Bitcoin v súčasnosti používa už okolo 400 miliónov ľudí. V podstate sa z neho stalo globálne aktívum, ktorým viete zaplatiť kdekoľvek na svete. Dokonca aj v afrických štátoch. Ani po 14 rokoch od vytvorenia konceptu a spustenia siete sa nepodarilo konfrontovať jeho tvorcu, s akým účelom a za akými cieľmi založil sieť. Jeho identita zostáva anonymná.
Späť do roku 2008, kedy začal fungovať bitcoin
Autor sa označuje pod názvom Satoshi Nakamoto. Napriek tomu reálny človek s takýmto menom neexistuje. Niektorí si ho môžu zamieňať s Dorianom Nakamotom. Ale jedná sa najskôr iba o menovca a náhodu, keďže prvý krát o bitcoine počul z médií. Skutočný autor, ale s veľkou pravdepodobnosťou nie je.
Ďalšia stopa, ktorú zanechal vedie na web bitcoin.org, kde sa nachádza jediný, oficiálny dokument o založení najznámejšej kryptomeny. Takzvaný whitepaper. Dokument popisuje, čo je to bitcoin a ako funguje. Bitcoin má slúžiť ako elektronická mena, ktorú si posielajú 2 osoby, bez sprostredkovateľa.
Okrem toho zakladateľ bol ešte dlhodobo aktívny na fóre bitcointalk. Tam prevažne pomáhal začiatočníkom a ukazoval zmeny, ktoré by sa mohli realizovať. Iné stopy po zakladateľovi nezostali a ani do dnešného dňa nikto nepriniesol jasný dôkaz, ktorý by naznačil, kto je zakladateľ bitcoinu a ako sa volá skutočným menom. Špekuluje sa preto nad niekoľkými možnosťami. Toto sú najčastejšie úvahy a domnienky, ktoré kolujú medzi kryptofanúšikmi. Ani jedna z možností sa ale nemusí zakladať na pravde.
Pridaj sa do najrýchlejšie rastúcej Discord komunity kryptonadšencov a investorov na Slovensku. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a LinkedIne.
Bol založený tajnou organizáciou alebo dokonca FBI
Špekuluje sa, že bitcoin mohol byť založený nejakou tajnou organizáciou, štátom alebo dokonca FBI. Digitálna mena mala byť iba experiment. Veď predsa, kto by pri samotnom začiatku a to ešte v roku 2009, kedy takmer neboli kreditné karty, veril niečomu, ako sú čísla na internete.
Bitcoin je čiastočne anonymná mena, pokiaľ nezanecháme stopu v bežnom fiat svete alebo neoveríme účet na burze. Mohol preto napríklad zločinom slúžiť ako tajná mena, na výmenu majetku. Napríklad organizáciám, ktoré pravidelne na dennej báze obchodujú a chcú zanechať za sebou čo najmenšiu stopu.
Na najstarších onchain dátach ale nie sú záznamy o podozrivej aktivite, že by si 2 alebo viac ľudí posielajú dlhodobo medzi sebou bitcoin. Sieť rástla organicky, od jedného používateľa postupne ku piatim a následne po prvých sto. Tí si obvykle medzi sebou podľa dopytu a ponuky vymieňali svoje mince. Prípadne ich ťažili a hľadali niekoho, kto ich od nich kúpi.
A keďže onchain dáta sú verejné miesto na internete, tak podozrivú aktivitu by sme si už dávno všimli. Preto ak by tajná organizácia alebo dokonca zločinci chceli posielať digitálne aktíva medzi sebou, tak určite by to urobili oveľa viac bezpečnejšie pred celým svetom. Prípadne uzamkli ľudom prístup ku sieti.
Bitcoin určite musí súvisieť s darkwebom…
Bitcoin je spájaný s darkwebom veľmi často. Dokonca tam patrí ku najviac používanému platidlu. Môže mať ale súvis s niektorým z darkweb projektov? V podobnom čase, kedy vznikal aj bitcoin, sa začal rozmáhať darkweb obchod Silk Road.
Zakladateľ projektu Ross Ulbricht bol chytený FBI v roku 2013 a všetkých jeho 1 milión bitcoinov štát zabavil. A teraz si môžeme klásť otázku. Nezaložil ho práve on, keďže v tom čase viedol vôbec najväčší biznis v kryptomenom svete?
Mohol hľadať riešenie ako anonymne posielať peniaze a platiť napríklad za drogy bez toho, aby sme poznali identitu zločinca? Po dolapení zakladateľa a zistení jeho adresy si vyšetrovatelia mohli poprepájať celú sieť transakcií a zistiť, z ktorých peňaženiek koľko a kto dostal. Niektoré dokonca boli overené aj na burzách, takže vyšetrovatelia v podstate dolapením najväčšieho kryptomafiána sa jednoducho dostali ku údajom veľkého počtu používateľov, z ktorých adries odišli peniaze do tohto obchodu. Ako sme raz spomínali, bitcoin funguje na blockchaine, čo je otvorená databáza všetkých transakcií, do ktorej môže nahliadnuť každý.
