Zakladateľ Wikipédie – ICOs sú horšie ako pennystocks

Novinky Spoluzakladateľ Wikipedie pomôže vybudovať novú encyklopédiu na blockchaine.
Spoluzakladateľ Wikipedie pomôže vybudovať novú encyklopédiu na blockchaine. Zdroj: shutterstock.com/dennizn
BitmarketsKvakomat mobil

Zakladateľovi Wikipédie sa nepáči množstvo ICO scamov

Zakladateľ internetovej encyklopédie Wikipédia – Jimmy Wales – pre CNBC vyjadril svoj názor na ICO (Initial Coin Offering). Nešetril pritom kritikou, no zároveň dodal, že tento spôsob zbierania peňazí od investorov má veľký potenciál do budúcnosti.

Čo je ICO? (podľa Wikipédie)

Initial Coin Offering (ICO) je neregulovaný spôsob crowdfundingu s využitím kryptomeny, ktorá môže byť zdrojom kapitálu pre startupy. V ICO je časť novo-vytvorenej kryptomeny predaná investorom výmenou za zákonné platidlo alebo ďalšiu kryptomenu (Bitcoin, Ethereum, NEO).

V podstate, startup vytvorí (napríklad na Ethereum platforme) svoju vlastnú kryptomenu a tú potom vymieňa za Ethereum a Bitcoin. Nové tokeny pritom viac-menej slúžia ako akcie danej firmy.

Vysoké riziko podvodu

Podľa Jimmyho Walesa je investovanie do ICO veľmi nebezpečné. Nejde síce (vo väčšine krajín) o nelegálnu praktiku, no riziko, že investujete do scamov, je veľmi vysoké. Kryptomeny sú v móde a každý chce mať nové horúce tokeny, ktoré mu v prvý deň na burze zarobia 400%. Tieto dni sú však (dúfajme) za nami.

Podobné pump-and-dump schémy sú ideálny spôsob, ako obrať o peniaze nič netušiacich ľudí. Celý postup sme opísali v našom článku: Ako legálne ukradnút’ 100 miliónov dolárov [ICO rant]

“ICOs sú horšie, ako svojho času penny stocks, pretože všetko funguje elektronicky a anonymne. Je tak zložitejšie chytiť podvodníkov.” Povedal Wales.

Penny stocks sú akcie firiem, ktoré nemajú dostatok kapitálu, aby sa dostali na burzu. Predávali sa nič netušiacim ľuďom cez telefón. 50% comission. Viac v tomto videu (anglicky).

Problém (rovnako ako pri penny stocks) je v tom, že ICOs v podstate nie sú regulované. Každý tak môže klamať a ohúriť svojím novým “produktom” masu ľudí na internete. Čína a Južná Kórea sa tento problém rozhodli vyriešiť dočasným plošným zákazom ICO. Dúfajme, že čoskoro prídu s férovými pravidlami, ktoré pomôžu investorom, aj serióznym firmám.

Nie každé ICO je podvod a aj zakladateľ Wikipédie to vie. Momentálne však tomuto systému chýba transparentnosť.

Sledujte nás na facebooku a získajte viac informácií o kryptomenách.

Kvakomat PC bannerOkazio mobil