Za výpredajmi sa Slovákom oplatí vycestovať do susednej krajiny. Počas týchto mesiacov ušetríte najviac

  • Nie všetky výpredaje sú výhodné
  • Analytici hovoria, kedy a kde sa oplatí nakupovať najviac
Ekonomika Za nákupmi oblečenia a obuvi sa oplatí ísť viac k susedom
Za nákupmi oblečenia a obuvi sa oplatí ísť viac k susedom. Zdroj: Shutterstock.com/maxbelchenko
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Nákup vianočných darčekov je dávno za nami, v dôsledku čoho sa teraz skôr sústredíme na výpredaje, ktoré na nás číhajú takmer z každého obchodu. Tieto výpredaje sa ale nie vždy oplatia a analytici sa zhodujú v tom, že počas niektorých mesiacov sa oplatí ísť skôr do susedného Rakúska.

Ako píše portál O peniazoch, údaje Eurostatu ukazujú, že udalosti, ktoré nás postihli počas uplynulých štyroch rokov, mali minimálny vplyv na sezónnu cyklickosť v segmente oblečenia a obuvi v Rakúsku a v Poľsku.

O ostatných susedných krajinách sa však toto konštatovať nedá. To isté platí aj v prípade Slovenska.

Nakupovať oblečenie počas výpredajov sa jednoznačne oplatí najviac v Rakúsku. Nie je však potrebné ponáhľať sa, pretože najvýhodnejší nákup sa tu dá urobiť vo februári a v auguste. Počas týchto mesiacov sa totiž predajcovia chcú zbaviť starého tovaru, v dôsledku čoho mu uberú na cene.

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Nie všetky výpredaje sa vyplatia

Informovali sme o tom na základe správy portálu Správy RTVS. Aj napriek tomu, že vianočné zľavy sú lákavé, nemusia byť skutočné.

Na Slovensku aktuálne nemáme legislatívu, ktorá by dokázala regulovať umelé zvyšovanie cien produktov pred ich zľavnením. Podľa právnikov možno takéto správanie považovať ze nekalú obchodnú praktiku.

Aktuálna novela Zákona o ochrane spotrebiteľa momentálne prechádza parlamentnými rokovaniami s plánovaným schvaľovaním na začiatku nadchádzajúceho roku. Táto novela zahŕňa nové pravidlá, ktoré sú súčasťou spotrebiteľského kódexu vypracovaného Európskou úniou.

Podľa právneho poradcu spotrebiteľskej organizácie dTest Jana Šůru by nové povinnosti mali obsahovať napríklad záväzok uvádzať najnižšiu cenu, ktorú predajca účtoval v posledných 30 dňoch pred poskytnutím zľavy.

Právnik zdôrazňuje, že súčasné umelé zvyšovanie cien pred zľavnením by mohlo byť v niektorých prípadoch považované za nekalú prax. Ak sa spotrebiteľom niečo nezdá, odporúča im, aby kontaktovali Slovenskú obchodnú inšpekciu.

Mohlo by vás zaujímať: Nájomné za náhradné vozidlo neuhradí poisťovňa vždy. V tomto prípade sa s peniazmi rozlúčte

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.