Až polovica Slovákov nemá žiadnu finančnú rezervu. Ako sa môžeme chrániť, keď inflácia útočí?

Novinky Slováci nemajú finančnú rezervu a inflácia je vysoká
Slováci nemajú finančnú rezervu a inflácia je vysoká. Zdroj: Shutterstock.com/Andrzej Rostek/Dean Drobot
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Podľa prieskumu Asociácie slovenských inkasných agentúr, až polovica Slovákov musela výrazne obmedziť svoje výdavky kvôli vysokej miere inflácie. Taktiež 50 % Slovákov dnes už nemá žiadnu finančnú rezervu. Keďže každým mesiacom dosahuje inflácia na Slovensku novú rekordnú úroveň, a naše reálne mzdy sú najnižšie za posledných 20 rokov, tak sa mnoho Slovákov dostalo do väčších finančných problémov. Každému desiatemu Slovákovi pod vplyvom týchto skutočnosti narástlo zadĺženie.

Asociácia slovenských inkasných agentúr uviedla, že ,,táto situácia rozdielne dopadá na rôzne skupiny obyvateľstva. Kritická sa ukazuje hlavne v nízkopríjmových skupinách obyvateľstva, ktoré najviac pociťujú dopad najmä zvyšovania cien potravín. Znepokojujúce je však to, že hlbšie do vrecka začínajú mať už aj v ďalšie skupiny obyvateľstva. Až 13 percent Slovákov hovorí, že sa im zvýšilo zadĺženie a to je pomerne vysoké číslo.”

Inflácia je na rekordnej úrovni

Miera inflácie na Slovensku vo februári dosiahla jej novú maximálnu úroveň a to až 15,4 %.

V porovnaní s minulým rokom na Slovensku najviac vzrástli ceny práve tých tovarov a služieb, ktoré sú pre nás nevyhnutné. Ceny potravín, v porovnaní s februárom 2022, sú vyššie až o 28,6 %. Druhou položkou, ktorá najviac zdražela, je oblasť bývania a energií, kde ceny za posledný rok narástli o 14,3 %. Výrazne sa zdvihli aj ceny dopravy, v prípade autobusovej dopravy bola jej cena vo februári medziročne vyššia až o 18 %.

Inflácia na Slovensku

Inflácia na Slovensku. Zdroj: slovak.statistics.sk

O tom ako na Slovensku rastú ceny, sme vás informovali pre dvomi týždňami.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Zarábame čoraz menej

Reálna mzda na Slovensku v minulom roku klesla až o 4,5 %. Dostala sa tak na najnižšiu úroveň za posledných 22 rokov. A tu sa začína problém mnohých Slovákov.

Priemerná mesačná mzda na Slovensku

Priemerná mesačná mzda na Slovensku. Zdroj: slovak.statistics.sk

Ak chcete vedieť viac o tom, koľko zarábajú Slováci, prečítajte si náš nedávny článok.

Ako si vytvoriť finančnú rezervu

V čase, keď nám ceny v obchodoch stúpajú doslova pred očami, no naše platy sa ani zďaleka nehýbu rovnakým tempom, je náramne ťažké začať si sporiť na horšie časy. No je dobré vedieť, ako začať a akých zásad sa držať, aby sme si nafúkli záchranný čln v rozbúrenom mori finančného zaťaženia.

  • Finančnú rezervu si môžete vytvoriť jedine tak, že budete míňať menej ako zarobíte. Kľúčom je šetrenie.
  • Vopred si naplánujte výdavky, aby ste vedeli zistiť, akú časť príjmu si môžete odložiť.
  • Ideálne je si každý mesiac na rezervu odložiť 10 % z vašich príjmov, ale nie je to podmienka.
  • Najlepšie spravíte, ak si čiastku vyčlenenú na rezervu odložíte hneď na začiatku mesiaca, aby sa vám nestalo, že na konci mesiaca na ňu nezostane.
  • Vhodné je založiť si sporiaci účet a peniaze z rezervy nevyberať. Preštudujte si ale poplatky spojené s týmto účtom.

Ak ste tí šťastní, ktorí si už nemusia lámať hlavu s vytváraním finančnej rezervy, no trápi vás, že vám ju znehodnocuje inflácia, mali by ste zvážiť investíciu do aktív, ktoré inflácii vedia odolávať. Dobrou voľbou je zlato, striebro, nehnuteľnosti aj kryptomeny.

Prečítajte si aj: Ceny nehnuteľností na Slovensku rastú rýchlejšie ako v iných európskych krajinách

Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.