky, ako JP Morgan. Ten taktiež prevzal 100 % kontrolu nad skrachovanou First Republic Bank. Nastáva teda situácia, ktorú predpovedali viacerí ekonómovia už po krachu Silicon Valley Bank. Malé banky nebudú schopné odolávať zvýšeným výberom klientov a nedostatok likvidity ich položí na lopatky.

Ku slovu sa tak dostávajú veľké banky, ktoré majú milióny klientov a veľkú dôveru v ich politiku. Centralizácia peňazí a moci sa tak ešte viac prehlbuje. Ako sme informovali v článu Pripravte sa na ďalšie skrachované banky, hovorí bývalý hlavný ekonóm MMF, ani krach First Republic nemusí byť posledný.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah
Skrachovaných bánk bude pribúdať

Skrachovaných bánk bude pribúdať. Zdroj: shutterstock.com/rarrarorro

Pozitívne výhľady aj napriek negatívnym faktom?

Americké akciové indexy síce po páde troch významných bánk na chvíľu klesli, potom sa však vrátili späť a dokonca rastú. Správa za apríl očakáva 2 %-ný rast najväčších indexov. Viacerí odborníci začínajú tvrdiť, že skutočná hlboká recesia možno nemusí prísť. Je však potrebné sa na veci pozerať z nadhľadu, nakoľko na trhu panujú dva navzájom nezlučiteľné faktory – vysoká inflácia a vysoké úrokové sadzby.

Vysoké úrokové sadzby sú vlastne aj príčinou skrachovaných bánk. Ako sme viackrát písali, systém tvorby peňazí v dnešnej menovej politike je založený na tvorbe dlhu. Spôsob generovania ziskov bánk je zase v požičiavaní peňazí za úrok. Vysoké úrokové sadzby síce prinášajú vyššie zisky bankám z požičaných peňazí retailovým klientom, ale taktiež i vyšší úrok z požičaných peňazí z iných bánk. Toto je dôvod, prečo majú problém hlavne malé banky.

Nemôžu si zo strachu pred potenciálnou nízkou likviditou dovoliť investovať dostatočný objem peňazí, ktorý by im zarobil zisky. Tým pádom musia znižovať objemy poskytovaných úverov, čo znižuje ich reálny zisk. A keďže nedosahujú potrebné zisky, majú problémy so splácaním úverov, ktoré majú od veľkých bánk.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku

Ako vidíme, je to začarovaný kruh, ktorý v USA už v štyroch prípadoch skončil insolvenciou bánk. Je preto zrejme možné očakávať scenár, v ktorom ekonomika vzhľadom na súčasné podmienky nevyhnutne musí prísť do krízy. Otázkou iba ostáva, nakoľko silná táto kríza môže byť a ako dlho bude trvať.

Mohlo by vás zaujímať: Robert Kiyosaki varuje pred veľkými ekonomickými zmenami vo svete

Freedum fighters PCtxb