5 faktov, ktoré by si mal vedieť o Bitcoine – niektoré ťa prekvapia!

Novinky 5 faktov o Bitcoine ktoré ta prekvapia
5 faktov o Bitcoine ktoré ta prekvapia. Zdroj: shutterstock.com/Lysenko Andrii
Anycoin pc bannerBitmarkets

Bitcoin je pre niekoho aktívum, do ktorého je schopný investovať celý svoj majetok. Pre iných predstavuje veľké riziko a radšej sa mu vyhýbajú. Pre iných ide o také zložité aktívum na pochopenie, že sa oň nechcú zaujímať, respektíve na to ani nemajú čas. Okrem toho, že je Bitcoin trochu netradičná digitálna mena, je s ním spojených niekoľko zaujímavosti.

Zakladateľ Bitcoinu záhadne zmizol a nie je známa jeho identita

Meno zakladateľa Bitcoinu – Satoshi Nakamoto – pravdepodobne nie je reálne. O zakladateľovi vieme iba to, že kríza v roku 2008 ho donútila vymyslieť alternatívnu menu, ktorá by bola ako poistka pred krízou a zároveň neštátnym a neregulovaným peniazom. Vieme o ňom, že naposledy bol aktívny v 12. 12. 2010 na fóre bitcointalk. Odvtedy neexistuje žiadny dôkaz o tom, že by žil alebo bol naďalej aktívny. Za toto obdobie sa nepohli ani bitcoiny na jeho peňaženke. Aj preto vznikajú obavy, či je ešte vôbec nažive. Ďalšia a rozšírená teória hovorí, že môže mať problémy so štátom.

Posledná aktivita zakladateľa Bitcoinu

Posledná aktivita zakladateľa Bitcoinu. Zdroj: bitcointalk

Vytvárať iné ako štátne peniaze je takmer po celom svete zakázané. Jednou z možnosti je, že sa dostal do záujmu tajných služieb, prípadne sa odmlčal, aby sa vyhol ďalším problémom a dnes žije bežná život. Žiadne relevantné dôkazy však nie sú, preto sme odkázaní len na špekulácie a konšpirácie.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Približne 20 % bitcoinov bolo navždy stratených

Takmer 4 milióny bitcoinov sú už navždy stratené. Dôvodom je zabudnutie hesla k peňaženke, alebo strata zariadenia bez uchovania zálohy alebo hesla. Pre bitcoinovú komunitu strata seedu predstavuje veľký problém. Neexistuje totiž žiadny ďalší spôsob, ako svoj prístup obnoviť.

Odhaduje sa, že každý piaty Bitcoin je už navždy stratený a, samozrejme, toto číslo sa bude stále navyšovať.

Posledný Bitcoin bude vyťažený až v roku 2140

Ťažba bitcoinov bude fungovať až do roku 2140. Následne celá sieť bude žiť iba z poplatkov za transakcie (teraz je to kombinácia poplatkov a novovytvorených bitcoinov). Celkový počet bitcoinov v obehu nikdy nepresiahne viac ako 21 miliónov.

Parabola a Bitcoin

Parabola a Bitcoin. Zdroj: wikimedia.org

Aj napriek tomu, že do obehu sa vypustí posledný Bitcoin, naďalej sa budú do obehu púšťať jeho zlomky, ktoré ale už budú mať iba symbolickú hodnotu. Ťažbu Bitcoinu a jeho množstvo v obehu môžeme vyjadriť grafom (obdĺžnikovej) funkcie paraboly. Pričom počet bitcoinov v obehu sa stále bude približovať k 21 miliónov, ale nikdy nedosiahne pri zohľadnení zlomkovej časti presnú sumu.

Najväčšia transakcia má hodnotu 11 miliárd dolárov

Táto transakcia sa zrealizovala 16. 11. 2011. Celkovo sa presunulo až 550 000 mincí. Vtedy mali hodnotu približne 1,5 milióna dolárov. Ak by sa zrealizovala dnes, jej hodnota by bola 11,4 miliardy dolárov. Druhá najväčšia transakcia sa zrealizovala o 2 roky neskôr a bolo presunutých naraz takmer 200 000 mincí.

Bitcoin je pravdepodobne najziskovejšie aktívum za celú históriu ľudstva

Tu ale treba dodať, že táto informácia je skôr orientačná a platí iba v prípade, ak berieme do úvahy všetky známe globálne meny a aktíva ako akcie a komodity. Nedá sa, samozrejme, vylúčiť, že niekto kúpil firmu za symbolické jedno euro a hodnota firmy je teraz napríklad jeden milión. V rámci bežných aktív, ktoré sa obchodujú na burze, je Bitcoin skutočne najziskovejšie aktívum. Jeho hodnota z 0,01 dolára z roku 2009 stúpla na aktuálnu hodnotu 20 000 dolárov.

Prečítaj si aj: Prečo väčšina ľudí prerába na kryptomenách? – Nerobte tieto časté chyby!

txbOkazio mobil
Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.