Bitcoin je všeobecne známy svojou vzácnosťou, ktorá vyplýva z obmedzenej ponuky 21 milióna mincí. Podľa správy BeInCrypto, od roku 2023 bitcoin vlastní menej ako 1 % svetovej populácie. Napriek rastúcej adopcii je ale použitie v bežnom platobnom styku stále v plienkach.
Adopcia verzus špekulácia
V súčasnosti existuje približne 44,15 milióna adries s nenulovým bitcoinovým zostatkom, ktoré produkujú 250 000 transakcií denne. Väčšina držiteľov ale neplánuje používať bitcoin ako platidlo, ale skôr ako špekuláciu s vidinou rýchleho zárobku. Preto je potrebné odlišovať adopciu a investíciu.
Adopciu brzdí predovšetkým volatilita a nedostatočné povedomie o fungovaní digitálnej meny. Nejasný regulačný rámec odrádza mnohých potenciálnych investorov, ktorí nie sú ochotní čeliť nebezpečnému prostrediu. Európa sa snaží túto otázku čiastočne riešiť reguláciou MiCA.
Bitcoin bude čoraz vzácnejší
Už skôr sme vás informovali o tom, koľko bitcoinov je nenávratne stratených. Okrem toho, extrémne odlivy z búrz indikujú neochotu predávať bitcoin. Ak vezmeme do úvahy oba tieto efekty zistíme, že bitcoinov bude čoraz menej dostupných na obchodovanie. Stratených mincí môže len pribúdať a takisto odlivy na burzách sú čoraz väčšie.
Ponuku bitcoinov nemožno rozšíriť, keďže hardfork vytvorí paralelnú blockchainovú sieť, ale už s novou kryptomenou. Tento trend vzácnosti bitcoinu je poháňaný nie jeho adopciou, ale špekuláciou. Motivácia držať bitcoin pramení vo vidine zisku a nie jeho denného používania.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Bez ohľadu na motiváciu to nič nemení na fakte, že najväčšia kryptomena na svete bude v budúcnosti vzácnejšia len ak bude zachovaný dopyt. Bez dopytu nie je možný rast ceny a to ani za predpokladu fixnej ponuky. Je ale vysoko nepravdepodobné, že dopyt po bitcoine zmizne.
Mohlo by ťa zaujímať: Alarmujúce číslo pre bitcoin – väčšina mincí je mŕtva