Slovensko najúspešnejšie v boji s koronavirusom – Ako na nás dopadne kríza?

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Na Slovensku sa často stretávame s názorom, ako úspešne bojujeme s korona krízou. Na druhej strane zase mnohým ľudom prekážajú striktné opatrenia. Napriek novej vláde sme stále svedkami politickej nedôvery, čo sa prehĺbilo aj do nedôvery voči výsledkom testov na COVID-19. Môže za to politická polarizácia? Aký prepad ekonomiky nás na Slovensku ešte čaká?

Podľa odhadov rozpočtovej rady sa pokles ekonomiky na Slovensku bude naďalej prehlbovať. Hlavným dôvodom bude kríza spôsobená COVID-19. Prognóza rozpočtovej rady predpokladá 11 % pokles oproti minulému roku a 6,9 % pokles oproti prvému kvartálu. Hrubý domáci produkt (HDP) klesol podľa prvého odhadu o 5,4 % v rámci medziročného porovnania a po úprave o sezónne vplyvy o 3,9 %. Ak by sa naplnil odhad poklesu slovenskej ekonomiky, znamenalo by to v medziročnom porovnaní takmer dvojnásobné tempo prepadu v porovnaní s ekonomickou krízou z 2009.

Akciové indexy dosiahli vrchol! – Kedy sa na nich prejaví ekonomická recesia?

Slovenská centrálna banka v aprílovej prognóze odhadovala pokles globálnej ekonomiky z dôvodu koronakrízy o 9 %. Ministerstvo financií očakáva pokles HDP o 7,2 %. Oživenie ekonomiky by malo pravdepodobne nastať až v ďalšom roku.

Pandémia COVID-19 zasiahla slovenskú ekonomiku rovnako ako aj ekonomiky, od ktorých je tá naša závislá. Hlavným motorom slovenskej ekonomiky je automobilový priemysel, ktorý už čiastočne obnovil produkciu. Fungovanie slovenskej ekonomiky neovplyvňuje iba viazanosť na európsky a globálny trh, ale aj fungovanie politiky na domácej pôde. Preto sa pozrieme aj na to, ako občania vnímajú momentálnu situáciu z vnútra krajiny.

Na začiatku pandémie bolo informačné embargoOchorenie COVID-19 má svoj pôvod v Číne

Ako teda dôverujú občania zverejňovaniu štatistík COVID-19?

Politické preferencie zohrávajú kľúčovú úlohu pri dôvere v súvislosti s vývojom pandémie koronavírusu na Slovensku. Približne polovica stúpencov vládnucej strany má dôveru v oficiálne čísla zverejňované každý deň na webovej stránke Korona.gov.sk. Na druhej strane tomu verí iba 16 percent priaznivcov Smeru a 13 percent priaznivcov Kotlebovcov – Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS).

Médiá všetkých politických hnutí zároveň veria údajom.

„Znamená to, že vysoká politická polarizácia môže byť vážnou prekážkou pri riešení relatívne nepolitických tém,” – uviedla TIS na Facebooku.

Obrázok Veríte oficiálnym údajom o počte testov a pacientov infikovaných vírusom COVID-19

Veríte oficiálnym údajom o počte testov a pacientov infikovaných vírusom COVID-19?

 

Problém vysokej politickej polarizácie nie je na Slovensku žiadnou novinkou. Po vládnutí Smeru-SD si ľudia zvolili prvýkrát ako vládnucu stranu slovenské stredopravicové liberálno-konzervatívne hnutie OĽANO. Napriek vládnutiu viacerých strán a neustáleho riešenia vnútropolitických káuz sa Slovensku darí bojovať s momentálnou krízou v porovnaní s inými krajinami v Európe pomerne úspešne. Dôvera v politiku však stále nie je obnovená.

Zmena mobility na Slovensku

Mnohí občania kritizujú na prvý pohľad radikálne opatrenia spojené s COVID-19. Treba si však uvedomiť, že v porovnaní so zahraničím až také radikálne nie sú. Dňa 29.05. premiér Slovenskej republiky Igor Matovič zdieľal na Facebooku graf zmeny mobility na Slovensku počas krízy.

Zmeny v mobilite na Slovensku

Zmeny v mobilite na Slovensku

Z grafu jasne vyplýva porovnanie Slovenska (fialová) s ostatnými krajinami. Slovensko má najlepšie výsledky z celej Európy.

Záver

Slovensko je jedna z popredných krajín v rámci celej Európy v oblasti boja proti COVID-19. Vnútri krajiny však stále pretrváva politická nedôvera. Uvoľňovanie opatrení ešte stále neznamená okamžité nakopnutie ekonomiky, je potrebné sledovať a rešpektovať vývoj z globálneho pohľadu a to hlavne z hľadiska otvorenosti slovenskej ekonomiky. Z prognóz taktiež jasne vyplýva budúci pokles, ktorému sa nevyhneme. A na povrch sa vyplaví mnoho dopadov koronakrízy.

Koronavirus tvrdo dopadol hlavne na USA. Najmocnejšia krajina sveta zatiaľ prežíva vďaka tlačeniu dolárov. FED však prestáva podporovať akciové trhy. Blíži sa kolaps? Prečítajte si našu analýzu:

FED prestáva podporovať akciové trhy – Blíži sa konečne sľubovaný prepad?

Zdroje:
covid19.healthdata.org
Focus pre TIS (May 14-21; 1,011 respondentov)

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.