Hyperinflácia v Libanone – Katastrofa ako vo Venezuele v priamom prenose

Okazio PCFreedum fighter mobil

Finančná kríza sa v Libanone každým dňom zhoršuje. Krajina je nielen zdevastovaná vojnou, ale ani po finančnej stránke nie je tento štát na tom práve najlepšie. Nezhoda medzi centrálnou bankou a vládou tlačí miestnu menu na historicky najnižšie hodnoty. 

Libanon má väčší problém ako Venezuela

V dôsledku finančnej krízy miestna mena v Libanone zaznamenala pokles o 80 %. Medzinárodný menový fond (MMF) odhaduje, že centrálna banka krajiny zaznamenala stratu až 170 biliónov libier. Pôvodne sa malo rokovať o dohode a záchrannom balíku, ktorý by zmiernil napätie a krízu. Vyjednávania však už dlhšiu dobu stoja na bode mrazu.

Finančná situácia sa v krajine veľmi podobá tej vo Venezuele. Peniaze občanov každý deň strácajú na hodnote. Aby toho nebolo málo, tak väčšie banky a firmy zaznamenávajú rekordne vysoké straty.

Možno ťa bude zaujímať: Bitcoin historical volatility index je na minime – Čo to znamená?

Situácia je veľmi zlá, je cesta späť?

MMF upozorňuje na to, že situácia v Libanone je veľmi zlá. Je potrebné sa čo najskôr dohodnúť a zmierniť následky krízy, inak príde obrovská recesia a hrozba krachu. Financial Times v správe vysvetľuje, že centrálna banka použila „sériu štátnych dlhových a menových swapov s miestnymi poskytovateľmi úverov na podporu bankového sektora. Chcú pritiahnuť zahraničných investorov na stabilizáciu libanonskej libry.” Publikácia citovala ľudí oboznámených s touto záležitosťou. MMF upozornil aj samotného ministra financií:

„Zle hospodárenie a kríza spôsobili obrovské zadlžovanie sa a straty v hodnotách biliónov Libier.”

Straty sa pravdepodobne nebudú dať vykryť

Straty sa rovnajú 91 % celkovej ekonomickej produkcie Libanonu v roku 2019. Čo je ešte prekvapivejšie, tak všetky vklady v bankách od firiem a inštitúcii nie sú dostatočné, aby pokryli tieto straty. Pokiaľ by sme teda aj dali dohromady všetky peniaze občanov tohto štátu, tak nie je isté, či by sa podarilo zažehnať krízu a vykryť všetky straty.

Hovorca MMF minulý týždeň povedal: „Naše odhady sú vo všeobecnosti v súlade s odhadmi a plánmi vlády.” Centrálna banka a niektorí členovia parlamentu však tvrdili, že straty sú podstatne nižšie.

Prečítaj si aj: Príbeh o tom, ako Elon Musk TRIKRÁT zachránil Teslu a vytvoril najcennejšiu automobilku na svete

Je šanca, že dôjde k dohode?

Nezhoda medzi libanonskou vládou a centrálnou bankou ohrozila vyhliadky. Generálna riaditeľka MMF Kristalina Georgieva v piatok vyhlásila, že „neočakáva pokrok v rokovaniach s libanonskými predstaviteľmi”. Georgieva dodala: „Úradníci MMF stále pracujú s Libanonom, nie je však jasné, či sa vládni predstavitelia a centrálna banka medzi sebou dohodnú.

Čítaj ďalej:

Bitcoin do roku 2030 na hodnote 397 000 dolárov – Ktoré altcoiny čaká rovnaký rast?

Kvakomat PC bannerOkazio mobil
Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.