Európska únia sa snaží eliminovať čo najviac rozdielov medzi pohlaviami na trhu práce, no napriek tomu muži a ženy dodnes často nemajú rovnaké podmienky. Na základe poslednej správy Eurostatu bol v roku 2022 rozdiel v zamestnanosti žien a mužov až 10,7 %, čo je síce medziročne o 0,2 % menej, no hodnoty sú stále vysoké. Ako je na tom Slovensko?
Rozdiely v zamestnanosti podľa pohlavia sú stále vysoké
Eurostat analyzuje rodové rozdiely v zamestnanosti u skupiny ľudí vo veku od 20 do 64 rokov. Nepomer je spôsobený viacerými faktormi, medzi ktoré patrí napríklad neplatená starostlivosť o ženy, diskriminácia a nedostatok manažérskych pozícií pre ženy. V celej EÚ existujú iba dva regióny, kde zaznamenali vyššiu mieru zamestnanosti u žien v roku 2022. Ide o hlavné mesto Litvy a južné Fínsko. V severnom a východnom Fínsku rozdiel nebol. Na zvyšku územia EÚ dominovali muži.
Ešte v roku 2019 EÚ stanovila cieľ znížiť rodový rozdiel do roku 2030 až o polovicu. Tento cieľ splnilo 14 regiónov vo Francúzsku, 7 v Nemecku, všetkých 5 regiónov vo Fínsku, 4 vo Švédsku a Portugalsku, 2 v Litve a 1 v Lotyšsku a Estónsku. Naopak, najvyššie rozdiely v zamestnanosti podľa pohlavia boli v regióne stredného Grécka a južného Talianska.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Ako je na tom Slovensko?
Obrázok nižšie zobrazuje rozdiely v zamestnanosti podľa pohlavia vo všetkých členských štátoch EÚ, pričom zvýraznené sú hodnoty Slovenska. Pre lepšie pochopenie si tieto údaje preložíme do konkrétnych čísel. Štyri žlté guličky reprezentujú zamestnanosť žien a mužov podľa štyroch regiónov – východné, západné, stredné Slovensko a Bratislavský kraj.
Teraz sa pozrieme na zamestnanosť mužov a žien naprieč krajinou podľa vyššie spomenutých regiónov. V Bratislavskom kraji je zamestnanosť mužov na úrovni 86,6 %, zatiaľ čo žien iba na hodnote 82,4 %. Región západného Slovenska má zamestnaných 82 % mužov a iba 74,5 % žien. Stredné Slovensko má rozdiel ešte vyšší, keďže mužov je zamestnaných až 80,9 % a žien iba 72,4 %. Najhoršie je na tom východné Slovensko, kde muži tvoria podiel 76,4 % a ženy len 66 %.
Na základe tohto porovnania vieme presne určiť, aký percentuálny rozdiel existuje vo všetkých regiónoch. Najlepšie je na tom Bratislavský kraj s rozdielom 4,2 %, nasleduje západné Slovensko v rozdielom 7,5 %, stredné Slovensko s 8,5 % a východné Slovensko s 10,4 %.
Mohlo by ťa zaujímať: Nezamestnanosť dosiahla v októbri úroveň, akú sme v tomto roku na Slovensku ešte nemali