Cena Bitcoinu sa posledným rastom dostala takmer na mesačné maximum. Po prvýkrát od septembra 2021 cena nekoreluje so štandardnými trhmi a nereaguje na geopolitické fundamenty. Aké môžu byť dôvody rastu a bude ďalej Bitcoin pokračovať v takto nastavenom trende?
Rusi ,,možno” prechádzajú na kryptomeny
Kryptomagazin má približne 5 % všetkých čitateľov zo zahraničia. Časť z nich je z Ruska. Niekoľko z nich nás posledné dni priamo kontaktovalo z prosbou, akú peňaženku alebo aký bezpečný spôsob by sme vedeli odporúčať pre držanie kryptomien v súčasnej situácií, keď bolo na veľa ruských bánk zo Západu uvalených niekoľko tvrdých až deštruktívnych sankcií. Veľa odborníkov sa rovnako zhodlo, že minimálne časť Rusov by mohla predať svoje ruble a zvyšné peniaze v iných menách a ochrániť sa tak pred sankciami práve v kryptomenovom svete. Dá sa očakávať, že Rusko ako alternatívu k swiftu bude hľadať iné riešenia. Môžu to byť napríklad aj kryptomeny. Navyše, potrvá niekoľko rokov, kým si v prípade pokračovania sankcií Rusko vybuduje svoj vlastný bankový systém, aby mohlo fungovať bez obmedzení. Kryptomeny sa môžu javiť ako zaujímavá možnosť ako sa pred sankciami chrániť.
Pokiaľ chceš obchodovať alebo iba nakupovať kryptomeny, odporúčame ti použiť burzu Binance. Nemáš ešte účet na Binance? Vytvor si ho teraz cez >>>zľavový odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu na poplatky pri obchodovaní.
Bitcoin môže slúžiť ako ochrana
Ruská banka Sberbank v Česku končí, nezvládla súčasne sankcie. Navyše, vklady klientov sú chránené vo väčšine prípadov iba do výšky 100 000 EUR. Pokiaľ niekto má v banke napríklad 10 000 000 EUR, tak reálne sa môže dostať iba ku 1 % zo všetkých svojich financií. Niektoré vklady dokonca nie sú chránené vôbec a veritelia budú teraz roky čakať na likvidáciu firmy/banky, kým svoje peniaze ,,možno” uvidia. V Bitcoine ľudia stále viac vidia výhodu v tom, že 100 % všetkých kryptomien majú u seba na svojich účtoch. Jediná nevýhoda držania kryptomien je, že ich cena môže spadnúť. Čo, samozrejme, môže nastať aj v prípade eura alebo českej koruny. V minulosti počas vojny mali všetky svetové meny vysokú infláciu a asi každý pozná príhody o tom, ako sa peniaze museli po vojne páliť, lebo nemali skoro žiadnu hodnotu. Niečo také sa pri Bitcoine nemôže stať, pretože má presne stanovené podmienky fungovania a neriadi ho žiadna banka či inštitúcia. Všetko závisí od dopytu a ponuky. V januári sa vojna ešte ani nezačala a už bola inflácia na úrovni okolo 10 %. Naďalej sa očakáva zvyšovanie cien.
Prečítaj si aj: Ako ťažiť Bitcoin – návod, po ktorom by to mal zvládnuť každý!
Bitcoin môže byť po korekcii
Ďalší dôvod k rastu môže byť aj možný koniec poklesov. Bitcoin od novembra klesá a kryptomeny s ním. Aj preto je dosť reálne sa rozprávať o možnom začiatku minimálne lokálnej korekcie pri hladine 47 000 USD, kde cena môže narážať na silnejšiu rezistenciu.
Záver
Bitcoin v minulosti nezažil vojnu takéhoto veľkého charakteru. Nikto preto netuší, aký bude ďalší cenový vývoj. Zohráva tu úlohu veľa faktorov, a to hlavne stav finančného systému a či nebudú ľudia v rámci ochrany donútení prechádzať zo štandardných mien na aktuálne bezpečnejšie investície.
Bitcoin je stále iba v korekčnej štruktúre a po dnešnom lokálnom rastúcom pohybe môže dlhodobo ďalej klesať aj pod minulé minimum (33 000 USD).
O aktuálnom stave Bitcoinu sme informovali aj v našom minulom článku: Bitcoin prerazil silnú rezistenciu a začal strmo rásť – čo očakávať?