200 rokov stará metóda vystopuje “špinavé” Bitcoiny

Novinky 200 rokov stará metóda vystopuje
200 rokov stará metóda vystopuje "špinavé" Bitcoiny. Zdroj: shutterstock.com/AdriaVidal
Wallstreetpepe PC banerKvakomat mobil

Každý, kto sa zaujíma o kryptomeny vie, že blockchain Bitcoinu uchováva nezameniteľné záznamy každej transakcie. Sú uložené na tisícoch počítačov v sieti. Mnohé z transakcií zaznamenaných v tejto distribuovanej knihe však majú nezákonné pozadie. Miliardy nezákonne získaných finančných prostriedkov sú ukrývané za “neidentifikovateľnými” kryptoadresami.

Náš tip: prečítajte si článok Najväčšia krádež histórie – čo vieme o pol-miliardovom Coincheck hacku?

Identifikácia “špinavých” Bitcoinov

Skupina vedeckých pracovníkov v oblasti počítačovej bezpečnosti v Cambridge, pod vedením profesora Rossa Andersona, teraz tvrdí, že je možné odlíšiť kontrabandové mince od legitímnych, ktoré ich obklopujú. Nie však novou technológiou, ale jednoducho tým, že sa pozrieme na blockchain z iného uhla. A to pohľadom anglického sudcu zo začiatku 19. storočia.

FIFO precedens

Britské právo pozná precedens z roku 1816, známy ako “Clayton’s Case”, ktorý sa zaoberal tým, komu by mali byť vrátené zostávajúce finančné prostriedky z bankrotu. Odpoveď sudcu bola taká, že ktokoľvek, kto dal peniaze prvý, prvý by ich mal dostať. Výsledné pravidlo first-in-first-out, alebo FIFO, sa stalo štandardným spôsobom identifikácie majetku podľa britského práva, na vyriešenie dlhov, alebo náhrady za odcudzený majetok.

Ako to funguje

V článku publikovanom minulý týždeň predkladá tím z Cambridge nový spôsob, ako vysledovať “špinavé” mince v blockchaine. Najmä tie, ktoré boli ukradnuté, alebo získané iným nezákonným spôsobom a potom poslané sériou transakcií, aby skryli svoj pôvod.

Na základe právneho precedensu z rozhodnutia britského súdu z roku 1816 sa predpokladá, že prvá minca, ktorá opúšťa Bitcoinovú adresu, by sa mala považovať za rovnakú mincu, ako prvá, ktorá do nej vstúpila a nesie so sebou všetky kriminálne dejiny. A keby bola táto minca kedysi odcudzená, môže sa jej pôvod spätne dohľadať, aj keď prešla viacerými adresami.

Skenovací SW z Cambridge

Výskumníci v Cambridge zašli tak ďaleko, že vytvorili softvérový nástroj, ktorý dokáže skenovať blockchain a identifikovať ukradnuté mince. Dokonca aj vtedy, keď sa pohybujú v blockchaine niekoľko rokov. Uvoľniť ho plánujú v priebehu tohto roka.

Ross Anderson vyhlásil, že je to softvér, ktorý je oveľa lepší ako čokoľvek, čo bolo doteraz použité pri vyhľadávaní ukradnutého majetku, drogových peňazí, alebo príjmov z prania špinavých peňazí a ktoré sú vedené ako kryptomeny.

Konkurenčné riešenia

Spoločnosti ako Chainanalysis, Coinfirm a Ciphertrace, ktoré ponúkajú vystopovanie ukradnutých alebo “poznačených” mincí, vo všeobecnosti nezverejňujú svoju metodiku. Ich možnosti sú pomerne obmedzené. Môžu buď zaobchádzať s ktoroukoľvek mincou zo zmesi, ktorá zahŕňa pochybné mince, ako s úplne “špinavou”. Alebo spriemerujú takto poznačenú mincu s ostatnými mincami. Princíp je takýto: Ak vložíte jednu ukradnutú mincu do mixu s deviatimi legitímnymi, všetky sú potom na 10% poznačené. Niektorí akademici to označujú ako “haircut” metódu.

Nevýhodou tejto metódy je, že to rýchlo vedie k tomu, že obrovské množstvo častí blockchainu je čiastočne poznačené, bez jasných odpovedí na to, ako zaobchádzať s nepatrne nečistou mincou.

Výsledky FIFO analýzy

Vedci použili analýzu FIFO na skutočnom blockchaine. Zamerali sa na prípad cloudu Linode, z ktorého bolo v roku 2012 ukradnutých 46 653 Bitcoinov. Použitím metódy FIFO identifikovali špinavé Bitcoiny na približne 372 000 adresách, v porovnaní s 2,7 miliónmi zistení metódou “haircut”. Taktiež zistili, že zlomky ukradnutých mincí z útoku na Flexcoin sú iba na 18 000 účtoch v porovnaní s 1,4 miliónmi pri použití systému “haircut”.

Zníženie anonymity

Sarah Meiklejohnová, profesorka šifrovania a bezpečnosti na University College of London hovorí:

“Ak by bol systém FIFO prijatý, malo by to svoju cenu. V podstate zničí všetky riešenia pre Bitcoin týkajúce sa súkromia. Predvolená úroveň anonymity Bitcoinu nie je príliš vysoká a existujú legitímne dôvody, prečo ľudia chcú, aby sa zvýšila. Nie je dobré, aby všetci stratili anonymitu.”

Koniec koncov, aj nevinní používatelia niekedy svoje Bitcoiny anonymizujú tak, aby ich legálne, ale citlivé transakcie ostali súkromné.

Sledujte novinky z kryptosveta a navštívte náš Facebook, prípadne Instagram,  alebo Twitter. Neváhajte sa tiež prihlásiť na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole.

Zdroj:
https://www.wired.com

Kvakomat PC bannertxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.