Ambiciózny plán s ropovodom na Slovensku sa rozpadol. Definitívne k nemu nedôjde

  • Ambiciózny plynovod medzi Slovenskom a Rakúskom nakoniec stáť nebude.
  • Mal napájať veľkú rakúsku rafinériu pri meste Schwechat.
  • Pre konflikt na Ukrajine celý plán na výstavbu padol.
Ekonomika Megaprojekt ropovodu nakoniec padol
Megaprojekt ropovodu nakoniec padol. Zdroj: shutterstock.com/RossHelen/ssuaphotos
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Megaprojekt, na ktorom malo spolupracovať Rakúsko a Slovensko, nakoniec nebude. So stavbou sa pritom malo začať už minulý rok. Téme sa venoval denník Pravda.

Tento ambiciózny plán mali na stole rakúska ropná spoločnosť OMV a slovenský Transpetrol. Konkrétne malo ísť o ropovod, ktorý mal byť vybudovaný medzi mestami Bratislava a Schwechat.

Najnovšie správy z prostredia dolnorakúskej obchodnej tlačovej služby tvrdia, že projekt bol definitívne zastavený. Dôvodom tohto rozhodnutia je prechod na novú energetiku a svoju úlohu zohral aj stále nevyriešený konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou.

Ropovod s celkovou dĺžkou 62 kilometrov mal napojiť Rakúsko priamo na plynovod Družba. Malo sa tak stať priamo pri meste Schwechat, kde sídli obrovská rafinéria spoločnosti OMV, ktorá patrí medzi najväčšie v Európe.

Tá je ale teraz zásobovaná pomocou iného ropovodu. Konkrétne ide o ropovod Adria, ktorý vedie od chorvátskeho pobrežia a ropovodu TAL z talianskeho Terstu.

Ropovod mal byť vybudovaný medzi mestami Bratislava a Schwechat

Ropovod mal byť vybudovaný medzi mestami Bratislava a Schwechat. Zdroj: shutterstock.com/bht2000

Avšak, zmena nastala v tom, že Rakúsko od februára minulého roka nedováža z Ruska žiadnu ropu, preto pôvodný plán vybudovania ropovodu viac nedáva zmysel. Aj samotné OMV sa už v marci 2022 rozhodlo v projekte nepokračovať.

Projekt už od začiatku nešiel podľa plánu. Prekážkou boli totiž nejasnosti ohľadom vlastníckej štruktúry spoločnosti Transpetrol. Trasa plánovaného plynovodu taktiež nebola vyriešená dobre, pretože ako sa ukázalo, tak by ropovod išiel cez Slovensko cez jednu z najväčších nádrží s pitnou vodou.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Bratislavská rafinéria Slovnaft chce vybudovať spaľovňu

Proti jej vybudovaniu sa hlásia najmä aktivisti, podľa ktorých na vybudovanie spaľovne nie je vhodná lokalita. Ak by stála priamo v areáli rafinérie Slovnaft, bola by to podľa ich tvrdení ďalšia záťaž pre obyvateľov v okolí.

Sú skôr za strategické prechádzanie tvorby odpadu ako za výstavbu nových spaľovní. Slovnaft sa však bráni tým, že chápu neistotu ľudí a ich záujem o túto tému a petíciu vítajú. Tá má aktuálne okolo 2 000 podpisov.

Na druhej strane Slovnaft poznamenal, že cieľom projektu Centra na energetické zhodnotenie odpadu (CEZO) je aj náhrada starej spaľovne ropných kalov zo 70. rokov, ktorú v areáli rafinérie stále používajú.

Prečítajte si aj: Firma na Orave si prepúšťanie rozmyslela. Prepustení zamestnanci môžu znova nastúpiť

Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.