Zákaz kryptomien v Rusku, ktorý navrhuje centrálna banka a federálna bezpečnostná služba, povedie k odlivu IT špecialistov z krajiny a zničí sektory high-tech ekonomiky. Takémuto scenáru verí zakladateľ Telegramu a populárnej siete VKontakte Pavel Durov.
Podľa Durova je Rusko jedným z lídrov z hľadiska počtu vysokokvalifikovaných špecialistov v blockchainovom priemysle. Krajina má taktiež obrovský potenciál stať sa jedným z hlavných „hráčov v novodobej ekonomike s rozumnou reguláciou”.
Ako príklad uviedol skúsenosti susedných krajín ako Ukrajina či Uzbekistan. Tie poslednú dobu prijímajú progresívne zákony v oblasti blockchainu, aby „nezostali na okraji technologického a ekonomického pokroku”.
Sám Durov ďalej tvrdí:
„Po nedávnom vyhlásení a plánoch úplného zákazu kryptomien Centrálna banka Ruskej federácie môže zlikvidovať veľa potenciálnych nápadov a projektov. Je taktiež nepravdepodobné, že by takýto zákaz zastavil nelegálne aktivity a „zlých hráčov”, skôr naopak, ukončí legálne a perspektívne ruské projekty v tejto oblasti.”
Durov taktiež zdôraznil, že kryptomeny a popularita decentralizácie postupne nahrádzajú centralizované finančné systémy.
Pokiaľ chceš obchodovať alebo iba nakupovať kryptomeny, odporúčame ti použiť burzu Binance. Nemáš ešte účet na Binance? Vytvor si ho teraz cez >>>zľavový odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu na poplatky pri obchodovaní.
Rusko čaká zaujímavý rok 2022 čo sa týka kryptomien
Pripomíname, že ruská Centrálna banka 20. januára navrhla zakázať obeh a ťažbu kryptomien, ako aj drvivú väčšinu všetkých operácií s nimi spojených v Rusku. Podľa regulátora kryptomeny využívajú jednotlivci na špekulácie či nelegálne aktivity, čím sa vyhýbajú požiadavkám na boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.
Zdroje americkej spoločnosti Bloomberg uviedli, že šéfka Ruskej banky, Elvira Nabiullina, súhlasila s podporou zákazu kryptomien v krajine pod vplyvom FSB. Tá údajne chce vylúčiť možnosť finančnej podpory nežiaducim organizáciám a zahraničným mediálnym agentom.
Postoj ruských zákonodarcov však doposiaľ nie je známy, hoci nejaké názory sa už vyskytli. Rovnako nie je známy rozhodujúci postoj hlavy štátu, Vladimíra Putina.
Čítaj ďalej: Používatelia kryptomien by mohli do konca roka 2022 prekonať 1 miliardu