7 základných pravidiel, ako spoznať podvodnú kryptomenu

Novinky 7 základných pravidiel, ako spoznať podvodnú kryptomenu.
7 základných pravidiel, ako spoznať podvodnú kryptomenu. Zdroj: shutterstock.com/Eviart
BitmarketsMemex mobil banner

Aktuálne sú na trhu už tisíce kryptomien a desiatky ďalších nových denne vznikajú. Keď skončí súčasný kryptoboom, bude prevažná väčšina z nich bezcenná, pretože sa dokončí proces “prírodného výberu”. Ten povedie k zániku všetkých kryptomien, ktoré nemajú žiadne využitie alebo sú to proste len podvody

Kryptomena môže byť zlou investíciou z niekoľkých dôvodov

Coin by mohol byť bezcenný napríklad z technického hľadiska, pretože nemá žiadnu pridanú hodnotu, ktorá by mu pomohla v súťaži s ostatnými kryptomenami na trhu. Takým kryptomenám sa hovorí “shitcoins” a je jich veľa.

Alebo je projekt tzv. vaporware (oznámený, ale v skutočnosti nikdy nezrealizovaný projekt), pretože je napríklad veľmi veľký, či komplexný na to, aby bol realizovaný tímom s príliš malým počtom ľudí, ktorí nemajú dostatočné finančné prostriedky a investorov.

Alebo môže ísť o jasný podvod, tzv. scamcoin – má len pekný web, ktorý ale neobsahuje skoro žiadne odkazy, celý projekt je nekonzistentný alebo ešte horšie, úplne bezcenný. Je však prezentovaný ako zásadný až revolučný.

Na tomto mieste stojí za zmienku, že aj známe altcoiny nemusia byť také solídne, ako sa javia. Môžu byť dobré pre obchodovanie vďaka fluktuácii cien, ale nie sú dobrou dlhodobou investičnou príležitosťou.

Bohužiaľ neexistuje žiadny konkrétny údaj, ktorý by sme mohli považovať za jasné znamenie, že kryptomena je bezcenná alebo podvod. Často neostáva nič iné, než skutočná detektívna práca, ktorá môže vyžadovať minúty až hodiny, aby sa dosiahol istý záver.

Dobrá rada, ktorú by mal každý investor dodržať: preveriť dôkladne všetky informácie predtým, ako vložíte svoje peniaze do niečoho neznámeho.  

Nižšie uvádzame len najzásadnejšie “chybičky krásy” pri ktorých by malo okamžite zablikať výstražné svetlo:

1. Zle alebo čudne vyzerajúce webové stránky

Jedným z najčastejších znakov, ktoré uvidíte, je zlá webová stránka.
Napriek tomu že sem tam nájdeme kryptomeny s dobrým technologickým obsahom a mizernými webovými stránkami, zvyčajne kvôli malému tímu alebo dokonca jedinému človeku za jej vývojom je oveľa častejšie zlý web známkou čudného projektu.
Mnoho kryptomien má amatérske webové stránky, málo stránok a zlý text. Chyby sa môžu tiež objaviť v textoch v angličtine, pokiaľ vývojár nepozná dosť dobre anglický jazyk.
Už len tým, že sa pozriete na webové stránky projektu, môžete mnoho prípadných investícií rovno vylúčiť.

2. Skromný blog

Zlá webová stránka je často dobrým ukazovateľom, ale vždy je potrebná hlbšia analýza. Niektoré weby vyzerajú dobre, ale neprejdú trochu hlbšou skúškou. Napríklad jedna z prvých vecí, ktoré je treba skontrolovať, je blog. Blog s veľmi málo aktualizáciami je tiež podozrivý. Znamená to, že buď blog nie je aktualizovaný kvôli nedostatku zmysluplných udalostí, alebo že projekt prebieha príliš pomaly v prostredí, ktoré sa mení zo dňa na deň.

