Zásah do súkromia – EÚ chce obmedziť funkciu na rozpoznávanie tvárí, Microsoft je proti

Novinky EÚ chce obmedziť rozpoznávanie tvárí
EÚ chce obmedziť rozpoznávanie tvárí. Zdroj: shutterstock.com/Have a nice day Photo
Kvakomat PC bannerBitmarkets

EÚ uvažuje o päťročnom zákaze tejto technológie, technologickí giganti zaujímajú rôzne postoje.

https://cdn.vox-cdn.com/thumbor/g6pl1tYs3jydT7nqIsQBheJRuAY=/0x0:2040x1360/1220x813/filters:focal(857x517:1183x843):format(webp)/cdn.vox-cdn.com/uploads/chorus_image/image/66136415/acastro_180730_1777_facial_recognition_0001.0.jpg

Zdroj: https://www.theverge.com

Regulácia funkcie rozpoznávania tváre sa objavuje ako kľúčový rozpor medzi najväčšími technologickými spoločnosťami na svete. Alphabet a generálny riaditeľ spoločnosti Google Sundar Pichai navrhujú dočasný zákaz, ako to nedávno navrhla EÚ. Avšak hlavný právnik spoločnosti Microsoft Brad Smith varuje pred takým zásahom.

„Pozrite, môžete skúsiť vyriešiť problém so sekačkou na mäso alebo skalpelom. A viete, ak dokážete vyriešiť problém spôsobom, ktorý umožní iba klady a zápory úplne potlačí… to si vyžaduje skalpel.”

„Toto je mladá technológia. Bude lepšie. Jediným spôsobom, ako ju však vylepšiť, je jej ďalší rozvoj. A jediný spôsob, ako ju ďalej rozvíjať, je mať viac ľudí, ktorí ho používajú.”

EÚ zvažuje dočasný zákaz rozpoznávania tváre vo verejných priestoroch

zvažuje päťročný zákaz používania rozpoznávania tváre vo verejných priestoroch. Návrh, ktorý bol minulý týždeň zverejnený v tlači hovorí, že dočasný zákaz by vládam a regulačným orgánom poskytol čas na vyhodnotenie nebezpečenstiev tejto technológie.

Zástancovia tvrdia, že technológia pomáha riešiť zločiny, kritici protestujú, že jej nekontrolované používanie podkopáva občianske slobody a vedie k zvýšenej diskriminácii.

Rozpoznanie tváre je kľúčovou technológiou, ktorú využíva napríklad Čína pri potlačovaní svojej moslimskej ujgurskej menšiny.

Nedávna správa agentúry New York Times objasnila systém rozpoznávania tváre, ktorý dokáže vyhľadávať 3 miliardy fotografií z webových stránok ako je Facebook bez súhlasu používateľov a používa ho viac ako 600 miestnych orgánov činných v trestnom konaní.

Pichai tento týždeň komentoval, že samotný Google odmieta predávať rozpoznávanie tváre zákazníkom (citujúc obavy zo zneužitia a hromadného sledovania), predtým sa však nezaoberal zákazom. Pichai v pondelok v redakcii The Financial Times obhajoval väčšiu reguláciu umelej inteligencie.

„Podľa môjho názoru nepochybujem o tom, že umelú inteligenciu treba regulovať,” napísal. „Spoločnosti ako je naša nemôžu vytvárať iba sľubné nové technológie a nechať trhové sily rozhodnúť, ako budú využívané.”

CHINA-POLICE-TECHNOLOGY

Zdroj: https://www.theverge.com

Rozpoznávanie tváre začali využívať čínski policajní úradníci aj vo forme slnečných okuliarov.

Microsoft rovnako predáva technológiu na rozpoznávanie tváre, má však vlastné obmedzenia. Príklad je využívanie technológie vo väzniciach, nie na ulici.

Situácia v USA

V USA sa zdá nepravdepodobné, že by sa mohol zaviesť celoštátny zákaz. Niektoré mestá v Amerike, ako napríklad San Francisco a Berkley, túto technológiu nezávisle zakázali, ale Biely dom tieto opatrenia uviedol ako príklady regulačného dosahu. Vláda uviedla, že chce v záujme urýchlenia inovácií pristúpiť k regulácii AI, a to vrátane rozpoznania tváre.

Čo čítať ďalej?

Zaznamenali sme BTC transakciu v hodnote $1 miliardy! Niečo sa chystá?

Zdroj:
theverge.com

 

txbtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.