Bitcoin ďalej padá v reakcii na chybnú mediálnu interpretáciu správ z Indie
Bitcoin ďalej padá v reakcii na chybnú mediálnu interpretáciu správ z Indie Zdroj: shutterstock.com/WESTOCKPRODUCTIONS

Z prostredia indickej vlády sa čoraz častejšie ozývajú hlasy, že je najvyšší čas zvážiť postoj štátu ku kryptomenám. Cieľom vlády je vytvoriť nový regulačný program.

Populárny denník Economic Times prišiel 19.mája so zaujímavou správou. India plánuje vytvoriť regulačný program zložený z odborníkov, ktorého cieľom bude regulovať obchodovanie s kryptomenami v Indii.

Subhash Chandra Garg ,bývalý indický minister financií, ešte v roku 2019 stál vo vedení výboru, ktorý odporúčal úplný zákaz kryptomien z dôvodu ich zastaranosti. V súčasnosti však neustále narastá odpor voči týmto odporúčaniam.

Anonymný indický úradník z prostredia vlády uviedol :

“Vo vláde panuje názor, že sú odporúčania pána Subhasha Gargu zastaralé a je potrebné zmeniť pohľad na kryptomeny, nie však ich úplny zákaz.”

Úplný zákaz kryptomien pri súčasnej vláde nehrozí

Vytvorenie regulačného programu by krajine dopomohlo dôkladne preskúmať využitie blockchainu. Ďalším dôležitým krokom vpred je regulácia kryptomien formou izolovania od štandardných fiatových mien. Pravdepodobne najdiskutovanejším bodom regulačného programu bude vytvorenie projektu digitálnej rupie, na základe spolupráce odborníkov s Reserve Bank of India.

Ministerka financií Nirmala Sitharamanová, spoločne s ministrom pre podnikové záležitosti Indie Anuragom Thakurom sa už dávnejšie vyjadrili, že sú otvorení zmenám. Uprednostňujú regulovaný prístup pred úplným zákazom.

V roku 2018 bolo všetkým bankám na území Indie zakázané obchodovať s kryptomenami. Zvrat nastal vo februári roku 2020, kedy najvyšší súd zrušil zákaz na základe petície podanej indickými podnikateľmi a obchodníkmi.

V správe denníka Economic Times sa ďalej uvádza, že návrh zákona o kryptomenách a regulácií digitálnych mien na rok 2021 bol nateraz odložený. Napriek obavám z regulácie zažíva kryptosvet v Indii masívny rozmach.