Zoznam najväčších krypto podvodov – Veľa ľudí sa nechalo okradnúť, nebuďte medzi nimi!

Pre začiatočníkov Pozor na tieto krypto podvody
Pozor na tieto krypto podvody. Zdroj: shutterstock.com/sergey kolesnikov
Best Wallet PCBitmarkets

Svet kryptomien vie byť rozprávkovo krásny, no na druhej strane má aj svoju temnú stránku. Jedná sa o novú technológiu, ktorá vyžaduje veľa času na získanie aspoň základných skúseností a všeobecného prehľadu. Veľa ľudí však toto počiatočné štúdium vynechá a “naskočia” rovno do krypto vlaku. To je však vo veľa prípadoch fatálna chyba, pretože takíto ľudia sú náchylní na to, aby naleteli rôznym podvodom a prišli tak o všetky svoje kryptomeny. V článku si rozoberieme tie najznámejšie podvody. Veľa ľudí sa nechalo okradnúť, nebuďte medzi nimi!

Pump & Dump skupiny

Tento fenomén sa naplno rozbehol v roku 2018, kedy bola bohatá sezóna altcoinov a ľudia boli strašne chamtiví. Princíp takejto skupiny je jednoduchý. Vo vopred určený čas zverejníme nejakú kryptomenu, ktorú spolu pumpneme a zarobíme spolu poriadne zisky! Super, nie? Na obrázkoch nižšie si môžete takúto skupinu pozrieť.

Tak si to rozoberme teraz – jediný kto dosiahol profit sú podvodníci, ktorí tú skupinu manažujú. Nakúpia si vopred, zverejnia daný coin a okamžite to predajú, pričom naivní nováčikovia to nakupujú. 50% profit tam dosiahli len podvodníci. Binance nemala žiadne problémy, to je len výhovorka na to, že už im chvalabohu došli naivky, ktoré by sa nechali nachytať. Každopádne ako môžete vidieť, títo podvodníci vedia aj h*vno zabaliť do zlatej pozlátky aby to vyzeralo dôveryhodne.

Pamätajte si, že pri takejto skupine len prerobíte a naplníte vrecká podvodníkom. Čím skôr chcete vo svete kryptomien zbohatnúť, tým skôr o všetko prídete. Je to beh na dlhú trať.

Fake giveaway

Veľmi rozšírený podvod, na ktorý naletia najmä nováčikovia. Základom je falošný web alebo profil burzy, peňaženky alebo nejakej známej osobnosti, ktorá zadarmo rozdáva kryptomeny. Často si k tomu vyberú nejaký na prvý pohľad rozumný argument.

Podmienky sú jednoduché – pošli nám ľubovoľný obnos kryptomien na našu adresu a my ti obratom pošleme (najčastejšie) dvojnásobok späť. Dobrý deal, nie? Avšak poponáhľaj sa, platí to len pre prvých 100 ľudí! No a chamtiví nováčikovia sa idú roztrhať a posielajú tam bezhlavo všetko čo majú. Svoje prostriedky už samozrejme nikdy neuvidia.

Nedávno pod každým príspevkom regulárnej fb stránky Binance Czech & Slovak pridávali podvodníci s rovnakým menom komentár o fake Giveaway. Ďalšie falošné účty to komentovali, aké je to legit, super, a že zbohatli. Samozrejme čistý podvod. Je to však boj s veternými mlynmi. Jeden profil im zmažú a v sekunde vytvoria nový.

Opäť platí to, že čím skôr chcete vo svete kryptomien zbohatnúť, tým skôr o všetko prídete. Je to beh na dlhú trať.

Phishing stránky

Phishing je rozšírený po celom svete, nie len vo svete kryptomien. Pri phishingu dávajte pozor na to, kam sa prihlasujete a či je to skutočne stránka, na ktorú sa prihlásiť chcete. Vždy skontrolujte jej adresu či je správna (https je primitívny základ!). Na phishing stránky vás väčšinou odkazujú rôzne podvodné maily, ktoré sa tvária ako support daného webu a podobne.

Falošné aplikácie

Existujú stovky rôznych krypto peňaženiek a aplikácií, ktoré ponúkajú svoje služby. Buď sa jedná o úplné nové neznáme aplikácie, ktoré lákajú svojich užívateľov na rôzne bonusy (často podmienka vklad na získanie odmeny). Na druhej strane to môžu byť okopírované overené aplikácie, pričom nepozorný človek môže stiahnuť omylom podvodnú aplikáciu.

