Najväčší mýtus o krypto platobných kartách – V skutočnosti neplatíte kryptomenami!

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Satoshi Nakamoto pred rokmi predstavoval ekosystém, ktorý by bol nezávislý od centralizovaného finančného systému, ktorý dnes v globálnej ekonomike dominuje.  Konečným cieľom bol svet, v ktorom by ľudia mohli týmito novými finančnými nástrojmi platiť za tovar a služby. To však karty podobné Binance neponúkajú.

Mnoho spoločností a búrz už tvrdí, že ponúkajú služby, ktoré umožňujú používateľom krypto nakupovať tovar a služby pomocou kryptomien. Je však zrejmé, že ako v prípade nových debetných kariet od Binance, ich riešenia krypto platieb sa na blockchain nedostávajú. Používatelia sú tak vystavení rovnakým rizikám, ktoré sú súčasťou tradičných spôsobov platbieb.

Ako funguje proces krypto platby

Existujú dva spôsoby spracovania transakcie kryptomeny s fiatom.

  1. Jedna metóda spočíva v tom, že sprostredkovateľ prijíma kryptomenu a konvertuje ju na fiat zamknutým okamžitým výmenným kurzom. Potom doručí fiat obchodníkovi alebo naopak.
  2. Druhou metódou je najprv likvidácia kryptomeny používateľa na fiat na jeho užívateľskom účte predtým, ako sa dostane k sprostredkovateľovi a potom odoslanie sprostredkovateľskej platby sprostredkovateľovi na dokončenie transakcie. Prvý spôsob sa uskutočňuje na blockchaine, zatiaľ čo druhý nie.

Platobné platformy ponúkajú jeden z dvoch vyššie uvedených druhov transakcií. Zostáva však otvorené, ako presne títo poskytovatelia platobných služieb plánujú transakcie spracovať – ​​či by umožnili spotrebiteľom platiť kryptomenami alebo fiatom v rámci blockchainu.

Čo používatelia chcú a čo ponúka karta Binance

Dôvod, prečo sa ľudia rozhodli nakupovať s kryptom, je výhoda úplnej kontroly nad svojimi peniazmi na blockchaine, mimo banky. Niektoré platobné riešenia, ktoré sú k dispozícii krypto používateľom, však tento základ zabedbávajú o spôsob, akým vykonávajú transakcie.

Podľa marketingu spoločnosti Binance, sa karta môže použiť na nákup tovaru alebo služieb od obchodníkov, čo vyvoláva dojem, že spotrebiteľ platí obchodníkovi kryptomenou. Majitelia účtov v skutočnosti nekupujú nič pomocou kryptomeny ani neuskutočňujú nákup na blockchaine. V skutočnosti ide o poplatok na fiatový účet zákazníka.

Ak je fiatový účet prázdny, systém Binance konvertuje kryptomenu z používateľského krypto účtu na fiatovú menu. Prevedená fiat mena sa potom uloží na účet fiat a použije sa na uskutočnenie nákupu debetnou kartou Binance. V rámci transakcie spoločnosť Binance odošle konvertovanú fiatovú menu spoločnosti vydávajúcej karty na dokončenie procesu platby. Z technického hľadiska teda platba nikdy nezahŕňa platby kryptom alebo na blockchaine.

Prečo ponuka karty Binance spôsobuje rozpory v krypte

Sú tu dva koncepčné problémy. Po prvé, proces likvidácie kryptomeny do fiat meny prostredníctvom Binance, ktorý je podobný bankovým mechanizmom, je mimo kontroly používateľa a vylučuje základného ducha vlastnenia kryptomeny namiesto držania hotovosti v banke.

Po druhé, odoslaním platby tradičnými kreditnými kartami, ktoré nie sú na blockchaine, užívateľ stráca bezpečnostné výhody blockchainu. Celý proces v podstate umiestňuje Binance do akejsi bankovej pozície, a nie ako sprostredkovateľa platby medzi používateľom a obchodníkom, čo je v tomto príklade Visa alebo Mastercard.

Užívateľsky najprijateľnejší prístup by vyžadoval prijatie kryptomeny a okamžité uzamknutie rýchlosťou, ktorú bude užívateľ vidieť pred platením. Takýto mechanizmus by obnovil transparentnosť a poskytol by užívateľovi úplnú kontrolu nad digitálnou menou, pričom by sa zároveň zabezpečilo, že transakcia zostane v blockchaine, čím by sa využili jej výhody.

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.