3 veci, na ktoré si dávať pozor, aby ste neprišli o svoj Bitcoin. Robíte to?

Novinky Chráňte svoj Bitcoin
Chráňte svoj Bitcoin. Zdroj: Shutterstock.com/Sergey Nivens
Solaxy PC bannerBitmarkets

Je všeobecne známe, že obchodovanie s Bitcoinom a kryptomenami je vysoko rizikové. Volatilita spôsobuje častokrát väčšiu stratu ako zisk. To ale nie je ani zďaleka najväčší problém, pred ktorým by sa držitelia Bitcoinu mali mať na pozore. V tomto článku sa pozrieme na 3 veci, na ktoré si dávať pozor, aby ste neprišli o svoj Bitcoin.

Bitcoin je sám osebe decentralizovaný a jeho operácie na blockchaine nemôže riadiť žiadna tretia strana, ako napríklad finančná inštitúcia alebo vláda. Kryptomeny je možné iba regulovať, ale nie zakázať. Ich digitálna forma ale spôsobuje, že držitelia musia čeliť viacerým rizikám.

Bitcoinové podvody

Na internete sa objavujú rôzne podvodné projekty, ktoré lákajú ľudí na investovanie do Bitcoinu. Dokonca mnohí si vytvárajú aj falošné účty, kde sa vydávajú za známe osobnosti z kryptomenového priemyslu. Sociálne siete tiež bojujú s podvodmi riadenými botmi.

Napríklad na Facebooku sa často objavujú podvodné komentáre, ktoré sú generované automaticky pod príspevkami s kryptomenovou tématikou. Tieto komentáre lákajú mnohých neznalých na to, aby poslali určitú hodnotu Bitcoinu na adresu, pričom obeť má zázračne obratom inkasovať Bitcoin vo vyššej hodnote. Vidieť to môžete pravidelne na našom profile na Facebooku, kde aj napriek blokovaniu, nahláseniám či mazaniu komentárov neustále vystupujú podvodné stránky, ktoré sa tvária ako Kryptomagazin.

Okrem toho existujú aj podvodné streamy, v minulosti častokrát zaznamenané na platforme YouTube. Podvodníci ukradli účty známym kanálom, kde začali vysielať tieto podvodné streamy a opäť lákali ľudí na investovanie do Bitcoinu. Majte na pamäti, že nikto vám Bitcoin nedá zadarmo.

Na internete je veľa podvodov

Na internete je veľa podvodov. Zdroj: Shutterstock.com/ozrimoz

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Strata hesla

Na kryptomenovom trhu je strata hesla obzvlášť veľký problém. Predpokladajme, že držíte kryptomeny na hardvérovej peňaženke, od ktorej viete heslo iba vy. Bohužiaľ, nefunguje to tak, že si obnovíte heslo, ako na bežnom internetovom účte. Ak máte napríklad softvérovú peňaženku, existuje riziko, že sa k heslu dostane niekto iný. To isté platí aj pre heslá na centralizovaných burzách a iných obchodných platformách.

Bez ohľadu na to, kde držíte kryptomeny, heslo je to najdôležitejšie, čo musíte chrániť. Burzy posledné roky stále sprísňujú tieto opatrenia a vyžadujú počas prihlásenia zodpovedať náhodné otázky a podobne. Na väčšinu z nich sa neprihlásite jedným klikom, ale vo viacerých krokoch.

Prečítaj si tiež: Kryptomenové podvody – ako vás pripravia o peniaze a ako sa pred nimi chrániť

Hacky

Všetko, čo existuje na internete, do istej miery čelí riziku hacknutia. Výnimkou nie je ani Bitcoin, keďže transakcie prebiehajú v online priestore. Samostatná sieť disponuje bezpečnostnými opatreniami, ale nikdy nebude 100 percentne bezpečná.

Hardvérová peňaženka

Hardvérová peňaženka. Zdroj: Shutterstock.com/Volodymyr Maksymchuk

Na kryptomenovom trhu zaniklo mnoho spoločností, ktoré boli obeťami hackerských útokov. Najdôležitejšie je, aby ste svoje bitcoiny chránili najviac, ako je to možné. Máte v podstate 2 možnosti, ako uchovať Bitcoin: online alebo offline. Online možnosť zahŕňa najčastejšie softvérovú peňaženku alebo centralizovanú burzu. Tu sa odporúča vkladať kryptomeny iba do overených spoločností, ktoré sú známe po celom svete.

Na druhej strane je offline možnosť, čo predstavuje hardvérovú peňaženku. Ide o najbezpečnejšiu formu držania Bitcoinu, aká existuje, pretože ste chránení pred hackermi. Ale aj v tomto prípade je úschova hesla kľúčová.

Bitcoin je vynikajúce investičné aktívum fungujúce v digitálnom svete, no zároveň jeho držitelia musia byť ostražití viac ako na iných trhoch. Toto boli tri základné veci, ktoré by mal mať na pamäti každý potenciálny investor, a to bez ohľadu na to, či investuje do Bitcoinu, alebo inej kryptomeny. O ďalších formách podvodov a spôsoboch, ako sa pred nimi môžete chrániť, sa dočítate v našom článku: Kryptomenové podvody – ako vás pripravia o peniaze a ako sa pred nimi chrániť.

Wallstreetpepe PC banerOkazio mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.