Aj v prípade darkwebu platí najskôr podobný princíp ako v prvom prípade. A to, že určite existujú lepšie spôsoby, ako na nelegálne obchodovanie použiť peniaze. Navyše, keď sa pozrieme na všetky príspevky na bitcointalk fore od Satoshiho Nakamota, tak nie je žiadny dôkaz, ktorý by potvrdzoval, že komunikoval na tomto verejnom mieste so zločincami. Skôr sa snažil pomôcť začínajúcim používateľom riešiť ich problémy, ktoré mali s bitcoinom.
Bitcoin má byť alternatívny finančný systém
Týmto smerom nás vedie samotný dokument zakladateľa o bitcoine. Vznikol práve počas poslednej hospodárskej krízy, ktorá sa začala v roku 2008. Pôvodný koncept najskôr nerátal, že o 14 rokov ho bude používať až 5 % populácie. A to ešte jeho adopcia stále rastie.
Mal slúžiť iba anarchistom, ktorí už nechceli byť súčasťou finančného systému, ktorý nie je úplne dokonalý a zažíva pravidelne pády. Navyše, bitcoin mal byť pákou proti inflácii a ako jedno z mála aktív si mal dlhodobo držať svoju hodnotu.
Zatiaľ všetko nasvedčuje tomu, že tento scenár je najpravdepodobnejší a bitcoin založil jednoducho obyčajný človek, ktorý iba nemal rád fiat peniaze.
Bitcoin je pyramídová hra
Môže byť bitcoin pyramídová hrá a zakladateľ predá všetky bitcoiny? Keďže bitcoin nemá centrálneho vlastníka a ide si svojou cestou, nikto nerozhoduje, koľko mincí bude v obehu a kto koľko a komu môže posielať. Raz sa stanovili pravidlá, ktoré sa za celých 14 rokov nezmenili. Preto niečo ako koniec bitcoinu alebo zatvorenie siete nehrozí a ani tento scenár nie je možný.
Môže sa stať, že najbohatší kryptomiliardári predajú svoje bitcoiny a cena nárazovo spadne. Bitcoin prežil už poklesy o 85 %. Takže vylúčiť to nikdy nemôžeme. Ale to už je na rozhodnutí osôb ako jednotlivcov, či tak urobia a spôsobia bear market. Najskôr kvôli likvidite budú predávať postupne.
Nejedná sa ale o prvoplánovú akciu. Každý mal slobodnú možnosť sa rozhodnúť ako veľmi verí bitcoinu a koľko si ho nakúpi a predá. Nedá sa vylúčiť, že zakladateľ, ktorý ešte stále drží vyťažený viac ako 1 miliónov bitcoinov, že ich všetky postupne alebo aj naraz predá a cena znovu spadne o 85 %.
1 milión je síce veľký počet mincí, ale bitcoin by aj tento predaj technicky nezrovnal. Cenovo, ako bolo spomenuté, môže výrazne klesnúť. Čo sa ale stalo niekoľko krát. Hlavne v rannej fáze vzniku, kedy najbohatší ľudia v bitcoinovom svete predali svoje mince.
Pre porovnanie, aj najväčší kryptomenový fond vlastní dlhodobo okolo pol milióna bitcoinov a keď by ich všetky predali, tak by spravili v presne to isté, ako keď by ich predal samotný zakladateľ.
A tu vieme rozlíšiť bitcoin od Ponziho schémy. Ponziho schéma je riadená jeho majiteľom, ktorý si môže rôzne určovať podmienky a kedy celú schému vypne a s peniazmi utečie. Bitcoin sa technicky vypnúť nedá (ak teda samozrejme bude fungovať elektrická energia). Na začiatku sa stanovilo, za akých podmienok bude fungovať. A už je na používateľoch, koľko mincí si nakúpia alebo či nevstúpia na trh ako veľký fond, prípadne veľká ťažobná firma, ktorá postupne nahromadí napríklad aj spomenutý majetok jeden milión bitcoinov.
Kto je Satoshi Nakamoto?
Už je to viac ako 12 rokov, čo nám naposledy zanechal správu zakladateľ Bitcoinu, Satoshi Nakamoto. Posledný odkaz napísal 12. decembra 2010 o 18:22:33 na fóre Bitcointalk. Odvtedy sa už nikdy neozval. Jeho identita sa nikdy nepodarila odhaliť.
Ako prvá známa osoba, ktorá dostala bitcoin od zakladateľa bol Hal Finney, ktorý ale v roku 2014 zomrel. Takže či bol alebo nebol zakladateľ sa nikdy nedozvieme. Sám to celý život popieral.
Neexistuje žiadna osoba, na ktorú by bolo dostatok dôkazov, aby sme ho mohli považovať za skutočného autora. Možno mal pôvodne iné plány a chcel skutočne bitcoin rozšíriť do celého sveta, ale v roku 2011, kedy zanechal posledný odkaz, zomrel. Prípadne ho chytila tajná služba, za vytvorenie nelegálnych peňazí. Všetky teórie o tom, kto môže byť Satoshi Nakamoto sa dočítate v našom ďalšom článku: Pred 12 rokmi záhadne zmizol zakladateľ Bitcoinu Satoshi Nakamoto. Čo sa s ním stalo?