Minule sme vám pri predstavení Gateway series ukázali Spaceport – veľkú rotujúcu stanicu, ktorá bude slúžiť ako odrazový mostík pri prenikaní ľudstva hlbšie do vesmíru. Stavba tejto stanice však bude veľmi náročná a momentálne nie je veľmi reálna.
Spoločnosť The Gateway Foundation si je vedomá tohto problému a preto predstavila o niečo skromnejšiu víziu stanice, ktorá by mohla byť nástupcom ISS na nízkej obežnej dráhe Zeme.
Von Braun Station je projekt, ktorý nevyžaduje žiadne nové technológie ani materiály. Všetky komponenty už boli otestované na ISS, dizajnu stanice dali zelenú najväčší odborníci a seriózne ho študuje aj NASA.
Problém mikrogravitácie vo vesmíre
Ľudské telo sa vyvinulo na Zemi a je zvyknuté na gravitáciu. Experimenty vo vesmíre potvrdili, že dlhší pobyt človeka v stave bez tiaže nie je bez následkov. Američan Scott Kelly a Rus Michail Kornienko strávili rok na ISS a ich pobyt mal pravdepodobne trvalé zdravotné následky, nehovoriac o desivých následkoch po návrate na Zem.
Ak chceme opustiť Zem, potrebujeme gravitáciu!
Práve preto je dôležité budovať stanice, ktoré simulujú zemskú gravitáciu. K tomu najlepšie poslúži odstredivá sila vytvorená rotáciou. Von Braun Station je prvý projekt, ktorý otestuje tento koncept a rozšíri tak naše poznatky ľudskom tele.
Von Braun Station
Von Braun Station síce na prvý pohľad vyzerá nereálne, no má veľký potenciál stať sa skutočnosťou. Skladá sa z 24 komerčných modulov rozostavených po obvode kruhovej konštrukcie. Tieto moduly budú financované vesmírnymi agentúrami (NASA, ESA, JAXA…) a súkromnými firmami (SpaceX, Hilton, Apple, Microsoft), poskytnú priestory pre relax (bary, telocvične) zábavu, sklady, nájdete tam kancelárie, hotely, laboratóriá, miesta pre opravu / konštruovanie satelitov, ubytovanie pre turistov, vily pre super-bohatých zákazníkov a mnoho ďalšieho. Priestoru bude dosť.
Stanicu bude možné kedykoľvek evakuovať pomocou malých raketoplánov (Dream Chasery po obvode) a v prípade straty tlaku sa dá akýkoľvek modul okamžite izolovať od zvyšku stanice.
Energiu dodajú solárne panely pripevnené na jednej strane stanice. Keďže Von Braun Station bude obiehať po polárnej obežnej dráhe, nikdy sa nedostane do tieňa Zeme, čo zabezpečí nepretržitú dodávku elektriky.
Viac sa dozviete vo videu (hore). Ak máte otázky, počkajte na ďalšie časti Gateway series, v ktorých sa ponoríme hlbšie do problematiky výstavby a fungovania Von Braun Station, prípadne ich napíšte do komentárov.
Čo čítať ďalej?
Predstavenie Gateway foundation – Science Fiction skutočnosťou – Gateway series