Psychológia investičných rozhodnutí pri dlhodobom hodlovaní kryptomien

Pre začiatočníkov Top aktíva na ktorých ľudia zbohatli
Top aktíva na ktorých ľudia zbohatli. Zdroj: shutterstock.com/Travis Wolfe a shutterstock.com/GaudiLab
BitmarketsBest Wallet mobil

Tento článok je bonusovým dielom k (aktuálnemu dielu) seriálu Plánujeme nákup kryptomien k hodlovaniu. Hneď v úvode by sme vás radi upozornili na jednu vec. Pri dlhodobom investovaní by ste to mali mať v hlave pekne zrovnané. Mali by ste napríklad vedieť, čo od investície očakávate, preto sa v ďalšom dieli budeme venovať stanoveniu cieľov. Teraz však už prikročme k aktuálnej téme, ktorou je psychológia.

Psychológia hodlera

Zopakujeme si niektoré základné pravdy, z ktorých pri dlhodobom investovaní do kryptomien vychádzame. Napríklad, pred samotným nákupom by ste mali zohľadniť možnosť, že bublina praskne a bude všetkému koniec, pretože ide o jednu najčastejších poplašných správ, tzv. FUDov (Fear, Uncertainty, Doubt – Strach, neistota, pochybnosti). Ak veríte, že k tomu nedôjde a investovali ste, tak sa toho držte.

Čas

Určiť správne termín vstupu je mimoriadne náročné. To platí najmä z psychologického hľadiska. Ľahko sa vám totiž môže stať, že nakúpite tesne pred prepadom kurzu a pokiaľ sa nebudete disciplinovane držať plánu a v strachu spanikárite a predáte, môže vás to (a spravidla aj bude) pekelne mrzieť.

FOMO

Podobne, ak očakávate výrazný pokles a ono vám to nečakane vystrelí nahor, môžete byť pod veľkým psychologickým tlakom a nastupuje ďalšia nebezpečná emócia – chamtivosť.  Chamtivosť stojí za tzv. FOMO (Fear of missing out – strach z toho, že to zmeškáte). Jednoducho povedané to v našom prípade znamená, že uvidíte prudký rast a pokiaľ sa nebudete držať plánu a podľahnete chamtivosti, môžete urobiť hlúposť.

Treba poznamenať, že v podobných prípadoch je potrebné pružne reagovať na situáciu a pokiaľ trh nerobí to, čo ste očakávali, môže byť nutné prehodnotiť ďalší postup s ohľadom na to, aby ste si zachovali psychickú pohodu, nech už trh urobí čokoľvek. To je možné docieliť čiastočným vstupom.

Strach, že bublina praskne

Ako už sme si povedali, FOMO (Fear of missing out) je emócia, ktorá vyvoláva masívne nákupy. Po exponenciálnom raste nasleduje korekcia, to je nevyhnutné, a ide iba o to, kedy k tomu dôjde. Mnoho ľudí sa však pri pohľade na prudký prepad kurzu bojí, že ich investícia vykrváca a začnú predávať.

Pokiaľ by ste si z toho článku mali odniesť jedinú vec, nech je to tá, že vy musíte nakupovať, keď všetci naokolo prepadajú strachu a predávajú v strate. Pre dlhodobých investorov je kríza iba výpredajom.

Poučte sa z minulosti

Ako to ale urobiť, aby ste sa nebáli? V prvom dieli sme vás predsa nabádali, aby ste zhodnotili riziko a investovali iba vtedy, ak ho akceptujete. Mali by ste mať na pamäti, že ste prijali aj fakt, že sa môžete krátkodobo dostať do straty.

Na dlhodobom grafe si môžete pozrieť, ako sa cena opakovane dostávala do expanzie s následnou korekciou a je viac než pravdepodobné, že to tak bude aj v budúcnosti. Cykly sa opakujú, ale Bitcoin zostáva a v dlhodobom merítku neustále rastie. Tieto informácie nie sú nijak prevratné, teoreticky na tom vôbec nič nie je. Tá ťažšia časť je až použitie týchto jednoduchých poučiek v praxi.

Dovoľujeme si vám ponúknuť: Ako sa vlastne určuje cena Bitcoinu?

Záver

Nemajte strach, určite sa dokážete hlúpostiam vyhnúť. Stačí pri investovaní odložiť emócie a zachovať pokoj. Pristupujte k investícii ako k stavbe domu, nepredávajte svoje tehly iba preto, že to robia ostatní, držte ich. Nenasledujte stádo, riaďte sa vlastným rozumom a poučte sa z minulosti. Žiadny rast ani korekcia netrvá večne a skôr či neskôr dôjde k tomu, že sa večný súboj býka s medveďom na čas prechýli a prevaha sa otočí na druhú stranu. Je to iba otázkou času a čas je našim priateľom. To je najväčšia psychologická výhoda, ktorú ako dlhodobý investor máte.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie i na Instagrame a Twitteri.

Freedum fighters PCKvakomat mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.

Najčítanejšie články

1

Kórejci na Slovensku skončili. Veľká fabrika putuje do dražby

2

Veľký slovenský zamestnávateľ spustil nábor. Láka na vysoké platy a benefity

3

Populárna pochúťka je toxická. Slovenské reťazce ju sťahujú z predaja

4

Obyvatelia v tomto meste budú zúriť. Poslanci zvýšili dane aj o 200 %, sebe odklepli štedrý bonus

5

Slovensko sa ocitlo na čele nelichotivého rebríčka: Desivá realita slovenských pracujúcich

PR články

Warren Buffett vs. trhy: Prečo investičná legenda hromadí hotovosť?

Henrieta Balázsová  | 19. novembra 2024

Zatiaľ čo akciové trhy šplhajú na rekordné hodnoty, investori dychtivo sledujú, kam zamieria ich peniaze. Väčšina z nich verí v nekonečný rast, ale Warren Buffett, ikona investičného sveta, vsádza na opatrnosť.

Spoločnosť Warrena Buffetta mení stratégiu

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.