3 dôvody, prečo Bitcoin nemôže padnúť na 0 dolárov

Novinky Prečo Bitcoin nemôže spadnúť na nulu
Prečo Bitcoin nemôže spadnúť na nulu. Zdroj: shutterstock.com/Visuals6x a pexels.com/Andrea Piacquadio
BitmarketsBitmarkets

Posledný rok bol pre Bitcoin veľmi negatívny, keďže sa jeho hodnota prepadla o 65 %. Tu vzbudilo vo veľa investoroch dojem, že Bitcoin má vážny problém a možno aj zanikne. Existujú argumenty, ktoré tvrdia presný opak, a naznačujú rast ceny.

Bitcoin zažíva cyklické pohyby

Podstatné je pri Bitcoine pochopiť správanie cyklov. Veľké prepady o 80 %, ale na opačnej strane aj pohyby opačným smerom o stovky percent, sú pre Bitcoin bežné. V podstate sa aktuálny pokles opakuje už po 4-krát za celú históriu.

Cyklus na Bitcoine

Cyklus na Bitcoine. Zdroj: twitter.com/caprioleio

Bitcoin je síce vysoko rizikové aktívum a nie je vhodný pre investorov, ktorí chcú rýchlo a okamžite zarobiť, ale na podobnom princípe fungujú aj akcie. Nie je hanba nakúpiť dané aktívum, keď je na vrchole. Predsa môžeme ho znovu nakúpiť na nižšej cenne a spriemerovať si nákup. To, že cena Bitcoinu posledné mesiace klesá, nenaznačuje jeho koniec. A toto sú hlavné dôvody, prečo pravdepodobnosť poklesu na nulu je veľmi nízka.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Záujem o nákup stále bude

Keď berieme pravdepodobnosť poklesu Bitcoinu na nulu z pohľadu cenovej analýzy, šanca je prakticky nízka, až nulová. Väčšie riziko by som skôr hľadal v technologickom zlyhaní alebo zlyhaní vďaka iným vonkajším vplyvom. O tom si ale povieme v ďalšej časti tohto článku.

Ak by cena Bitcoinu začala razantne padať, tak na trhu, respektíve na každej burze máme knihu objednávok. Tá je neustále naplnená objednávkami od ľudí na nákup prakticky až k nulovej cene. Druhý faktor, ktorý potvrdzuje, že pád Bitcoinu až na nulu je málo pravdepodobný, je vysoký záujem nakúpiť na nízkej cene. Investori budú mať záujem po poklese robiť veľké nákupy a cena by sa skôr či neskôr pohla smerom nahor.

Pravdepodobnosť poklesu na nulu je preto absolútne nízka, ale nedá sa vylúčiť napríklad pokles hlboko pod 10 000 dolárov. Ako by trh mohol vyzerať v takomto prípade, si vieme ilustrovať na obrázku nižšie.

Cena Bitcoinu počas roku 2020

Cena Bitcoinu počas roku 2020. Zdroj: tradingview.com

Dôvera ľudí

Kryptomeny podľa údajov burzy Binance využíva približne 300 miliónov ľudí. Narastá aj počet bitcoinových peňaženiek, ktorých je aktuálne takmer 1 miliarda. Bitcoin možno nie je pre každého, ale aj napriek tomu dokáže zaujať masy ľudí svojimi jedinečnými vlastnosťami. A to hlavne decentralizáciou, bezpečnosťou, maximálnym počtom mincí. Veľa ľudí vníma výhodu aj v tom, že Bitcoin je neštátny peniaz, ktorý nie je ovládaný centrálnou bankou ani žiadnou centrálnou entitou. Slúži ako alternatívny peniaz, ktorý vyhľadáva stále viac ľudí.

https://www.instagram.com/p/ClBu4ZWoTbk/

Za veľký rozmach kryptomien môže aj smerovanie bankového systému, ktorý presadzuje stále prísnejšie sledovanie transakcií, zmenšovanie anonymity, bankového tajomstva a inflácia, ktorá tlačí reálnu hodnotu fiat peňazí nadol. V súčasnosti inflácia Bitcoinu je okolo 1,5 %, na Slovensku je 10-krát vyššia.

Ochrana a decentralizácia siete

Bitcoin má veľmi dobre zabezpečenú ochranu siete tým, že overovanie všetkých transakcií fungujú cez tisícky uzlov centralizovane. Používateľ pošle svoju transakciu na overenie ťažiarovi, ktorý ju zapíše do databázy. Následne ďalší ťažiari ju overia. Pokiaľ bude sieť decentralizovaná a jedna entita nebude ovládať viac ako 50 % ťažobného výkonu, sieť Bitcoinu nie možné zmanipulovať.

Možnosti poklesu na absolútne dno

Pád Bitcoinu v dôsledku veľkým výpredajov je určite možný. Dokonca aj hlboko pod 10 000 dolárov. V minulosti ale podobné cenové výkyvy zažíval prakticky každý rok. Ako ale ukazuje historický graf, tak cena sa vždy vrátila na historické maximum.

Jediná možnosť, ako zlikvidovať alebo znehodnotiť Bitcoin, je získať kontrolu nad celou sieťou 51-percentným útokom. Druhá možnosť je, že by sa na sieti neskôr objavila skrytá chyba, ktorá by sa dala zneužiť. Ak by sa tak stalo, riešenie by bolo podobne ako v prípade Etherea v roku 2016. Teda zmena celej siete, hardfork. Riziko konca Bitcoinu je možné, ale pravdepodobnosť je veľmi malá. V najhoršej možnosti by komunita prešla na inú kryptomenu.

Prečítaj si aj: Pred 12 rokmi záhadne zmizol zakladateľ Bitcoinu Satoshi Nakamoto. Čo sa s ním stalo?

txbtxb
Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.