4 dôvody, prečo by vás mali trápiť zvyšujúce sa úrokové sadzby

Novinky
Úrokové sadzby: shutterstock.com/Billion Photos
Freedum fighters PCOkazio mobil

V reakcii na monetárnu politiku amerického FED-u centrálne banky po celom svete zvyšujú úrokové sadzby pre rekordný rast inflácie, ktorý globálna ekonomika v 21. storočí ešte nezažila. Ako sadzby rastú, kvalita života miliónov ľudí sa zhoršuje, a to sa následky tohto zvyšovania prejavia až s odstupom času.

Či už ste aktívny investor, obchodník alebo jednoducho človek, ktorý chce vedieť, ako ho zvyšujúce sa sadzby zasiahnu a ovplyvnia jeho bežný, a teda aj finančný život, tento článok je pre vás.

Sadzby a vaša peňaženka

Úrokové sadzby možno definovať ako náklady na požičanie peňazí v podobe percenta zo sumy, ktorú si požičiate. Je to de facto poplatok dlžníka poskytovateľovi úveru. Hoci sadzby ako také nemajú na ekonomiku veľmi výrazný vplyv, v kombinácii s viacerými faktormi ich dosah rastie. Stav ekonomiky je totiž výsledkom kombinácie výšky sadzieb a úverov. A keďže kapitalistická ekonomika nemôže fungovať bez hypoték a úverov, a tie sú zas determinované výškou sadzieb, oba faktory ovplyvňujú všetko.

Rastúce sadzby výrazne ovplyvňujú podnikateľský sektor

Rastúce sadzby výrazne ovplyvňujú podnikateľský sektor. Zdroj: shutterstock.com/MrYellowPhotography

1. Podnikanie

Jednou z oblastí, kde sa výrazne prejavuje zvyšovanie sadzieb, je sektor podnikania. Na naštartovanie biznisu potrebujete kapitál, ktorým zväčša nedisponujete. Ak sú sadzby nízke, menej splácate banke a viac peňazí ostáva na biznis. Nízke sadzby generujú dopyt po podnikateľských úveroch, a naopak, vysoké znižujú dopyt, čo zas spôsobuje pokles vznikajúcich firiem alebo dokonca priamo bankrot.

Zvlášť po pandémii, keď firmy ostali bez príjmu a potrebovali úvery na záchranu, je rast sadzieb pre toto odvetvie katastrofálny. Začať podnikať v čase rastúcich sadzieb je maximálne nevýhodné, pokiaľ ste odkázaný na finančnú injekciu bánk.

2. Investovanie

Nízke sadzby sa pozitívne prejavujú aj na investičných trhoch. Čím menej splácate banke, tým vám viac ostáva zisku z rastu aktív ako sú indexy, akcie, dlhopisy či kryptomeny. Naopak, ak sadzby rastú, viac dávate bankám a k tomu trhy zväčša negenerujú také zisky, pretože investori si menej požičiavajú. A menej kapitálu na trhoch znamená nespokojnosť veľkých korporácií, pretože cena ich akcií sa znižuje. Všeobecne povedané: s rastom sadzieb klesá záujem o investovanie, s poklesom záujem rastie.

S rastom sadzieb klesá záujem o investovanie

S rastom sadzieb klesá záujem o investovanie. Zdroj: shutterstock.com/Koto Amatsukami

3. Ekonomika krajiny a zamestnanosť

Úrokové sadzby krajiny sú jedným z významných činiteľov, ktoré ovplyvňujú zahraničné investície. Štáty preto znižujú sadzby na úvery, aby prilákali zahraničných investorov. Ak však sadzby rastú, záujem firiem klesá a krajina sa stáva menej investične atraktívna. A keďže zahraničné firmy vytvárajú pracovné miesta (na Slovensku sú príkladom automobilky), nezáujem investovať v krajine pre vysoké sadzby sa rovná menej pracovných príležitostí pre ľudí.

Sadzby však ovplyvňujú aj zamestnanosť ako takú. Keďže firmy fungujú na spleti úverov a v čase vyšších sadzieb je pre ne menej výhodne brať nové hypotéky, radšej robia interné čistky a okresávajú tam, kde ich to menej bolí. To znamená, že prepúšťajú, prácu viac delegujú a maximalizujú efektívnosť. S rastom sadzieb a s hrozbou recesie rastie aj miera nezamestnanosti, čo je pre ekonomiku štátu a, samozrejme, hlavne pre občanov negatívne.

Vplyv USA na globálnu ekonomiku je rozhodujúci

Vplyv USA na globálnu ekonomiku je rozhodujúci. Zdroj: shutterstock.com/Pixels Hunter

4. Za všetkým hľadaj Spojené štáty

Nebojte, toto nie je konšpiračné tvrdenie, ale ekonomická maxima. USA ako najsilnejšia ekonomika sveta, s dolárom ako medzinárodnou menou, v ktorej sa realizuje väčšina transakcií na svete, majú rozhodujúci vplyv na to, koľko peňazí vám ostane v peňaženke. Spojené štáty poskytujú najviac úverov na svete a svetový dlh je s nimi hlboko prepletený. Preto čo sa deje v USA, má vždy vplyv na globálnu ekonomiku.

Rastúce sadzby v Amerike a monetárna politika FED-u ovplyvňujú, čo urobia centrálne banky po celom svete. A keď FED zvyšuje sadzby, zvyšujú aj ostatní. A vyššie sadzby, to je všetko to, čo sme si už povedali vyššie.

Záverečná bilancia

Občasné zvýšenie sadzieb nie je problém. Niekoľkomesačné zvyšovanie trhajúce niekoľkodesaťročné rekordy už problém je. FED začal hru, ktorá nemôže mať pozitívny výsledok. Zníži infláciu, ale uvrhne USA do recesie. Ešte skôr tam však vďaka jeho politike skončia rozvojové krajiny a EÚ, lebo globálna ekonomika je jeden spoločný bizarný bublinový experiment, kde všetko so všetkým súvisí a nikto presne nevie, čo sa práve deje a kde až to môže skončiť.

Čítaj ďalej: Ceny nehnuteľností narazili na strop a začínajú zlacňovať

txbtxb