3. Chýba referencia

Niektoré webové stránky obsahujú logá iných webových stránok ako odkazy na tlačové správy. Môžete nájsť logá spravodajských serverov, ako sú Wired, CNN nebo Telegraph, ktoré sa nachádzajú v spodnej časti hlavnej stránky. Veľmi často však správy nemajú žiadny odkaz. Na kontrolu validity jednotlivých správ stačí jednoduchý trik: ak idete na webovou stránku CNN a ak zadáte názov coinu a nič nedostanete, je to falošná referencia. Vyskúšajte ešte niekoľko ďalších stránok – pokiaľ všade informácie chýbajú, viete, že máte “česť” s klamármi. Ich coiny nemajú žiadny skutočný obsah ani budúcnosť.

4. Falošné partnerstvá

V niektorých prípadoch sa kryptomenové webové stránky spoliehajú na falošné partnerstvá, aby zvýšili pocit dôležitosti svojho projektu. Vytvorenie siete vyžaduje väčšie úsilie, ale vzhľadom na obrovské množstvo peňazí, ktoré môžu kryptomeny získať, to stojí za to.
Partnerstvá určite robia projekt dôležitým a odhaľovanie nesúladu partnerskej siete je  náročnejšie a trvá viac času ako u skôr uvedených kontrol. Pokiaľ ale na seba odkazujú webové stránky navzájom, ale nikto iný na nich už neodkazuje, mohlo by ísť o podvod.

5. Falošné prehlásenie

Niekedy členovia vývojových tímov vydávajú časté rozhovory a prehlásenia o tom, ako postupuje ich projekt, alebo ako sa ich projekt rozširuje spolu s využitím ich kryptomeny alebo blockchain platformy. Falošné prehlásenia sa dajú nájsť na blogu alebo v rozhovoroch zverejnených na Youtube alebo iných webových stránkach. Pozorovanie falošných tvrdení na blogu môže byť rýchle a ľahké, ale sledovanie hodín rozhovorov na Youtube nie je. Preto pri odhaľovaní falošných prehlásení je najkratšia cesta naznačená v bode 6.

6. Sťažnosti ľudí

Sťažnosti ostatných ľudí môžu byť takisto dobrým spôsobom, ako spoznať scamy alebo nekonzistentné kryptomeny. Jednoduché vyhľadávanie ako “je coin xxx podvod” môže viesť k zaujímavým článkom a testom, ktoré už urobili iní ľudia, ktorí boli nahnevaní alebo ktorí proste majú väčšie znalosti, než priemerná osoba.

7. Zlý whitepaper / návrh projektu

Whitepaper je najdôležitejším prvkom projektu … tak prečo je whitepaper až číslom 7 v tomto zozname? Pretože čítanie (a pochopenie) whitepaperu nie je pre každého: kryptomeny sú veľmi zložitá téma, ktorá zahŕňa mnoho disciplín (kódovanie, ekonomika, analýza a ďalšie), a chápanie dynamiky toho, čo by kryptomena alebo projekt založený na blockchain technológii mohol ponúknuť, nie je vôbec ľahká úloha. Napriek tomu, v niektorých prípadoch, keď sa pozriete na whitepaper projektu, môžete rýchlo eliminovať všetky pochybnosti … alebo niektoré zvýšiť.

Záver

Pred akoukoľvek investíciou sa poriadne informujte o predmete vašej investície. Nikdy sa nespoliehajte len na jediný zdroj informácií. Zistite si, či nie sú na fórach alebo inde medzi ľuďmi sťažnosti na podvod u toho ktorého coinu. Pokiaľ si nie ste istí, radšej počkajte, ako sa to vyvinie a zistite si viac informácií. A aj potom investujte s rozumom a len také množstvo peňazí, o ktoré si môžete dovoliť prísť.

Dobrým zdrojom informácií je aj naše kryptospravodajstvo, môžete nás sledovať takisto na facebooku. A ak chcete dostávať oznámenia na naše články, použite zvonček v ľavom dolnom rohu obrazovky.

txbtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.