ZAMYSLENIE – Je Bitcoin bezpečný prístav? V najbližšej kríze lepšie poslúži zlato

3

V posledných mesiacoch stále viac ľudí kryptomeny prirovnávalo k digitálnemu zlatu a označovali ho za útočisko pre investorov v čase krízy. Bitcoin vznikol v roku 2008 ako odpoveď na finančnú krízu, čo si veľa ľudí vysvetľuje po svojom. Bitcoin vraj počas najbližšej krízy narastie do obludných rozmerov a nahradí dolár! Stane sa svetovým platidlom! Nahradí zlato ako spoľahlivý nosič hodnoty!

Satoshi Nakamoto však nemal v úmysle vytvoriť digitálnu alternatívu drahých kovov, ale alternatívny finančný systém založený na rovnosti.

Ak Bitcoin tento mesiac ukázal jedno, je to fakt, že nie je žiadnym bezpečným prístavom pre investorov a až príde kríza, je tu veľká pravdepodobnosť, že poriadne dumpne. Strach ľudí z koronavirusu je v týchto dňoch veľký a obavy investorov o svoje peniaze ešte väčšie. Kryptomeny sú rizikové investície a keď prídu zlé časy, klasickí investori, inštitúcie a hedge fondy ich predajú ako prvé, spolu s konopnými akciami a akciami Tesly.

Počas súčasnej mini-korona-krízy našli útočisko v 10-ročných US dlhopisoch (viac info. tu). To je tvrdá realita a mali by sme si to zapamätať. Vstup inštitucionálnych investorov do kryptomien je dvojsečná zbraň. Iste, do trhu prúdia nové peniaze, no títo investori kryptomenám NEVERIA a tak skoro ani veriť nebudú. Možno o desať/dvadsať rokov sa z Bitcoinu stane digitálne zlato. Do tej doby to ale bude iba podivná internetová mena, ktorej hodnota je pre väčšinu ľudí diskutabilná.

Viete, prečo teraz Bitcoin padá? Člen Libra association ponúka vysvetlenie prepadu trhu s kryptomenami

Mladosť – pochabosť

Krypto-sektor je strašne mladý. Existuje iba jedenásť rokov a väčšinu času bol považovaný za SCAM. Až nedávno väčšina odborníkov uznala, že krypto má niečo do seba a je tu istý potenciál. Aký? To nikto nevie.

Rovnako aj krypto-komunita je malá a plná extrémistov, ktorí sú tak trochu odstrihnutí od reality. Krypto vnímajú ako spásu sveta a klasický finančný systém považujú za najväčšie zlo. V mnohom iste majú pravdu, no extrémizmus sa proste nevypláca.

Súčasný finančný systém je vážne chorý a potrebuje zmenu, ale sú vysoko volatilné kryptomeny súčasnosti skutočne riešením? Možno v sa nasledujúcich dekádach stanú alternatívou k fiatu a počas kríz budúcnosti ich investori využijú ako bezpečné útočisko pre svoje peniaze. Teraz je však múdrejšie nakupovať zlato.

Viac k téme: Koronavírus ohrozuje Wall Street – Ako ovplyvní BTC?

Tá pravá kríza ešte len príde a bude to zlé

Musíme uvažovať triezvo a bez emócií. Faktom je, že táto „korona-krízička“ je iba malý predvoj toho, čo príde v najbližších dvoch/troch rokoch. Svetová ekonomika a centrálne banky sú zatiaľ v dostatočne dobrej kondícii na to, aby dokázali odvrátiť najhoršie, no skôr či neskôr príde finálny úder a naplno prepukne skutočná ekonomická kríza – pokračovanie roku 2008.

Možno sa dokonca zopakuje veľká depresia z dvadsiatych tridsiatych rokov minulého storočia. Trhy majú tendenciu pohybovať sa v cykloch. Donedávna tu bol valídny názor, že Bitcoin bude v ďalšej kríze fungovať  ako zlato. Uchráni vaše peniaze a snáď ich aj znásobí.

Korona však naznačuje opak. Akciové trhy padajú a spolu s nimi aj krypto. Prečo? Pretože tí istí investori, ktorí predávajú akcie, predali aj všetky svoje vysoko rizikové a volatilné coiny.

Pred krízou nakupujte zlato!

Nakoniec by som rád dodal, že tento článok je iba môj pohľad… Je to špekulácia, ktorá sa rozhodne nemusí naplniť a ja dúfam, že nemám pravdu. Ale nebudem to riskovať a radšej nakúpim nejaké to zlato. Predsa len, fyzické zlato je v zlých časoch istota. Ak sa chcete uchrániť pred nasledujúcou krízou, majte dostatok zlata, aby ste z neho mohli vyžiť 6 mesiacov. Neberte ma zle, držte aj nejaké coiny, ale nespoliehajte sa na nich. Bitcoin počas krízy nebude istota! Skôr divoká karta…

Máte záujem o nákup fyzického zlata za trhové ceny, resp. o sporenie do zlatých mincí? Napíšte nám e-mail a my vám ukážeme možnosti.

  Disclaimer/ Tento článok slúži iba pre prehľad, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť.
  0 0 vote
  Article Rating
  Subscribe
  Notify of
  guest
  3 Comments
  oldest
  newest most voted
  Inline Feedbacks
  Pozrieť všetky komentáre
  Jaro

  A nakupujeee sa BTC

  Patrik

  Čakal by som.

  eurusd

  toto je jednoducho cierna labut na kt. investori neboli vobec pripraveni, Ponukovy sok