5 chýb, ktoré by sme nemali robiť, keď trhy klesajú

Titulky 5 chyb, ktoré by sme nemali robiť keď trhy klesajú
5 chyb, ktoré by sme nemali robiť keď trhy klesajú. Zdroj: shutterstock.com/Lemonsoup14
BitmarketsBitmarkets

Pokles na trhu je nepríjemná situácia, ktorá nevplýva len na náš rozpočet, ale hlavne na psychiku a to, ako vnímame trh. Hlavne začiatočník sa bojí o svoje peniaze a nechce o všetko prísť. Z toho vyplývajú aj časté chyby a zlé rozhodnutia. Ako sa tomu vyhnúť? Vybrali sme pre vás 5 najčastejších chýb, ktoré by sme nemali robiť, keď trhy klesajú.

Nezadlžuj sa!

Naše peniaze tvoria jadro celej investície a od nich sa odvíja všetko. Preto by sme v prvom rade mali dobre zvážiť, či má pre nás vôbec zmysel investovať na burze, minimálne v aktuálnom období.

Pokiaľ máme na krku hypotéku, roky si sporíme na nový dom alebo auto a náš rozpočet je akurát pripravený na to, aby sme si čo najskôr uhradili naše základné potreby, v takom prípade investovať na burze nemá význam. Naše základe potreby by mali byť nadriadené nad peniazmi, ktoré investujeme.

V prípade, ak je náš rozpočet nastavený tak, že na konci mesiaca po splatení všetkých našich záväzkov nám zostane 10 eur navyše, mali by sme investovať iba tieto peniaze. Zvyšok peňazí z nášho mesačného rozpočtu by mal zostať fixne bez toho, aby sme naň siahli a investovali ho.

  • Prečo by to tak malo byť?

V prvom rade naše peniaze na burze budú výrazne volatilnejšie ako v prípade, keď ich držíme len na účte. Áno, môžu sa v krátkom horizonte, ak budeme mať aktuálne na trhu rastúce podmienky, mierne zhodnotiť a teda naše dlhy splatíme rýchlejšie, ale môže nastať aj presný opak a krátkodobo stav účtu bude ešte nižší.

Peniaze, ktoré sme mali na hypotéku, už nebudeme mať. Preto treba vždy dôkladne uvažovať nad rizikami. Určite to nestojí za to prísť o celý svoj majetok pre nesplatenie hypotéky iba vďaka niekoľkým stovkám dolárov, ktoré sme chceli investovať na burze.

  • Zhrnutie

Predtým, než ideš investovať na burze, sa uisti, či skutočne máš vyrovnaný rozpočet a tvoje investované peniaze na burze sú niečo ako kapitál navyše, ktorý uzamkneš a nebudeš s ním najbližších 5 rokov narábať. Ide predsa o investovanie, nie o špekuláciu alebo ruletu, či tento rok budú akcie a kryptomeny rásť, alebo nie. Určite peniaze, ktoré máš odložené na dom alebo hypotéku, neinvestuj.

Už pri nákupe rozmýšľaj, čo reálne kupuješ

Vyberaj si skutočne kvalitné aktíva, ktoré sú overené. Výrazne tak eliminuješ riziko nielen celkovej straty, ale aj veľkých poklesov počas klesajúceho trendu. Zároveň netreba veriť marketingovým ťahom od ľudí, ktorí sú za danou akciou, projektom, či kryptomenou.

Pokiaľ je daná služba skutočne kvalitná, tak na podporu rastu nie sú potrebné žiadne sľuby typu: koľko zarobíme, keď zainvestujeme svoje peniaze sem alebo tam. Smutné je to aj v prípade rôznych edukátorov a influencerov, ktorí si za podporu danej kryptomeny dokonca v niektorých prípadoch dajú zaplatiť.

Na infografike nižšie si môžeš pozrieť príklad nášho investičného portfólia zloženého z kvalitných a dlhodobo overených kryptomien, ktoré sme vyskladali v našom minulom článku o investovaní. Väčšinou sa skladá z overených kryptomien, ktoré sú dlhodobo v top 30 podľa webu coinmarketcap.com.

Nepredávaj počas poklesov

Predať svoje aktíva na dne je presne to, čo chcú veľkí hráči na trhu, ktorí zarábajú na úkor neskúsených a malých investorov. Ako povedal svetovo uznávaný investor Warren Buffett, príležitosti na trhu sa tvoria vtedy, keď všetci panikária a predávajú. Nám sa tak odovzdáva možnosť nakupovať aktíva za výpredajové ceny.

Klesajúci trend na trhu je bežná súčasť cenového vývoja, ktorá sa deje odjakživa ako vznikla burza. Pre začínajúceho obchodníka to môže byť veľmi nepríjemná situácia, pokiaľ celý jeden rok investuje na burze a namiesto očakávania, ktoré sme nadobudli napríklad na základe rôznych štúdií a článkov, hodnota jeho účtu namiesto rastu neustále klesá. Ak máme nakúpené kvalitné akcie, kryptomeny alebo zlato, tak nám nezostáva nič iné, len čakať, kým sa trend znovu otočí do rastúceho. Prípadne za výpredajové ceny ešte niečo dokúpiť a spriemerovať si tak cenu.

Zhodnocovanie na burze

Zhodnocovanie na burze. Zdroj: shutterstock.com/Romolo Tavani

Úspešné prežitie klesajúceho trendu na trhoch je jedná z najcennejších skúseností, aké investor môže priamo z praxe získať.

Nestrácaj nádej

Najdlhší pokles na kryptomenovom trhu nikdy netrval viac ako jeden a pol roka. V prípade akcií najdlhší klesajúci trend bol počas krízy v 30. rokoch a trval 3 roky. Jediný liek na nespokojnosť a frustráciu zo situácie na trhu je akceptovať to, že pokles patrí k cenovej tvorbe daného aktíva na burze a neexistuje žiadne aktívum, ktoré by neustále rástlo.

Investičný horizont by mal byť na viac ako 5 rokov

V prípade Bitcoinu sa ešte nikdy v minulosti nestalo, aby sme investovali a do 5 rokov od začiatku nášho prvého vkladu sme boli v strate. Zo 100 % bol investor za túto dobu v zisku. Podobné dáta môžeme sledovať aj na najväčšom akciovom indexe sveta S&P 500.

Prečítaj si aj: Pravidlo piatich rokov – zásadná stratégia, ktorú by mal poznať každý investor!

Pri prvotnom nastavení nášho investičného systému by sme mali naše investované peniaze brať ako niečo navyše, čo teraz minimálne 5 a viac rokov nebudeme potrebovať. Prípadne rovno cieliť na dlhodobé investovanie, napríklad na dôchodok alebo kým nezarobíme napríklad našich prvých 100 000 eur, za ktoré si kúpime nový dom alebo auto.

Je nesprávne prísť na burzu a nemať už dopredu jasné ciele, prečo vlastne nakupujem aktíva. Je už na našom rozhodnutí, čo s peniazmi urobíme. Hlavné je, aby bola zachovaná podstata investovania, ktorá má niekoľko pravidiel, ktoré si na záver zhrnieme:

  1. Investor investuje na dlhodobý časový horizont a nevyberá si svoje peniaze hneď.
  2. Môže sa raz za čas malou čiastkou zo zisku odmeniť a trochu si prilepšiť do rozpočtu.
  3. Investujeme iba tie peniaze, ktoré si môžeme dovoliť stratiť a nepotrebujeme ich.

Prečítaj si aj: 5 tipov, ako veľmi jednoducho vylepšiť svoj investičný systém na burze

txbOkazio mobil
Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.