Centrálni bankári G20 varujú pred stablecoinami. Pripravme sa na regulácie!

Novinky
Regulácia stablecoinov. Zdroj: Shutterstock.com/Vitalii Vodolazskyi
Okazio PCBitmarkets

Stablecoiny sú opäť predmetom regulačnej diskusie. Žiadny stablecoin totižto nespĺňa v súčasnosti štandardy stanovené pre kategóriu digitálneho aktíva centrálnymi bankármi najväčších svetových ekonomík. Stablecoiny nemajú dôveryhodné mechanizmy, ktoré by mali podporovať ich cenovú stabilitu. Dôkazom je aj stablecoin UST, ktorý otriasol celým kryptomenovým trhom.

Predstavenstvo Rady pre finančnú stabilitu spochybňuje stabilitu týchto mincí. Organizácia finančného výskumu a politiky, ktorú vedú centrálni bankári a regulátori z rôznych veľkých ekonomík, nestanovuje záväzné pravidlá, no vytvára súbor odporúčaní. Tieto odporúčania sa týkajú kryptomenových aktív a zároveň varujú pred stablecoinami. Aj keď nejde o záväzné pravidlá, súbor má veľkú váhu u politikov a finančných inštitúcií na celom svete.

Organizácia zverejnila okrem tejto odporúčanej správy pre kryptomeny aj posúdenie toho, do akej miery by emitenti stablecoinov splnili kritériá štandardov stanovené skupinou G20 v roku 2020. Správa upozorňuje aj na riziko, že investori sa pri likvidácii stablecoinov zbavujú objemov na burzách a cena by mohla klesnúť pod hodnotu meny, na ktorú je viazaná.

Najznámejšie stablecoiny

Najznámejšie stablecoiny. Zdroj: Shutterstock.com/David Sandron

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Stablecoiny sú témou číslo 1

Problémom je aj fakt, že väčšina stablecoinov umožňuje arbitrážne aktivity účastníkov trhu a do značnej miery sa na nich spolieha. Nie je ale jasné, ako by to fungovalo v čase nepriaznivých finančných podmienok. Preto je účinnosť stabilizačných mechanizmov stablecoinov otázna.

Medzitým centrálne banky ako Európska centrálna banka (ECB) a Federálny rezervný systém USA (FED) zvažujú vydanie svojich vlastných digitálnych mien.

Predstavenstvo odporúča aplikovať na stablecoiny podobné pravidlá, aké musia banky v súčasnosti dodržiavať tiež. Správa o regulácii kryptomien je, paradoxne, ešte kratšia ako samotné varovanie pred stablecoinami, čo naznačuje, že v budúcnosti sa budú regulácie týkať predovšetkým stabilných mincí. Obdobie pripomienok k nariadeniam o kryptomenách bude otvorené do 15. decembra a organizácia plánuje vydať komplexné záverečné odporúčania už v polovici roku 2023.

Mohlo by ťa zaujímať: Prehlaď aktuálne najlepších možností, ako zarábať na kryptomenách

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.