Z dvoch najväčších búrz zmizli desaťtisíce Bitcoinov. Čo to znamená?

  • Z kryptomenových búrz Binance a Coinbase odišlo 76 179 Bitcoinov.
  • Obe burzy vlastnia až 8 % z celkovej ponuky Bitcoinu.
  • Odliv z búrz spôsobuje zníženie likvidity trhu.
Analýzy Bitcoin a odliv z búrz
Bitcoin a odliv z búrz. Zdroj: shutterstock.com/Casezy idea/nuttapon averuttaman
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Len za posledných 44 dní z dvoch najväčších kryptomenových búrz Binance a Coinbase odišlo 76 179 Bitcoinov v hodnote až 5,41 miliardy dolárov, uvádza News Bitcoin. Zároveň hovoríme o burzách, ktorá disponujú najväčším množstvom BTC, keďže spravujú takmer 1,6 milióna mincí v hodnote 111 miliárd dolárov.

Binance a Coinbase čelia odlivom BTC

Zásoba Bitcoinov, ktorú vlastní Binance a Coinbase, predstavuje približne 8 % z celkovej ponuky mincí v obehu (19,67 milióna mincí). To znamená, že ide o kľúčových hráčov na trhu s kryptomenami. Zaujímavosťou je, že počas rovnakého 44-dňového obdobia Robinhood zaznamenal čistý prílev 7 502 BTC.

Dňa 16. februára 2024 bola hodnota 1 milióna BTC na Coinbase približne 52 miliárd dolárov, pričom cena BTC za kus bola 52 000 dolárov. Podľa najnovších údajov Glassnode sa bitcoinové rezervy Coinbase znížili na 928 743 BTC. Podobne sa znížili aj bitcoinové rezervy Binance, keďže od 16. februára zaznamenala burza výber približne 4 922 BTC, čo predstavuje pokles zo 647 042 BTC na 642 120 BTC.

Odlivy z búrz

Odlivy z búrz. Zdroj: Glassnode

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Čo to znamená pre trh?

Odlivy BTC z kryptomenových búrz majú nepriamy vplyv na vývoj ceny. Väčšinou ich držitelia sťahujú do externých peňaženiek. Naopak, ak BTC na burzy prichádzajú, riziko predaja sa zvyšuje. Z tohto hľadiska by sme mohli usúdiť, že odliv BTC z búrz má pozitívny efekt na cenu Bitcoinu, pretože ochota predávať ho klesá.

Kde držíte svoje Bitcoiny?

Loading ... Loading ...

Avšak nie všetko je také, aké sa na prvý pohľad zdá. Ak totiž z búrz odchádzajú Bitcoiny vo veľkom množstve, obchodné platformy strácajú likviditu. Zatiaľ to nepredstavuje problém, avšak ak tento trend bude dlhodobo pokračovať, menšie zmenárne to pocítia. Len pre predstavu, v marci 2020 burzy vlastnili najvyšší podiel vyťažených Bitcoinov na úrovni 17,64 %. Dnes je táto hodnota na úrovni 11,73 % a dlhodobo klesá.

Je logické, že pri zvýšenej volatilite uvidíme masívnejšie presuny BTC naprieč burzami, keďže ochota obchodovať kryptomeny všeobecne počas bullrunu rastie. Súčasný podiel bitcoinových rezerv na burzách dosahuje najnižšiu hodnotu od decembra 2017. Trend jasne hovorí o tom, že investori si čoraz viac uvedomujú riziká spojené s držbou kryptomien na burzách a zároveň stále viac chápu vzácnosť Bitcoinu.

Mohlo by vás zaujímať: Bitcoin má tieto scenáre ďalšieho vývoja

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.