Všetko, čo vieme o Facebook coine – Ohrozí Bitcoin?

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Denník The New York Times minulý štvrtok v článku s názvom “Facebook and Telegram Are Hoping to Succeed Where Bitcoin Failed” uvádza, že jedna z najväčších svetových technologických spoločností plánuje v budúcom roku spustiť prevádzku vlastnej kryptomeny. Čo o nej vieme, a ako to ovplyvní najrozšírenejšiu kryptomenu Bitcoin?

“Utajovaný” projekt Facebooku

Prvé pokusy o elektronickú menu pre svoje sociálne siete sa vo Facebooku datujú do roku 2009, kedy bola spustená alfa verzia pre tzv. Facebook Credit. Hodnota mala byť prísne viazaná na americký dolár, ktorý mal byť ekvivalentom desiatich kreditov. O tri roky neskôr však Facebook oznámil zrušenie projektu, preplatenie už nakúpených kreditov, a od celého nápadu vlastne výmennej jednotky ustúpil. Ako sa zdá, tejto vízie sa ale nikdy úplne nevzdal.

Plánované inovácie v technologickom svete sa dlho neutaja a zvesti o snahe Facebooku preniknúť do sveta kryptomien počúvame z rôznych zdrojov dlhé mesiace. Domnienky už potvrdzujú verejne dostupné informácie o zriadení celej jednej divízie zameranej na výskum a uplatnenie blockchainu. Tú vedie bývalý člen predstavenstva zmenárne Coinbase David Marcus, ktorý v minulosti pracovali tiež ako šéf Paypalu.
Náborový web ponúkajúci štedro zaplatené pozície pre odborníkov v rovnakom odbore je ďalším náznakom zámerov Facebooku.

Že ide o skutočne niečo revolučné, potvrdzujú aj samotní zamestnanci, ktorí do oddelených kancelárií špecializujúcich sa na výskum blockchainu nemajú povolený prístup, pretože priestory sú chránené špeciálnymi zámkami.

Čo vieme o Facebook coine?

Popravde, informácií nie je mnoho, a my sa pohybujeme v krajinách pravdepodobných, avšak nepotvrdených domnienok. Nový coin však bude zrejme fungovať ako stablecoin naviazaný na americký dolár krytý bankovými účtami Facebooku. Slúžiť bude na rýchly prevod peňazí medzi používateľmi Messengeru a aplikácie WhatsApp, ktorú Facebook vlastní, a ponúkne tak alternatívny transakčný systém vhodný predovšetkým v rozvojových krajinách a krajinách s obťažne dostupným tradičným bankovníctvom.

Je však nutné poznamenať, že oficiálne vyjadrenie spoločnosti k tomuto projektu doposiaľ neuviedlo, o aký konkrétny produkt pôjde. Napriek tomu ale zamestnanci Facebooku predpovedajú jeho dokončenie už v polovici tohto roku.

Hrozba pre Bitcoin?

Podstata Bitcoinu stojí na troch pilieroch. Bezpečnosti, ktorú zaručuje moderná kryptografia, škálovateľnosti, ktorá je teraz hlavným problémom, o ktorý sa má postarať funkčný Lightning a Liquid Network, a decentralizácii, ktorú sľubuje slobodná kompetícia ťažby. A práve decentralizácia je nohou, ktorá sa Facebook svojim novým coinom chystá odseknúť.

Napriek tomu, že ide na prvý pohľad o radikálny zákrok, zostáva otázkou, ako podobnú amputáciu znesie trh a bežní používatelia. Na prvý pohľad sa totiž zdá, že centralizácia prostriedkov výmeny páli obyvateľov sveta zo všetkého najmenej. Mohol by teda byť nový, centralizovaný coin, akých sú už celé desiatky, významnou konkurenciou pre Bitcoin? Mohol. Len samotná aplikácia Whatsapp má denný objem používateľom okolo jednej miliardy, čo sú ľudia, ktorí môžu v bitcoinovej sieti chýbať, pretože okrem zmienenej necentrálnosti im Facebook ponúkne rovnaké výhody, ako sú rýchlosť, pohodlie a bezpečnosť transakcií, navyše tiež kredibilitu svetoznámej megafirmy. Na druhú stranu, podobná akcia môže zvýšiť všeobecné povedomie o kryptomenách a priviesť nových používateľov k Bitcoinu samotnému.

Facebook sa tiež bude musieť popasovať s rovnakými legislatívnymi výzvami ako iné kryptomeny, a riešiť aj také technologické prekážky v škálovateľnosti, aké trápia Bitcoin. Svojou ekonomickou mocou však môže celý proces všeobecnej adopcie kryptomien a ich vývoja urýchliť.

V poslednom rade, ako argument proti Facebook coinu je tiež nutné pripomenúť pošramotenú povesť, ktorú si Facebook v posledných rokov vyslúžil svojim bezočivým dataminingom.

Toto všetko bude v nasledujúcich mesiacoch a rokoch rozhodovať o budúcej podobe kryptomien, Bitcoinu samotného a tiež celého sveta.

Záver

Je príliš skoro na to, aby sme povedali, ako sa celá situácia vyvinie a panika nepochybne nie je na mieste. Ak ale Facebook zahrá tuto veľkú partiu bezchybne, môže sa stať mocným hráčom v oblasti kryptomien a posilniť svoju ekonomickú a sociopolitickú moc na celom svete.

A čo si myslíte vy? Nebojte sa s nami diskutovať v komentároch. Na vaše príspevky radi odpovieme.

Čo čítať ďalej:

Bitcoin za milión dolárov – Je to vôbec reálne? + predikcia

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Marek.

Zdroje:
The New York Times
Reddit

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.