Trading na burze
Trading na burze, zdroj: shutterstock.com/Autor: Lin Xiu Xiu

Trading – Na jednej strane je úplne normálne, že desiatky, dokonca až tisíce Slovákov a Čechov sa živia čisto full time obchodovaním na burze. No na strane druhej až 80 % traderov je stratových. V čom je teda problém a prečo nie každý dokáže byť ziskový?

V prvom rade je potrebné rozlíšiť 2 typy obchodovania. Prvým z nich je hoby trading alebo investovanie. Ide o najčastejší spôsob investovania niekoľkých stoviek dolárov do rôznych akcií a kryptomien s očakávaním, že možno, keď to v budúcnosti poletí, tak si za to kúpim nové auto. Avšak s takto malou čistkou sa reálne nedá živiť obchodovaním.

Trading pravidlá

Ako profesionálny obchodník musím mať v prvom rade kapitál. Nevyhnutné je tiež mať vybudovaný obchodný systém, ktorý bude stabilne fungovať aj niekoľko desaťročí a v neposlednom rade ma nesmú zlomiť prípadné straty, čiže musím mať správne nastavenú myseľ. Ak sa mi toto všetko podarí doladiť, až potom sa môžem považovať za full time tradera.

Pravidlá:

  1. Ak nemám kapitál, nemôžem zarobiť veľké čiastky na mesačnú výplatu!
  2. Ak nemám obchodný systém, nemôžem ziskovo obchodovať, ale prerobím!
  3. Ak nemám správne nastavenú myseľ, každý prepad na trhu môže byť osudový!

Bez splnenia týchto 3 pravidiel jednoducho nevedie cesta k úspechu. Zarobiť sa, samozrejme, dá, ale v 99 % ide len o čistý začiatočnícky gambling, ktorý ale na burzu nepatrí.

Chápem, že už len prvé pravidlo môže byť veľmi náročné splniť, keďže vybudovať si obchodný účet napríklad s 10 000 USD je pomerne náročné. Niekto musí preto vycestovať do zahraničia a iní si zas sporia takmer celý život. Samozrejme, dá sa to obísť napríklad cez založenie fondu alebo oslovenie investorov, ale v rámci zákonov to tiež nie je jednoduché.

Podobné je to aj v prípade budovania trading systémov. Fáza prípravy, testovania a záverečných doladení môže zabrať niekoľko mesiacov, dokonca až rokov.

Chceš nakupovať Ethereum alebo ďalšie kryptomeny? Odporúčame burzu Binance, kde nájdeš široký výber kryptomien. A ako bonus, keď si vytvoríš účet cez >>>tento odkaz<<<, získaš navyše doživotnú zľavu na obchodné poplatky.

Ako to funguje v tradingu?

Je teda zjavné, že pokiaľ sa chceme stať full time traderom, tak to môže byť niekoľkoročná cesta. Niekedy to môže trvať aj desaťročia. Poznám traderov, čo po roku už mali nachystaný ziskový obchodný systém, ale boli ešte len študenti na škole, takže kapitál nemali skoro žiadny. V podstate sa tým nemohli živiť. Veľa ľudí ma oslovilo ako investori, že sú na burze stratoví, či im neviem poradiť nejaký fond, kde by mohli zainvestovať a vyberať už len zisky. Takto to, žiaľ, na burze chodí a nie je to ľahké…

Autorom tohto článku je Ľuboš z projektu Bitcoin Skupina. Spojili sme sa s Trading11.com a vytvorili spoločné členstvo, ktoré v oblasti obchodovania na burze nemá na česko-slovenskej scéne konkurenciu. Viac informácií získaš na tomto odkaze.

>Pozrieť si ponuku<<

Prečítaj si aj: Zarábaj na Bitcoine, vytvor si vlastný obchodný systém – Výber indikátora a štýlu analýzu

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdeš na našom facebooku. Daj nám like a dostávaj spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Binance Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.