Národná banka Slovenska vydala upozornenie, ktoré sa týka všetkých Slovákov. Odhalila podvodné konanie doposiaľ neznámych subjektov, ktoré sa vydávajú za NBS. Ich cieľom je získať si najskôr vašu dôveru a potom vaše peniaze.
Volá vám Národná banka Slovenska
Zazvoní vám telefón. Číslo, ktoré sa zobrazuje pôsobí dôveryhodne a tak hovor prijmete. Hlas v telefóne sa vám presvedčivo predstaví ako zamestnanec alebo organizačný útvar Národnej banky Slovenska a kontaktuje vás ohľadom omeškania vašej platby za úver. Zámienka prečo vás kontaktuje môže byť aj iná. Napríklad, že váš bankový účet je údajne zablokovaný alebo vám chcú poskytnúť výhodný úver. Možností je viacero.
„Môže však ísť aj o vyhrážky o údajnom zablokovaní účtu, ak spotrebiteľ nezaplatí „pokutu” ako výsledok fiktívnej kontroly, či o výhodnú ponuku úveru,” uvádza NBS.
Keďže veľké množstvo slovenských domácností spláca úver a bankový účet má v súčasnosti takmer každý, takéto podvodné praktiky môžu obrať o úspory veľké množstvo ľudí.
Tieto nebezpečné podvodné aktivity v súčasnosti prebiehajú nie len prostredníctvom telefonického rozhovoru, ale taktiež využitím emailovej komunikácie alebo aj cez sociálne siete. Všetky tieto protizákonné aktivity, pri ktorých je zneužité meno Národnej banky Slovenska sú mimoriadne nebezpečné a je potrebné byť obozretný, aby ste týmto podvodníkom nenaleteli.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Nenechajte sa oklamať lebo prídete o peniaze
„Národná banka Slovenska nikdy nekontaktuje ľudí ohľadne splácania úverov, ponuky pôžičiek alebo iných služieb.”
Zároveň NBS vyzýva, aby ste komunikáciu s takýmto podvodníkom vo vašom vlastnom záujme čo najskôr ukončili. Prípadne ak vás kontaktuje nejaká spoločnosť s výhodnou finančnou ponukou, mali by ste si ju najprv overiť prostredníctvom tejto domény, kde môžete zistiť či na danú firmu dohliada NBS alebo iný dohliadací orgán zo zahraničia.
V Registri subjektov finančného trhu nájdete spoločnosti oprávnené vykonávať činnosti v oblasti bankovníctva, poisťovníctva, cenných papierov, kolektívneho investovania, dôchodkového sporenia a taktiež aj subjekty oprávnené vykonávať finančné poradenstvo, či sprostredkovanie.
Pred podvodnými aktivitami, ktoré vás pripravia o peniaze varovala NBS aj v minulosti
V roku 2020 Národná banka Slovenska rovnako upozorňovala pred podvodnými aktivitami vo finančnej oblasti. V tom čase boli masívne rozšírené ponuky „úverov pre všetkých”. Pochybné subjekty ponúkali úvery s prísľubom poskytnutia prostriedkov aj tým žiadateľom, ktorým nikto iný požičať nechcel a to aj bez preverovania bonity klienta. Dnes, keď banky sprísňujú svoje podmienky pre žiadateľov o úver, sú práve takéto ponuky veľmi nebezpečné.
„Ak si od vás niekto v ponuke úveru žiada napríklad zaplatenie poplatku ešte pred poskytnutím úveru, dajte si pozor, môže ísť o podvod”, uvádzala NBS vo svojom upozornení.
Pozor aj na peniaze „zdarma”
Ďalší mimoriadne rozšírený typ finančného podvodu, na ktorý upozornila NBS sú lákavé finančné ponuky na internete. Na sociálnej sieti vás upúta príspevok, reklama alebo internetový odkaz, ktorý sľubuje lákavú finančnú výhru, odmenu, či možnosť rozprávkového zhodnotenia vašich finančných prostriedkov.
S vidinou jednoduchého zárobku na ponuku zareagujete. Spoločnosť vám následne pošle email s inštrukciami, ktorý hovorí, že pred obdržaním sľúbenej výhry musíte uhradiť rôzne poplatky. V realite dnešných dní, keď ceny potravín dosahujú rekordné hodnoty a väčšina Slovákov už nemá žiadnu finančnú rezervu, je vidina rýchleho zárobku lákavejšia ako kedykoľvek predtým.
„Častými praktikami takýchto subjektov je aj psychologický nátlak a vyhrážky, ktorými sa postupne snažia vylákať od svojej potenciálne obete stále viac finančných prostriedkov”, upozornila Národná banka Slovenska.
Asi vám je už jasné, že sľúbenú odmenu od pochybnej spoločnosti nikdy nedostanete.
Prečítajte si aj: Čistý mesačný príjem každého z nás porastie – nová legislatíva zníži daň z príjmu