OECD vyzýva na „naliehavé politické opatrenia” pri regulácii kryptomien. Aké sú najväčšie obavy?

Novinky Správa OECD o kryptomenách
Správa OECD o kryptomenách. Zdroj: Shutterstock.com/360b
BitmarketsBitmarkets

V roku 2022 sme boli svedkami prehlbujúcej sa korelácie medzi cenovým vývojom tradičných trhov a kryptomien. Prepojenie týchto dvoch odlišných trhov je stále väčšie. Na tento trend najnovšie poukazuje aj Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

Kryptomeny sa dostávajú čoraz viac do povedomia širokej verejnosti, a to aj napriek tomu, že niektoré oblasti tohto priemyslu sú stále v rukách iba malej hŕstky investorov. V priebehu roku 2022 skrachovalo mnoho kryptomenových spoločností, čo by tiež mohlo naznačovať podobné správanie trhov.

Výskumníci v správe OECD poznamenali, že práve krach kryptomenových firiem jasne ukazuje vzájomné prepojenie medzi samotnými spoločnosťami. Napríklad decentralizované financovanie (DeFi) je oveľa viac prepojené s klasickými centralizovanými burzami. Dôvodom je, že centralizované obchodné platformy poskytujú zdroj financií a kolaterál protokolom DeFi.

Regulácia kryptomien je nevyhnutná.

Regulácia kryptomien je nevynutná. Zdroj: Shutterstock.com/Vitalii Vodolazskyi

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

OECD vyzýva ku globálnej spolupráci

Správa OECD sa zaoberala konkrétne aj pádom spoločnosti Celsius, hedžového fondu Three Arrows Capital, centralizovanej burzy FTX a stablecoinu UST. Toto všetko sú najznámejšie prípady skrachovaných projektov na kryptomenovom trhu, ktoré sa udiali v tomto roku. Je obzvlášť dôležité, že na tieto skutočnosti poukazuje aj správa OECD, pretože to môže priamo ovplyvniť legislatívu Európskej únie.

Pády spomínaných kryptomenových firiem nezanechali na tradičných trhoch veľké jazvy. Predovšetkým ide o vnútorné trhové problémy v rámci kryptomenového priemyslu. Dôvodom je zatiaľ nízka kapitalizácia kryptomien v porovnaní s tradičnými financiami. Za predpokladu, že v kryptomenách by bolo viac peňazí, je možné predpovedať, že podobné krachy by priamo zasiahli aj ostatné trhy.

Finančná stabilita globálneho trhu v budúcnosti môže závisieť do značnej miery aj od kryptomien. V súčasnosti je ale na takéto tvrdenie priskoro, keďže kapitalizácia kryptomien je stále nízka. Napriek tomu je nevyhnutné podobným problémom predchádzať a kryptomeny regulovať, ako sa uvádza v správe OECD.

Tretie strany by sa mali predovšetkým zamerať na ochranu retailových investorov, ktorí sú v súčasnosti v podobných situáciách bezbranní. Správnou cestou by mohla byť globálna spolupráca v oblasti regulácie kryptomenového trhu.

Mohlo by ťa zaujímať: Aktuálne: Zakladateľ burzy FTX bol zatknutý na Bahamách!

txbOkazio mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.