Vodičom aut hrozí od októbra nová pokuta: Na toto si dávajte pozor

Ekonomika Od októbra čaká na vodičov nová pokuta
Od októbra čaká na vodičov nová pokuta. Zdroj: Facebook PZ Slovensko a shutterstock.com/Kichigin/NEGOVURA31
BITmarkets BITmarkets

S motorovým vozidlom od nedele už nemožno zaparkovať na chodníku, pokiaľ to neumožňuje dopravné značenie. Skončilo sa totiž prechodné obdobie, počas ktorého mohli vodiči áut parkovať na chodníkoch podľa pravidiel, ktoré platili pred nadobudnutím účinnosti novely zákona o cestnej premávke z marca 2022.

Pozor na zmenu

Novela zákona o cestnej premávke, ktorá nadobudla účinnosť 1. marca 2022, zaviedla celoplošný zákaz parkovania motorových vozidiel na chodníkoch s výnimkou osobitne vyznačených miest. Autá tak nemôžu parkovať na chodníku ani pri zachovaní voľného priestoru 1,5 metra, pokiaľ to neumožní dopravné značenie. Výnimku majú len bicykle, motocykle a elektrické kolobežky.

Hoci nová úprava cestného zákona je už vyše roka účinná, do 30. septembra 2023 platilo prechodné obdobie, ktoré umožňovalo parkovať motorové vozidlá na chodníku podľa predošlých pravidiel. Táto úprava mala zabezpečiť samosprávam dostatok času, aby mohli vyriešiť nedostatok parkovacích miest a pripraviť sa na zavedenie tzv. chodníkovej novely.

K obmedzeniu parkovania na chodníkoch sa samosprávy postavili rôzne. Niektoré, ako napríklad hlavné mesto Bratislava, sa rozhodli označiť chodníky v niektorých lokalitách dopravným značením, a tak parkovanie na nich zlegalizovať. Iné zase plánujú zjednosmerniť niektoré ulice či zaviesť regulované parkovanie.

Auto si preparkujte

Na dodržiavanie zákona budú dohliadať hliadky mestskej polície. Mestá a obce v súvislosti so zavedením novej legislatívy očakávajú zvýšený nápor na prácu mestskej polície. V prípade porušenia zákazu parkovania na chodníkoch hrozí majiteľom vozidiel pokuta, v mnohých mestách však chcú policajti prípadné priestupky v prvé dni riešiť dohovorom.

Prečítaj si aj: Rodičia novorodených detí si môžu prilepšiť aj o 400 eur: V týchto mestách sú príspevky najštedrejšie

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: TASRTAGY: