Začiatok prísnych regulácii je tu: EÚ chce mať prehľad o každej transakcii nad 1000 eur!

Novinky EÚ zasahuje proti kryptomenám
EÚ zasahuje proti kryptomenám. Zdroj: Shutterstock.com/Vitalii Vodolazskyi
BitmarketsBitmarkets

Európska únia opäť zvyšuje dohľad nad kryptomenami. Rozhodla sa zvýšiť kontrolu kryptomenových transakcií, ktoré prevyšujú hranicu 1 000 eur. EÚ chce týmto krokom zabrániť praniu špinavých peňazí. Ako táto operácia ovplyvní cenový vývoj kryptomien?

EÚ opäť zasahuje proti kryptomenám

K najnovšiemu nariadeniu Európskej únie sa pomerne kriticky vyjadril aj český minister financií Zbyněk Stanjura, ktorého rozčúlila aj kontrola štandardných transakcií, ktoré prevyšujú 10 000 eur.

Ich zámerom je uplatňovať ešte prísnejšie pravidlá vo všetkých členských štátoch EÚ. Veľké hotovostné platby presahujúce 10 000 eur sa stanú nemožnými. Snaha o zachovanie anonymity pri nákupe alebo predaji krypto-aktív bude oveľa ťažšia,” skonštatoval Stanjura.

Nové nariadenie priamo prikazuje poskytovateľom kryptografických služieb vykonávať kontrolu klientov, ktorí realizujú transakcie nad 1 000 eur.

 

Prečítaj si tiež: Pád Bitcoinu pod 20 000 nie je prekvapenie, cena môže spadnúť ešte nižšie! Rozhovor s Jakubom Kraľovanským

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

DeFi v ohrození?

Anonymita je v podstate základným kameňom sektoru DeFi a celého odvetvia kryptomien. Nové nariadenie však môže tento status obmedziť. Regulačné orgány budú svoju pozornosť upriamovať predovšetkým na DeFi platformy, ktoré majú sídlo priamo v členských krajinách EÚ. Zvýšenú pozornosť regulačných orgánov potvrdzuje aj štúdia, ktorú si pred nedávnom nechala vypracovať Únia. Podľa štúdie sa regulácie majú zamerať predovšetkým na vývojárov platforiem a držiteľov tokenov.

Centralizované kryptomenové platformy by s týmto nariadením nemali mať žiadny problém, keďže už majú v systéme implementované štandardy AML/CFT. EÚ sa celkovo obáva, či budú nariadenie MiCA, ktoré majú byť v platnosti od roka 2024, stačiť.

Okazio PCKvakomat mobil