5 hlavných dôvodov, ktoré naznačujú veľký rast Etherea

Analýzy 5 hlavných dôvodov, ktoré naznačujú veľký rast Etherea
5 hlavných dôvodov, ktoré naznačujú veľký rast Etherea. Zdroj: shutterstock.com/CKA
BitmarketsBitmarkets

Ethereum patrí dlhodobo k najznámejším kryptomenám. Upútalo aj pozornosť veľkých fondov sú ako napríklad Grayscale, Coinbase Ventures a Binance Labs Portfolio. Iba za posledné dva roky druhá najznámejšia kryptomena prešla niekoľkými aktualizáciami, ktoré naštartovali jej cenový rast. Cesta zostáva aj naďalej otvorená a my sme dnes vybrali niekoľko dôvodov, prečo má stále Ethereum veľký potenciál v budúcnosti rásť.

Čo je to Ethereum?

Ethereum si môžeme predstaviť ako veľkú globálnu sieť, na ktorej ktokoľvek môže založiť svoju vlastnú decentralizovanú aplikáciu. Na ďalšie fungovanie sa využíva token ETH. Cieľom je poskytovať používateľom a vývojárov veľmi jednoduché prostredie na realizovanie svojich plánov okolo vývoja aplikácií. Sieť vyniká hlavne svojimi inteligentnými zmluvami, ktoré realizujú dohody medzi dvoma stranami vysoko transparentne a dôveryhodne.

Vývojári Etherea pracujú na nových aktualizáciách

Aj napriek tomu, že má Ethereum stále veľa nedostatkov, na vývoji a odstránení chýb sa intenzívne pracuje. Za posledné dva roky môžeme narátať minimálne tri veľké aktualizácie, ktoré výrazne zlepšili sieť, zlacnili mierne poplatky a znížili mieru inflácie.

Dokonca ani veľký DAO hack v roku 2016 nezastavil rozvoj siete a prišlo sa s rozdelením, ktoré malo za ciel vytvoriť novú a bezpečnejšiu verziu. V roku 2020 prišiel ďalší veľký míľnik, a to spustenie novej verzie siete, tzv. ETH 2.0. Tá má pravdepodobne už počas tohto roka nahradiť aktuálnu verziu a opäť posunúť Ethereum na vyššiu úroveň.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čaká nás prechod na novú sieť

Podľa priebežných vyjadrení prechod na novú sieť by sa mal uskutočniť už koncom tohto leta. Je pravdepodobné, že prechod nespustí okamžitý cenový nárast. Tento fundament je už pravdepodobne započítaný v cene. Výrazne ale zvyšuje dôveryhodnosť ľudí ku kryptomene, keďže sa na sieti stále niečo deje a je tu záujem rozvíjať už teraz najväčšiu kryptomenovú sieť na svete.

Schéma prechodu na novu sieť

Schéma prechodu na novu sieť. Zdroj: Ethereum.org

Nová veľká aktualizácia nesie názov The Merge a po jej realizovaní sa obidve paralelné siete, na ktorých Ethereum funguje, spoja. Zostane už iba novšia Proof of stake verzia, ktorá zabezpečí väčšiu škálovateľnosť, bezpečnosť a udržateľnosť.

Záujem o Ethereum stále rastie

Počet vytvorených peňaženiek na Ethereu stále rastie. Aktuálne bolo za celú históriu vytvorených už 150 miliónov adries. Podľa dát spoločnosti Glassnode je Ethereum druhá najznámejšia sieť s druhým najväčším počtom vytvorených aj aktívnych peňaženiek. Dokonca prekonala aj Litecoin, ktorý je o niečo starší.

Počet vytvorených adries na sieti Ethereum

Počet vytvorených adries na sieti Ethereum. Zdroj: Glassnode.com

Stabilne sa držia aj obchodné objemy na burzách, ktoré sú každý deň iba na spotových burzách v prieme okolo 10 – 20 miliárd dolárov.

Objemy na Ethereu

Objemy na Ethereu. Zdroj: coinmarketcap.com

Môže ťa zaujímať: Vitalik Buterin: Hodnota aktualizácie The Merge sa prejaví až po jej spustení. Cena Etherea naďalej rastie!

Ethereum patrí k stabilným kryptomenám

Pokiaľ porovnanému cykly z rokov 2017 a 2021, tak iba zlomok všetkých altcoinov prekonalo svoje historické maximum. Ethereu sa dokonca vďaka rastu z 1 000 USD na 4 000 USD podarilo prekonať o 400 %, čím za posledné 4 roky dokonca prekonáva rastový výkon Bitcoinu. Zároveň Ethereum držia veľké kryptomenové fondy a inštitúcie ako Grayscale, Coinbase Ventures a Binance Labs Portfolio.

Oproti iným sieťam ako Solana neposkytuje najrýchlejšie a najlacnejšie riešenie pre pohyb kapitálu. V minulosti ale nikdy nemalo Ethereum problém so stabilitou a vždy sa dalo bez komplikácii posielať prostriedky medzi peňaženkami. Asi iba málokto v súčasnosti pochybuje o tom, že Ethereum spoločne s Bitcoinom sú dve najstabilnejšie a najspoľahlivejšie kryptomeny.

Ethereum je najväčšia kryptomenová sieť

Primárny cieľ pri založení Etherea bolo vytvoriť veľkú sieť, ktorá by dokázala obsluhovať milióny decentralizovaných aplikácií, podobne ako napríklad platformy Google play alebo Steam. Tento cieľ sa aj podaril, keďže na Ethereu aktuálne funguje viac ako 95 % všetkých kryptomien. Vytvoriť kryptomenu na tejto sieti je totiž veľmi jednoduché a je to úplne zadarmo. Preto takmer všetky Dapps vznikajú práve tu.

Prečítaj si aj: Čo je Ethereum (ETH) a ako funguje?

Kvakomat PC bannerOkazio mobil
Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.