Východ zvyšuje nákup ruskej ropy a plynu a ignoruje sankcie. Tieto krajiny sú najväčší dovozcovia

Ekonomika Východ zvyšuje nákup ruskej ropy a plynu a ignoruje sankcie. Tieto krajiny sú najväčší dovozcovia
Východ zvyšuje nákup ruskej ropy a plynu a ignoruje sankcie. Tieto krajiny sú najväčší dovozcovia. Zdroj: https://www.shutterstock.com/PX Media
BitmarketsOkazio mobil

Reakciou na ruskú inváziu na Ukrajinu zo strany Západu je už 6. balík sankcií namierený proti Rusku. Ich súčasťou je aj embargo na ruskú ropu. Napriek zákazu Ruská federácia od vypuknutia vojny zarobila na exporte fosílnych palív 97,7 miliardy dolárov, čo predstavuje v priemere 977 miliónov dolárov denne. Rusko je tretím najväčším producentom a druhým najväčším vývozcom ropy na svete.

Na základe údajov Centra pre výskum energie a čistého ovzdušia (CREA) boli počas 100 dní od vypuknutia vojny najväčšími importérmi fosílnych palív z Ruska krajiny ako Čína, Nemecko, Taliansko, Nórsko, Turecko, Poľsko, Francúzsko či India (viac pozri v grafe nižšie). Z údajov môžeme vidieť, že medzi poprednými dovozcami sa nachádzajú aj štáty EÚ. Rusko sa zo 41 % podieľa na celkovom dovoze plynu do EÚ, pričom niektoré štáty sú výlučne od tohto plynu závislé. Patria sem napríklad Nemecko, Taliansko a Holandsko, ktoré sú zároveň aj členmi NATO. Nedávno ich však v miere dovozu predbehla Čína.

Prehľad importérov fosílnych palív z Ruska

Prehľad importérov fosílnych palív z Ruska. Zdroj: visualcapitalist

India posilňuje obchodné väzby s Ruskom

Nedávno sme vás upozornili na údaj, že príjmy Ruskej federácie napriek balíkom sankcií zo strany Západu neklesli. V inom článku sme zas uviedli, že východné štáty ako India nakupujú ruskú ropu a následne ju predávajú na Západe. Nedávno agentúra Bloomberg upozornila, že indická vláda priamo požiadala štátne ropné spoločnosti ako Indian Oil Corp, Hindustan Petroleum a Bharat Petroleum, aby nakupovali lacnejšiu ropu z Ruska, keďže krajina pre sankcie ponúkla východným partnerom lepšie ceny (35 – 40 dolárov za barel ropy).

Táto správa prišla v čase, keď západné štáty na čele s Amerikou tlačili na indickú vládu, aby nevytvárala priaznivé podmienky pre ruský obchod, ktorý je na Západe predmetom sankcií. Odpoveď indickej vlády ukazuje, že jej ekonomické záujmy sú preň prednejšie, ako záujmy západných mocností. Od vypuknutia konfliktu na Ukrajine indická vláda ani raz neodsúdila inváziu, skôr posilnila svoje obchodné väzby s Ruskom a profituje z nepriaznivej ekonomickej situácie, v ktorej sa ocitli štáty EÚ bez prístupu k ruskej rope, plynu a komoditám.

Ako uviedla vo svojej správe agentúra Bloomberg, štátne aj súkromne indické rafinérie zvyšujú nákupy ruskej ropy a minulý mesiac do Indie a Číny smerovalo „bezprecedentné množstvo ruskej ropy, keďže európski kupujúci sa snažili nájsť náhradu a siahali po alternatívach až do Spojených arabských emirátov.”

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čítaj ďalej: Adopcia pokračuje, Bank for International Settlements (BIS) odporúča bankám investovať do kryptomien

txbKvakomat mobil