[NÁZOR] Zlyhal Bitcoin ako platobný systém?

Novinky Bitcoin platobny system
Bitcoin platobny system Zdroj: shutterstock.com/Chaay_Tee
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

V januári 2009 neznáma entita s pseudonymom Satoshi Nakamoto vytvorila prvú kryptomenu – Bitcoin. Jej myšlienkou bolo poskytnúť ľuďom alternatívu k bankám. Platobný systém, ktorý na overovanie transakcií nepotrebuje centrálnu autoritu (banku). Dôvod je jednoduchý. Kto kontroluje peňažný tok, ten kontroluje peniaze => ovláda ľudí. Decentralizovaný finančný systém, ktorý kontroluje sám seba, ľudí oslobodí od závislosti na bankách a oddelí peniaze od štátu.

Bitcoin funguje vďaka technológii známej ako blockchain. Ide o transaparentnú decentralizovanú účtovnú knihu. Ak chcete vedieť, ako funguje Bitcoin, odporúčame prečítať si náš článok o blockchaine.

O deväť rokov neskôr

Prešlo deväť rokov a stále častejšie sa píše o tom, že Bitcoin zlyhal. Ešte nedávno sa poplatky za prevod pohybovali v rádoch desiatok eur a trvali aj niekoľko hodín. Takýto systém nie je vhodný na každodenné platby v reštauráciách alebo baroch. Kde sa stala chyba?

Bitcoin sa neustále vyvíja

Nuž, je vhodné poznamenať, že Bitcoin nie je statický systém. Práve naopak. Neustále sa vyvíja. O vývoji jeho zdrojového kódu na GitHube bolo nedávno vytvorené dychberúce video. Rozhodne odporúčame pozrieť si ho. Nájdete ho tu.

Dominantný tím vývojárov Bitcoin blockchainu – Bitcoin Core – rozhodne nespí a pracuje na systéme, ktorý problémy s vysokými poplatkami a pomalými transakciami vyriešil. Volá sa Lightning Network (LN) a bude fungovať ako druhá vrstva nad hlavným chainom. LN uzly budú decentralizované a vysokú rýchlosť dosiahnu spájaním veľkého množstva malých transakcií do jednej veľkej. Podobným spôsobom funguje napríklad funkcia Instant Transaction, ktorú ponúka kryptomena Đash. Viac o Đashi nájdete v tomto článku.

Zlyhal Bitcoin ako platobný systém?

Nie, nezlyhal. Napriek tomu, že má deväť rokov, je ešte stále iba v plienkach. Prvé Lightning Networks už boli nasadené do produkcie a fungujú. Samozrejme, do jednej veľkej globálnej Lightning Network máme ešte ďaleko a aj tento systém sa bude musieť ďalej vyvíjať.

Ale odpísať Bitcoin iba kvôli tomu, že v súčasnosti nie je reálne použiteľný, je naozaj krátkozraké.

Čo ostatné kryptomeny?

Decentralizované platobné systémy sú v kurze. Existuje hneď niekoľko zaujímavých kryptomien, ktoré ponúkajú rýchle a lacné transakcie. Za zmienku stojí napríklad EOS, Đash, microRaiden platobné kanály na Ethereum blockchaine alebo IOTA, ktorá využíva technológiu Tangle.

Hlavne je potrebné uvedomiť si, že kryptomeny sú na začiatku svojej cesty. O desať rokov budú vyzerať úplne inak a súčasné problémy budú vyriešené.

Ak chcete vedieť o kryptomenách viac, prihláste sa na odber notifikácií (použite zvonček, ktorý nájdete v ľavom dolnom rohu obrazovky), prípadne nás sledujte na facebooku.