Zlato výrazne oslabilo! Je čas nakupovať alebo ešte počkať?

0

Ubehol už skoro mesiac, čo som na tomto serveri naposledy spracoval nejakú analýzu na drahé kovy. Je to dlhá doba a myslím si, že je načase urobiť update aspoň na trh zlata. Ak situáciu čo len letmo sledujete, tak viete, že zlato urobilo nové historické maximum a dokonca sa podarilo prekonať magických 2 000 USD za uncu.

Price action na zlate je teda skutočne solídna, ale už bolo zrejmé, že si to žiada korekciu. Osobne som myslel, že to bude až na prelome augusta/septembra. V podstate však začiatok korekcie môžeme datovať už od záveru minulého týždňa. A otázkou je, ako dlho pokles vydrží.

Aktuálna situácia na 4H TF spotovéhu trhu zlata

Začiatok korekcia bol celkom nenápadný a vlastne išlo o striedmy pohyb nadol s odrazom na S/R leveli 2 017,94 USD/unca. Zrazu z toho ale skoro nič nebolo a kurz následne pokračoval v poklese, ktorý rýchlo naberal spád. Všimnite si, že dotyk ceny v jednotlivých úrovniach znamenal len pramalú reakciu, a to dokonca aj na pôvodnej ATH úrovni 1 903 USD/unca.

Vlastne to prešlo tou najkľúčovejšou úrovňou veľmi ľahko, čo sa následne ukázalo, že je akurát obyčajný bear trap. Stačilo to však na to, aby to vyprášilo longárov, takže to vlastne vymietlo za krátku chvíľu obidve strany trhu. Následný odraz bol dosť rýchly a umocnený vynúteným uzatváraním pozícií shortárov.

Amerike sa vypomstili menové zločiny – Euro doláru vybilo zuby!

Kurz sa tak dostal späť nad kľúčovú úroveň a ihneď atakoval S/R level 1 946,84 USD/unca. Tu sa však prerazenie nepodarilo a zdá sa, že trh skonsolidoval do malej býčej vlajočky. Spočiatku som považoval tento odraz za obyčajný pullback, ktorý nebude mať dlhé trvanie. Teraz sa ale zdá, že kurz bude chcieť ísť vyššie. Aj tak to však nevylučuje možnosť, že je to len pullback.

Osobne si myslím, že prečistenie trhu so zlatom musí trvať minimálne niekoľko týždňov. Nasvedčujú tomu predovšetkým indikátory technickej analýzy na vyšších časových rámcoch v konotácii na historické price action. Preto, aj keď aktuálnu rezistenciu prekonáme, stále kalkuluje s tým, že ide len o pullback, po ktorom trh bude pokračovať v korekcii smerom nadol.

Indikátory

Indikátor RSI len podčiarkuje, aký veľmi strmý prepad to bol, pretože dno je pod 18 bodmi. Hlbší pokles hodnôt indikátora bol iba v polovici augusta roku 2018. Momentum up zatiaľ nemá veľkú silu, čo sa môže zmeniť vo chvíli, keď kurz pumpne z tej býčej vlajočky. Zatiaľ sa mi to javí iba ako nádych pred ďalším ponorom.

Podľa MACD indikátora bol prepad taktiež sprevádzaný extrémne silnou negatívnou zotrvačnosťou. Po tom relatívne čerstvom odraze sa to zmenilo a teraz sa schyľuje k bullish crossu. Ak zároveň dôjde aj k pumpe z vlajočky, tak to možno považovať za potvrdenie pohybu nahor.

Záver

V týchto dňoch nesmieme ignorovať fakt, že sú na trhu so zlatom veľké emócie, ktoré majú samozrejme na kurzový vývoj značný vplyv. Preto, aj keď by to po technickej stránke dávalo zmysel, k tej hlbšej avizovanej korekcii nemusí dôjsť.

Tie davy kupujúcich totiž nejaké technické indikátory nezaujímajú a nakupujú iba z emocionálnych dôvodov, nech sú akékoľvek. Trhové zákony sú však neúprosné a raz sa uplatniť musia.

Nenásytný dav nemá večne takú silu, aby sa skôr alebo neskôr trhové zákony neprejavili. Preto si dávajte veľký pozor a majte plán resp. plánujte vstup do tohto trhu. Pohyby hore a dole môžu byť s rastúcou pozornosťou retailu čím ďalej tým viac nevyspytateľnejšie a agresívnejšie.

Čo čítať ďalej?

Analýza Bitcoinu – býčia vlajočka ako predzvesť ďalšieho rastu?


Táto analýza je len orientačná a neslúži ako odporúčanie na kúpu alebo predaj. Situácia na trhu sa kedykoľvek môže zmeniť. Špekulatívne obchody na kapitálových trhoch sú veľmi rizikové!!

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Ing. Jaroslav Jarolím.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre