27. októbra 2019 pristál na základni NASA Kennedy Space Center raketoplán X-37B USA, ktorý ukončil svoju rekordnú 780-dňovú misiu OTV-5. Táto misia bola zahalená nejasnosťami a neznámymi presnými účelmi a úlohami.
Neznámy účel
US Air Force uviedli, že presný charakter misie X-37B je tajný. Na druhej strane naznačili pár informácií o typoch experimentov, ktoré OTV-5 vykonáva na obežnej dráhe. Jedným z nich bol Air Force Research Laboratory Advanced Structurally Embedded Thermal Spreader, experiment navrhnutý na testovanie experimentálnej technológie elektroniky a oscilujúcich technológií tepelných potrubí v dlhotrvajúcom vesmírnom prostredí ako uviedlo US Air Force.
Raketoplán misie OTV-5 odletel na vyššiu obežnú dráhu ako predchádzajúce lety X-37B, čo naznačuje, že sa v ňom nachádzali nové experimenty alebo technológie. V US Air Force potvrdili, že misia OTV-5 uskutočnila viacero experimentov a na obežnú dráhu raketoplán priniesol menšie satelity.
Prekonávanie rekordov
Misia raketoplánu X-37B (OTV-5) sa skončila hladkým autonómnym pristátím v kyvadlovom Kennedyho vesmírnom stredisku NASA v Cape Canaveral na Floride o 03:51 hod. Misia sa pôvodne začala 7.9.2017 na rakete SpaceX Falcon 9.
Po úspešnom pristátí prekonala OTV-5 predchádzajúcu misiu X-37B (OTV-4) z roku 2017, ktorej dĺžka bola 718 dní. OTV-5 je druhá misia X-37B, ktorá pristála v NASA Shuttle Landing Facility, pričom OTV- 4 bola prvá. Predchádzajúce misie pristávali na základni US Air Force vo Vandenbergu v Kalifornii.
„Bezpečný návrat tejto kozmickej lode po takej dlhej dobe je výsledkom inovatívneho partnerstva medzi vládou a priemyslom” – uviedol vo vyhlásení náčelník štábu US Air Force David L. Goldfein. „Obloha už nie je limitom pre letectvo a ak to schváli Kongres, tak aj pre americké vesmírne sily (US Space Force).”
US Air Force má vo svojej flotile najmenej dva opakovane použiteľné raketoplány X-37B a obidva leteli viackrát. Raketoplány poháňané slnečnou energiou boli vyrobené spoločnosťou Boeing. Taktiež sú vybavené miniatúrnym miestom na užitočné zaťaženie na hosťovanie experimentov alebo menších satelitov. Pôvodne boli navrhnuté tak, aby strávili až 240 dní na obežnej dráhe.
„Dnešným úspešným pristátím dokončil X-37B doteraz najdlhší let a úspešne splnil všetky ciele misie,” uviedol vo vyhlásení Randy Walden, riaditeľ Air Force Rapid Capabilities Office.
Čo čítať ďalej?
Bitcoin dnes vyrástol o 40 % – 4 udalosti, ktoré to spôsobili
Zdroj:
Space.com