Príkladom takejto falošné kópie je scam peňaženka Daedalus, ktorá sa dá normálne stiahnuť v Google store. Jedná sa však o podvod, pokiaľ tam pošlete nejaké kryptomeny, môžete sa s nimi nadobro rozlúčiť.

Nepísaným pravidlom je vždy neposielať všetky svoje úspory na jednu peňaženku, ale vždy radšej na viaceré. Takisto pri prvom prevode na danú peňaženku/aplikáciu použiť len minimálny obnos peňazí. Takisto si vždy pozrite, či je na oficiálnom webe nejaký odkaz na danú konkrétnu peňaženku alebo aplikáciu.

Ak chcete overené aplikácie, ktoré nie sú podvod a ponúkajú reálny bonus, pozrite si naše články:

Maiar Wallet – Unikátna krypto peňaženka, ktorá vám umožní prevody cez telefónne číslo! (+BONUS 10 USD v prípade nákupu EGLD cez peňaženku)

Celsius Wallet: Získavajte odmeny za držanie BTC, ETH, USDT a mnohých iných bez rizika (+BONUS 60 USD)

Falošné ICO

ICO je predpredaj nejakej novej kryptomeny, ktorá ešte nie je v obehu a dáva vám tak možnosť nakúpiť si vopred a byť jedným z prvých investorov. Na ICO a iných podobách ako napríklad IEO sa dá rozprávkovo zbohatnúť, pokiaľ sa jedná o kvalitný projekt.

Pamätajte však, že drvivá väčšina ICO sú ERC-20 tokeny, ktoré si viete vytvoriť aj vy sami behom pár minút. Otázkou však je to, čo tým tokenom dáva pridanú hodnotu. Pred investovaním do niečoho takéhoto si preto vždy vopred nájdite čo najviac informácií o danom projekte. Dôležité je takisto to, kto za projektom stojí. Ak je vývojársky tím v anonymite, objavuje sa obrovský varovný prst. Argumenty o krypto anonymite a bezpečnosti sú smiešne. Vývojári všetkých nových kvalitných kryptomien sú verejné známe osoby, ktoré často vystupujú na verejnosti. Dávajte si na to teda pozor. Takisto, ak vám daný projekt sľubuje 10 alebo až 100 násobné zisky v blízkej dobe, je to takmer určite podvod, ktorý chce len nalákať naivných investorov, ktorí chcú zbohatnúť cez noc.

Vo všeobecnosti sa nováčkom neodporúča investovať do ICO/IEO, práve z vyššie uvedených dôvodov. Nevedia totiž objektívne hodnotiť kvalitu daného projektu a často ich zaujíma len to, koľko môžu zarobiť.

Podvodné e-maily

Falošné e-maily sú zďaleka najpopulárnejším spôsobom lákania potenciálnych investorov. Čo je ešte znepokojujúcejšie, je skutočnosť, že skutočne vyzerajú ako legitímne e-mailové správy odosielané legitímnou spoločnosťou – logá, hlavičky, mená, adresy, spracovanie sociálnych médií.

Ak vám niekedy príde taký e-mail, skontrolujte všetky informácie skôr, ako začnete konať. Pamätajte si, že žiadna burza, prípadne krypto peňaženka od vás nebude vyžadovať veci ako – zmena hesla cez priložený link (99,9% phishing), odoslanie nejakej overovacej transakcie a podobné nezmysly a blbosti. Veľa búrz, ako napríklad Binance posiela v mailoch anti-phishing slovo, ktoré si sami vopred nastavíte.

Ak si nie ste stále 100% istí, vždy radšej kontaktujte support danej burzy/peňaženky a overte si dané informácie! Tých pár minút navyše vám môže zachrániť všetky vaše úspory.

Zhrnutie

Toto sú len jedny z najrozšírenejším podvodov. Kryptomeny sú skutočne dosť nebezpečné miesto hlavne pre nováčikov. Pred tým, že niečo niekam pošlete, radšej si všetko overte a naštudujte, prípadne sa opýtajte na niektorej z CZ/SK facebookových krypto skupine.

 

Kvakomat PC bannerMind of Pepe mobil