V článku 2 kontroverzné dôvody, prečo Bitcoin v skutočnosti posledné roky rástol sme sa pozreli na príčiny, ktoré spôsobili rast najväčšej kryptomeny Bitcoin počas posledného rastúceho cyklu. Ako vyplýva z článku, monetárna stimulácia centrálnych bánk a špekulatívne investície bohatých investorov spôsobili parabolicky rast nielen Bitcoinu, ale aj väčšiny kryptomien.
Posledný rastúci cyklus sa niesol v očakávaní, že Bitcoin ukončí rast na hodnote 100-tisíc dolárov. Túto tézu podporovali takmer všetci kryptomenoví analytici na čele s anonymným investorom a tvorcom modelu Stock to Floow PlanB. Keď kryptomena túto hodnotu nedosiahla, kryptomenové komunity ostali šokované. Príčina, ktorá zabránila rastu Bitcoinu na túto hodnotu, je tým istým faktorom, ktorý môže zabrániť kryptomene dosiahnuť 100-tisíc aj v budúcnosti.
Pákový efekt a Bitcoin
Hodnota Bitcoinu podobne ako hodnota každého iného aktíva spočíva vo viere. Termín užitočnosť je veľmi ošemetný, keďže v prípade vysokej inflácie, recesie a kolapsu ekonomického systému sa z bitcoinov nenajete. Za posledné roky žiadne iné aktívum nezískalo popis večné rastúce ako to vidíme v prípade BTC. Bitcoin síce môže klesať, je volatilný, no zároveň musí rásť. Táto viera má v niečom svoje opodstatnenie. Konkrétne ide o tokenomiku kryptomeny a halvingové cykly, ktoré postupne robia z Bitcoinu deflačné aktívum (na to je však ešte priskoro).
S rastúcou popularitou Bitcoinu, vznikom búrz a zapojením profesionálnych investorov sa zmenili pravidla hry. Pákové obchodovanie bolo novinkou posledného rastúceho cyklu a vďaka nemu bohatí investori dokázali cenu ohýbať podľa vlastných cieľov. Cynici vravia, že Bitcoin nedosiahol hodnotu 100-tisíc práve preto, že to väčšina očakávala. A práve tu je odpoveď na otázku, prečo nemusí kryptomena nikdy dosiahnuť 100-tisíc dolárov.
Povedzte mi, čo čakáte, a ja urobím presný opak
Vďaka pákovému obchodovaniu viete zarábať ako na raste ceny, tak aj na jej poklese. Pre profesionálnych investorov je irelevantné, či aktívum rastie, resp. klesá – zarábajú totiž v oboch prípadoch. Sentiment na trhu a očakávania ľudí možno ľahko zneužiť pákovým mechanizmom, aby ste na tom zarobili. Ak očakávajú investori rast a nastavujú dlhé pozície, bohatí investori stavia na pokles a objemom kapitálu, ktorým disponujú, strhnú cenu dolu. Nielen že tak pripravia ľudí o milióny, ale zároveň na tom aj krásne zarobia.
Podľa údajov spoločnosti Coinglass každý týždeň zažijú platformy s kryptomenovými futures likvidácie v hodnote stoviek miliónov dolárov. 13. júna v lete len za 24 hodín bolo zlikvidovaných viac ako 1 miliarda v pákových stávkach. Keďže retailoví investori sú známi vysokými pákami, spadajú do kategórie najviac zasiahnutej volatilitou a prepadmi na trhu.
Pokiaľ bude naďalej rásť popularita Bitcoinu a kryptomien a nastane rozumná a prístupná regulácia, je stále pravdepodobné, že Bitcoin jedného dňa hodnotu 100-tisíc dosiahne. Pamätajme však, že nejde o nič samozrejmé, čo sa jednoducho musí stať jedného dňa. Posledný rastový cyklus ukázal, že nič nie je samozrejmé.
Čítaj ďalej: 2 kontroverzné dôvody, prečo Bitcoin v skutočnosti posledné roky rástol