Začala reťazová reakcia – na trhu praskajú bubliny

Ekonomika Banková kríza a superbublina
Banková kríza a superbublina. Zdroj: shutterstock.com/jokerpro/BAZA Production
BitmarketsPepe Unchained mobil

Banková kríza odhaľuje, ktoré inštitúcie sú finančne nezdravé. Spoluzakladateľ spoločnosti spravujúcej aktíva GMO, Jeremy Grantham, varoval pred postupným praskaním superbublín. Podľa portálu News Bitcoin za vinníka označil FED, ktorý živí reťazovú reakciu, ktorej sa nevyhneme.

Vzniká superbublina?

Vysoké úrokové sadzby spôsobujú potlačenie dopytu a následne v mnohých prípadoch platobnú neschopnosť. Navyše, inflácia vytvára prostredie kde reálne mzdy nestíhajú za nárastom cien a kúpyschopnosť klesá. Za týchto podmienok FED vytvára prostredie, v ktorom je otázka času, kedy začnú praskať bubliny.

Grantham sa podelil o svoje negatívne vyhliadky v rozhovore pre Rosenberg Research. Súčasný stav ekonomiky porovnal s rokom 2000, kedy existovala iba mierna recesia bez problémov na trhu s nehnuteľnosťami a znížením dlhu.

Za superbublinu považuje bublinu všetkých trhov. Týka sa ako trhu bývania, tak aj dlhopisového trhu. Je nepravdepodobné, že už v tomto roku bude zaznamenaný globálny rast a oživenie. 

Čaká bankový sektor ešte väčší pád?

Čaká bankový sektor ešte väčší pád? Zdroj: shutterstock.com/Pla2na

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

FED označený za hlavného vinníka

Nedávno sme vás informovali o tom, ako Americká centrálna banka na poslednom mítingu oznámila už v poradí 9. navýšenie úrokových sadzieb po sebe, tentokrát o 25 bázických bodov. Cieľom je dosiahnutie inflačného cieľa 2 %, ktorý je pre mnohých ekonómov v súčasnom makroekonomickom prostredí nereálny.

Všeobecne platí, že v časoch depresie väčšina analytikov očakáva recesiu a praskanie bublín. Zatiaľ nie je preukázané, že by skutočne svet čelil superbubline, no napriek tomu niektoré vyjdu najavo a odhalia, ktoré segmenty a konkrétne spoločnosti boli finančne nezdravé.

Napriek turbulentnému obdobiu svetové indexy a trhy reagovali v posledných týždňoch na udalosti pozitívne a rástli. Dôvodom je ale pravdepodobne ochota FED-u finančne dopovať bankový sektor, aby predišiel ohrozeniu stability. FED by mohol naliať do obehu ďalšie 2 bilióny dolárov.

Mohlo by ťa zaujímať: Banková kríza: čaká nás viac ako dva tucty krachov bánk

Crypto All Stars PCtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.