Obľuba digitálnych mien neustále rastie spolu s ich využiteľnosťou a dostávajú sa tak medzi ľudí. Využívajú ich ako veľké firmy, tak i jednotlivci. Ekosystém sa približuje ich dennému používaniu a kryptomeny sa tak dostávajú do denného platobného styku. S tým však súvisí aj záujem hackerov, ktorí, ako píše denník Cointelegraph, útočia stále viac a svoje obete pripravujú o milióny dolárov.
Štvrť miliardy od začiatku roka
Napriek tomu, že kryptomenové spoločnosti aj jednotlivé tokeny majú stále lepšie systémy zabezpečenia, aj sofistikovanosť hackerov sa zvyšuje. Len od začiatku roku 2023 boli schopní pripraviť svoje obete o viac ako 320 miliónov dolárov. Prezradila to blockchainová bezpečnostná firma CertiK vo svojom štvrťročnom reporte. Potešiteľným však je fakt, že tohtoročné straty boli výrazne nižšie, ako za rovnaké obdobie v roku 2022, kedy hackerom padlo za obeť takmer 1,3 miliardy dolárov.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Ako môžeme vidieť na obrázku vyššie, najväčšie straty, až takmer 222 miliónov dolárov, boli zaznamenané na sieti etherea. Na druhom mieste, s výrazným náskokom pred ďalšími coinmi, bola sieť BNB so 139 miliónmi dolárov. Do štatistík sa počítali onchain dáta zo všetkých typov podvodov a hackov. Dohromady ich bolo zatiaľ viac ako 90.
Hackeri sú ochotní rokovať
Čísla ukradnutých kryptomien síce môžu vyzerať hrozivo, avšak realita nie je až tak krutá. V poslednej dobe sa totiž rozmohol postup hackerov, ktorí sú ochotní vyjednávať. Napríklad kryptospoločnosť Euler, ktorá bola hacknutá ešte vo februári nedávno oznámila, že po takmer mesačnom vyjednávaní sa jej podarilo získať späť takmer 90 % odcudzených kryptomien.
Tieto čísla zrejme súvisia aj s faktom, že súčasné systémy vyšetrovateľov sú už natoľko prepracované, že vedia nielen s hackermi nadviazať kontakt, ale cez pritlačenie na nich dokonca aj vyjednať značnú časť ich lupu späť.
Opatrnosť na prvom mieste
Ako sme vás už viac krát informovali, v spletitom svete blockchainu je maximálna obozretnosť nevyhnutnosťou. Krádeže a podvody na nás striehnu na každom rohu a aj kvôli neregulovanému prostrediu je často ťažké rozoznať, čo je dobrá investičná príležitosť a čo je podvod. Aj skvele vystavané „projekty”, s dokonalým whitepaper a a roadmap, môžu po pár mesiacoch skončiť s nálepkou „scam” a zmiznúť so všetkými vyzbieranými peniazmi oklamaných investorov.
Čítajte ďalej: FBI vydala dôležité varovanie pred týmito kryptomenovými podvodmi