Zavedie Holandsko úplný zákaz kryptomien?

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Po tejto správe musíme veriť, že podobný trend nebude naberať na obrátkach a že sa toho nechytí žiadna z európskych krajín. Narážam na vyjadrenie jedného z holandských úradníkov, ktorý vyzýva na absolútny zákaz kryptomien.

Úplný zákaz kryptomien ? Zatiaľ nemožné!

Pieter Hasekamp, riaditeľ holandského úradu pre ekonomické analýzy ministerstva hospodárstva, uverejnil úvahu, ktorú nazval „Holandsko musí zakázať Bitcoin.”

„Holandsko musí bezpodmienečne zakázať ťažbu, obchodovanie a držanie Bitcoinu, pretože nespĺňa žiadnu z troch funkcií legálnych peňazí a je užitočný akurát tak pre zločincov.”

Žiaľ v Holandsku je situácia na úplne opačnom konci ako napríklad v Salvádore, ktorý prijal Bitcoin ako zákonné platidlo. Hasekamp uviedol široký zoznam dôvodov, prečo je v Holandsku potrebné urýchlené presadenie zákazu ťažby a iných úkonov spojených s Bitcoinom. Podľa neho by to spôsobilo prudký cenový pokles.

„Bitcoin nemá absolútne žiadnu vnútornú hodnotu, jeho hodnota je na danej úrovni iba preto, že ho ostatní akceptujú.”

Môže vás zaujímať : Salvádor prijme BTC za zákonné platidlo – z výnosu sa nebudú platiť dane

Hasekamp samozrejme nie je prvý, kto vyjadril tento názor. Ide o štandardný „protikryptografický” jav,  podľa ktorého žiadna kryptomena nespĺňa tri základné funkcie peňažnej jednotky, alebo uchovávateľa hodnoty. Okrem iného uviedol aj všetkým neprajníkom známe obavy o bezpečnosť, riziká podvodov a to že kryptomeny poslúžia zločincom ako užitočný nástroj.

Holandsko podľa Hasekampa zaostáva za krajinami, ktoré v posledných rokov zaviedli prísne obmedzenie kryptomien. Regulačným orgánom sa doteraz nikdy nepodarilo sprísniť podmienky. Centrálny plánovací úrad v roku 2018 poukázal na riziká obchodovania s kryptomenami, ale záverom bolo, že prísna regulácia nie je nutná.

Greshamov zákon

Hasekamp vo svojej úvahe spomenul aj známy Greshamov zákon. Ide o tzv. menový princíp, ktorý hovorí, že nadhodnotené meny („zlé peniaze”) majú tendenciu vytláčať z trhu legálne podhodnotené meny.

„Kryptomeny vykazujú všetky znaky „zlých peňazí”, teda nejasný pôvod, neisté ocenenie, pochybné obchodné praktiky a iné. Vrátil sa teda Greshamov zákon ? Nie, práve naopak. Kryptomeny sa nepoužívajú v bežných platobných transakciách. Zlé peniaze časom zmiznú z obehu, pretože ich už nikto nebude chcieť.”

Neostáva nám nič iné iba veriť a dúfať, že bude takýchto správ menej a hlavne že sa v budúcnosti nenaplnia.

Bitcoin po odraze znovu rastie – Kam až sa môže dostať?