Tieto tokeny majú šancu prežiť, aj keby bublina praskla

Novinky Tieto tokeny majú šancu prežiť, aj keby bublina praskla.
Tieto tokeny majú šancu prežiť, aj keby bublina praskla. Zdroj: shutterstock.com/ThomasduCrest
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

kryptomeny bublinou? Nájdu sa ľudia, ktorí takmer s istotou budú tvrdiť, že áno. Rovnako sa však nájdu aj podporovatelia, ktorí si myslia, že majú kryptomeny od bubliny naozaj ďaleko a rast je úplne oprávnený. V dnešnom článku sa ale budeme zaoberať tým desivejším scenárom. Čo by sa stalo, ak by údajná bublina okolo kryptomien praskla? Majú niektoré kryptomeny šancu na prežitie?

Dotcom bublina

Porovnávať kryptomeny a dotcom bubliny nie je určite jednoduché. Ale pozrime sa na to, čo sa stalo po prasknutí dotcom bubliny. Je pravda, že veľa ľudí prišlo o enormné množstvo peňazí. Nejdeme preto túto udalosť zľahčovať. Na druhej strane, bez dotcom bubliny by sa možno technológia a internet nedostala na úroveň, na akej je teraz. A preto by prípadné prasknutie tej kryptomenovej bubliny nemuselo znamenať úplný koniec kryptosveta a blockchain technológie.

Utility tokens

Utility tokens (užitočné/funkčné tokeny) môžu byť odpoveďou na otázku, ktorú sme uviedli už v úvode. Dokázali by niektoré kryptomeny prežiť, ak by kryptobublina praskla? Utility tokeny sa často opisujú ako tie, ktorých úlohou by malo byť poskytovanie online prístupu pre aplikácie a služby. Práve toto by mohol byť jeden z dôvodov, prečo by mohli prežiť prípadný koniec kryptosveta.

Poďme sa na to ale skúsiť pozrieť na reálnych príkladoch:

Ukladanie dát: Kryptomeny ako Siacoin, Storj alebo Filecoin, majú za hlavný cieľ nahradenie cloud úložísk a tým pádom vytvoriť konkurenciu pre Dropbox alebo Amazon Web Services. Práve v týchto prípadoch majú tokeny dvojaké využitie. Ľudia pomocou nich budú môcť platiť za poskytovanie úložného priestoru. Na druhej strane sú práve tokeny dôvodom toho, prečo by niekto chcel poskytovať sieti daný priestor. Tokeny predstavujú odmenu, ktorú každý z týchto poskytovateľov dostane.

Druhým príkladom by mohli byť kryptomenové burzy: 0x alebo Airswap (a mnoho ďalších) vyvinuli protokoly postavené na blockchaine, ktoré dávajú možnosť používateľom vymeniť rôzne druhy tokenov peer-to-peer. Napríklad v prípade burzy 0x, tokeny slúžia ako odmena pre tretiu stranu ľudí, takzvaných relayers (prenášateľov). Tí obdržia tokeny od 0x iba v prípade, že umožnia spojenie medzi dvomi stranami, ktoré sa zaujímajú o transakciu.

Výzvy pre utility tokeny

Ak by mali byť utility tokeny jediné, ktoré spomedzi kryptomien prežijú, bude veľmi dôležité do akej kategórie v rámci finančného sektora budú zaradené. Vieme o týchto tokenoch napríklad povedať, že by mali patriť medzi akcie? Odpoveď na túto otázku môže byť veľmi dôležitá, pretože by sa tieto tokeny museli podriadiť veľkým reguláciám v prípade, že by boli zaradené napríklad medzi akcie.

Pre zaujímavosť ešte treba uviesť, že vo Švajčiarsku by sa tieto tokeny určite do danej kategórie nedostali. Naopak, pokiaľ je prioritou týchto tokenov poskytnúť prístup pre online aplikácie a služby, vo Švajčiarsku by mali byť tieto tokeny nemali mať žiadne legálne problémy.

Záver

Určite treba na záver zdôrazniť, že tento článok by nemal byť vnímaný ako žiadny FUD (šírenie zlých správ) alebo prirovnávanie kryptomien k bubline. Snahou bolo sa kriticky zamyslieť nad tým, či by niektoré z terajších kryptomien mali šancu na prežitie v prípade, že by sa naplnil najkritickejší scenár pre kryptosvet.

Sledujte novinky z kryptosveta a navštívte náš Facebook. Neváhajte sa tiež prihlásiť  na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.