Zdravie „na sekeru”? Slovensko nemá peniaze pre chorých penzistov

Ekonomika Slovensko nedokáže preplácať zdravotnú starostlivosť
Slovensko nedokáže preplácať zdravotnú starostlivosť. Zdroj: shutterstock.com/pikselstock/eskystudio
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Tlak na slovenské zdravotníctvo neustále narastá. V najbližších rokoch bude nápor na zdravotnú starostlivosť dramaticky stúpať v dôsledku demografických zmien, ktoré na Slovensku sú. Starší ľudia vyžadujú väčšiu mieru zdravotnej starostlivosti a s rastúcim podielom staršej populácie automaticky rapídne narastajú náklady na zdravotníctvo. Slovensko už však nemá rozpočtové možnosti na pokrytie enormne zvýšených nákladov.

Slováci starnú a náklady na ich zdravotnú starostlivosť exponenciálne rastú

Inštitút ekonomických a sociálnych analýz (INESS) sa zameral na sledovanie vplyvu demografických zmien na výdavky, ktoré Slovensko vynakladá na zdravotnú starostlivosť.

„Súčasný zdravotný systém na Slovensku do istej miery vytvára dojem, že zdravotná starostlivosť je zadarmo. Avšak prudký nárast dopytu po zdravotnej starostlivosti v spojení s nezodpovedným hospodárením (niekoľkých) predchádzajúcich vládnych garnitúr prakticky zaručuje, že vplyv demografickej zmeny na zdravotníctvo nakoniec na svojich peňaženkách pocítime”, uvádza INESS v úvode svojej analýzy.

Slovenské obyvateľstvo starne. Počet ľudí v dôchodkovom veku narastá omnoho rýchlejšie ako počet Slovákov, ktorí sú ekonomicky produktívni. Každým rokom je na Slovensku viac dôchodcov, ktorí potrebujú výrazne väčšiu zdravotnú starostlivosť ako zvyšok populácie krajiny.

Podľa analýzy inštitútu, náklady na zdravotnú starostlivosť nepribúdajú rovnomerne s vekom obyvateľstva, ale po dosiahnutí určitého veku rastú exponenciálne. „Podľa niektorých štúdií je približne polovica celoživotných výdavkov na zdravotníctvo vytvorená v období po dosiahnutí 65. roku života jedinca,” uvádza Matej Bárta z INESS na základe štúdie zahraničných výskumníkov.

Výdavky štátu na zdravotníctvo stúpnu o 7 miliárd eur už do konca dekády

Na základe dát Európskej komisie analýza poukazuje na fakt, že podiel výdavkov Slovenska na zdravotnú starostlivosť v nasledujúcich dekádach dramaticky stúpne. Kým v roku 2019 bol podiel verejných výdavkov Slovenska na zdravotníctve na úrovni 5,7 % HDP, pri zohľadnení demografického vývoja tento podiel stúpne do roku 2070 na neuveriteľných 51 % HDP. Pre porovnanie, priemer krajín Európskej únie sa zvýši zo súčasných 6,6 % na 18 % v roku 2070. Rozdiel medzi Slovenskom a EÚ je teda extrémny.

Pri pohľade do bližšej budúcnosti výdavky na zdravotnícke služby na Slovensku vzrastú do roku 2030 vzhľadom na demografický vývoj na úroveň 6,97 % HDP, čo znamená o 878 miliónov eur viac zo štátnej kasy každý rok. Od roku 2024 do konca desaťročia sa výdavky na zdravotníctvo zvýšia o viac ako 7 miliárd eur.

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Slovensko má extrémny deficit, kto zaplatí zdravotnú starostlivosť?

Keď vezmeme do úvahy fakt, že Slovensko v súčasnosti bojuje s rekordným deficitom verejných financií a vládne opatrenia, predovšetkým v sociálnej oblasti, prehlbujú rozpočtové ťažkosti Slovenska, riešenie tejto situácie bude pre Slovákov bolestivé.

„V nasledujúcich rokoch bude Slovensko a ďalšie európske štáty čeliť rastúcim výdavkom spätým so starnutím obyvateľstva a menšiemu počtu ekonomicky aktívnych platcov odvodov. Zároveň sme svedkami zdražovania štátnych dlhov, čo bude komplikovať možnosť financovať tieto výdavky na úver. Bez ohľadu na politickú vôľu tak budeme v nasledujúcich rokoch svedkami zmien vo financovaní zdravotníctva,” uvádza tlačová správa s názvom Drahá budúcnosť zdravia na Slovensku.

Prečítajte si aj: Na Slovensku pribudla nová poisťovňa. Vodiči môžu výrazne ušetriť

Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.