Voľby do Národnej rady Slovenskej republiky sa blížia a Štatistický úrad prišiel s analýzou odhadu počtu voličov a prvovoličov. Prvýkrát môže voliť približne 185 000 občanov vo veku 18 až 21 rokov. Z celkového počtu potenciálnych prvovoličov je približne 30 % vo veku 18 rokov. Je však otázne, koľko z nich reálne svoj hlasovací lístok 30. septembra 2023 odovzdá.
Koľko je potenciálnych voličov?
Celkový počet potenciálnych voličov s trvalým pobytom na Slovensku predstavuje na základe kvalifikovaného odhadu Štatistického úradu v súčasnosti 4,334 milióna. Ide o pokles približne 100 000 ľudí v porovnaní s predošlými voľbami.
Viac ako 60 % (2 616 000) potenciálnych voličov predstavujú osoby vo veku od 31 do 64 rokov. Seniori zastupujú 22,6 % (980 800), zatiaľ čo mladí do 30 rokov tvoria iba 17 % (737 200). Z regionálneho hľadiska disponuje najväčším počtom potenciálnych voličov Prešovský a Košický kraj.
Údaje, ktoré zverejňuje Štatistický úrad o potenciálnych voličoch nereprezentujú počet voličov zapísaných v zoznamoch voličov. Samostatné zoznamy v období medzi jednotlivými voľbami si vedie každá samospráva individuálne. V deň volieb sú tieto zoznamy podelené do okrskov a volebné komisie do nich dopisujú voličov.
Voľby sa konajú 30. septembra
Predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozhodnutím č. 204/2023 Z. z. vyhlásil voľby do Národnej rady Slovenskej republiky a určil deň ich konania na sobotu 30. septembra 2023. Voľby sa konajú od 07.00 h do 22.00 h. Všetky detailné informácie nájdete na stránke Ministerstva vnútra SR.
Voliči, ktorí sú mimo územia Slovenska môžu voliť poštou buď ak nemajú trvalý pobyt na území SR alebo ho majú a v čase volieb sa zdržiavajú mimo územia SR a boli na základe žiadosti zapísaní do osobitného zoznamu voličov. Voliči bez trvalého pobytu môžu voliť výhradne poštou.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Priebeh volieb
Asi najdôležitejšou informáciou pre voliča je spôsob, akým má voliť. Najprv je volič povinný preukázať svoju totožnosť. Okrsková volebná komisia následne zakrúžkuje poradové číslo voliča v zozname voličov a vydá voličovi hlasovacie lístky a prázdnu obálku. Prevzatie hlasovacích lístkov a obálky potvrdí volič v zozname voličov vlastnoručným podpisom.
Následne sa volič odoberie do osobitného priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov. Volič vyberie jeden hlasovací lístok podľa toho, koho chce voliť a vloží ho do obálky alebo môže zakrúžkovaním poradového čísla kandidáta vyznačiť, ktorému kandidátovi dáva prednosť. Volič môže zakrúžkovať maximálne 4 kandidátov.
Mohlo by ťa zaujímať: Rast HDP Slovenska ťahajú 3 odvetvia. Ktoré to sú?