7. najväčšia ekonomika sveta sa rúti do recesie

Ekonomika Francúzsko – 7. najväčšia ekonomika sveta sa rúti do recesie
Francúzsko – 7. najväčšia ekonomika sveta sa rúti do recesie. Zdroj: shutterstock.com/OnePixelStudio
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Francúzsko, druhá najväčšia ekonomická mocnosť v EÚ, sa neočakávane pridala k Nemecku a oficiálne začala preukazovať náznaky klesajúcej hospodárskej sily. Francúzska produkcia sa po prvý raz za rok a pol znížila, čo kopíruje trend, ktorý už prebieha v Nemecku. Vyzerá to tak, že najväčšie európske ekonomiky podľahli rekordnej inflácii a rastúcej neistote spôsobenej geopolitickým konfliktom na Ukrajine, energetickou krízou či pandémiou koronavírusu.

Francúzsko čelí neistote

Ukazovateľ aktivity francúzskeho súkromného sektora podľa agentúry S&P Global klesol v auguste na najnižšiu úroveň od prerušenia činnosti v súvislosti s pandémiou na začiatku roka 2021. Klesol viac, ako ekonómovia očakávali, a ponoril sa pod hranicu, ktorá oddeľuje expanziu od kontrakcie.

Štatistiky ďalej ukazujú, že nové objednávky klesli v službách aj vo výrobe, pričom mnohé firmy priznali, že zažívajú obdobia najväčšej neistoty od novembra 2020. Celkovo sa aktivita v službách udržala tesne nad úrovňou, ktorá naznačuje expanziu, zatiaľ čo vo výrobe došlo k prudkému poklesu.

Vysoká inflácia a slabnúci povianočný impulz pre dopyt viedli podniky a spotrebiteľov k obmedzeniu diskrečných výdavkov. Zdá sa, že európske ekonomiky čaká do konca roka veľmi náročné obdobie,” uviedol Joe Hayes, ekonóm spoločnosti S&P Global, ktorého cituje agentúra Bloomberg.

Francúzsko a Nemecko čelia recesii.

Francúzsko a Nemecko čelia recesii. Zdroj: Bloomberg

Mohlo by ťa zaujímať: Je považovaný za krstného otca kryptografie, ktorou sa zaoberal už v roku 1983. O koho ide?

Nemecko nezvláda nátlak

Recesia je v eurozóne v súčasnosti vysoko pravdepodobná, keďže náklady neustále stúpajú. K tomu prišla správa, že cena plynu v Európe prvýkrát od začiatku marca prekročila 3200 USD za 1000 m3. Kontinent, ktorý už teraz zaznamenáva najrýchlejší rast cien od zavedenia spoločnej meny, sa pripravuje aj na ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb po tom, ako Európska centrálna banka minulý mesiac prvýkrát od roku 2011 zvýšila náklady na pôžičky.

V Nemecku, ktoré sa pri dodávkach zemného plynu spolieha na Rusko viac ako väčšina krajín, túto zimu čelí hrozbe vážneho nedostatku energií. Nemecká produkcia sa taktiež celé leto neustále znižuje.

V najväčšej európskej ekonomike dochádza k „prehlbujúcemu sa poklesu podnikateľskej aktivity v súkromnom sektore a ekonomika je plná neistoty. K pokračujúcej slabosti vo výrobe sa pridáva spomalenie v sektore služieb, pričom mnohé podniky hlásia rastúce napätie v dopyte v dôsledku vysokej inflácie a zvýšených úrokových sadzieb,” uviedol Phil Smith, ekonomický zástupca riaditeľa spoločnosti S&P Global.

Čítaj ďalej: Generálny riaditeľ Binance varuje pred touto burzou. Prečo?