Zažívame historický prepad konkurencieschopnosti Slovenska – kde najviac zaostávame?

Okazio PCKvakomat mobil

Rok 2020 nie je pre Slovensko v porovnaní s ostatnými štátmi priaznivý. Prepadli sme sa až na 57. miesto v konkurencieschopnosti. V porovnaní s predošlým rokom si Slovensko pohoršilo o 4 priečky. Hodnotených bolo 63 krajín, pričom horšie je na tom z Európy už iba Chorvátsko.

Dočítate sa aj na Kryptomagazín FB.

Štatistiky o krajine od medzinárodných organizácií tvoria približne dve tretiny údajov z prieskumu a sú objektívne. Zvyšnú časť tvoria subjektívne hodnotenia u viac než 6 200 top manažérov krajín. Na Slovensku sa prieskumu zúčastnilo skoro 70 vedúcich pracovníkov súkromných podnikov.

Najhoršia pozícia Slovenska v histórii

Tento rebríček zverejňuje švajčiarsky inštitút pre rozvoj manažmentu. Spomedzi Vyšehradskej štvorky je najvyššie Česko (33. miesto), potom Poľsko (39. miesto) a Maďarsko (47. miesto). Obehla nás aj Ukrajina na 55. mieste.

V rokoch 2007 až 2009 Slovensku patrila oveľa lichotivejšia 30. pozícia. Posledné roky sa však Slovensku nedarí a pravdepodobne nás čaká ešte väčší prepad.

Tento index konkurencieschopnosti ekonomík je zverejňovaný od roku 1989 a dáva do porovnania 255 kritérií obsiahnutých v 4 základných oblastiach:

  • ekonomický rozvoj
  • efektivita vlády
  • efektivita podnikov
  • infraštruktúra

Slovensko je malá ekonomika a v súčasnej kríze je výhodou takýchto ekonomík bojaschopnosť proti pandémii. Práve aj to môže byť faktorom, ako momentálne zlepšiť svoju konkurencieschopnosť. Slovensko však napriek tomu zaznamenalo prepad. Dôvodom je hlavne závislosť od zahraničných ekonomík.

Nasledujúci graf hovorí o pozícii Slovenska v rámci prieskumu za posledných 9 rokov. Kým sme sa do roku 2016 držali na približne 45. mieste, tak od roku 2016 Slovensko radikálne spadlo na nižšie priečky. Ide o historicky najhorší výsledok.

Umiestnenie Slovenska v rebríčku konkurencieschopnosti

Zdroj: World Competitiveness Yearbook 2011-2020

Výzva pre Slovensko – kde zaostávame ?

Na to, aby sme zlepšili konkurencieschopnosť sa bude treba orientovať na stabilizáciu výdavkov a vrátiť sa k vyrovnanému rozpočtu. Nevyhnutným bude aj posilnenie procesov digitalizácie v každom sektore vzdelávania. Slovensko celkovo zaostáva v digitalizácii a vytváraní zjednodušovania procesov.

Problémom Slovenska je aj podnikateľské prostredie a nedostatočná kvalifikácia pracovnej sily. Odvody sú taktiež vysoké a často sa stretávame s názorom, že zamestnávať je u nás drahé.

Ako sú na tom ostatné krajiny?

Prvých 10 miest obsadili tieto krajiny: Singapur, Dánsko, Švajčiarsko, Holandsko, Hongkong, Švédsko, Nórsko, Kanada, Spojené arabské emiráty a USA.

Najviac si polepšilo Grécko z 58. na 49. miesto a Estónsko z 35. miesta na 28. Naopak, najviac si pohoršil Kazachstan z 34. na 42. miesto a Indonézia z 32. na 40. miesto.

Záver

Slovensko sa posledné roky stále umiestňuje na nižšej pozícii v rámci porovnania konkurencieschopnosti. Zaostávame v mnohých oblastiach, hlavne v modernizácii procesov a digitalizácii. Tento stav je nutné brať ako varovný signál.

Čítajte ďalej

Ceny na Slovensku v tejto kríze rastú – Najviac zdraželi potraviny

txbOkazio mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.