Vláda USA vyčlenila miliardy dolárov na podporu jediného sektora

  • Vláda USA chce podporiť výskum a vývoj v oblasti pokročilých počítačových čipov.
  • Odvetvie podporí investíciou vo výške piatich miliárd dolárov.
  • Spojené štáty sa chcú zbaviť závislosti od Taiwanu.
Novinky Vláda USA investuje 5 miliárd dolárov do vývoja čipov
Vláda USA investuje 5 miliárd dolárov do vývoja čipov. Zdroj: shutterstock.com/STILLFX
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Administratíva prezidenta Joea Bidena podporí výskum a vývoj v oblasti pokročilých počítačových čipov investíciou vo výške päť miliárd amerických dolárov (4,65 miliardy eur). Oznámila to v piatok americká ministerka obchodu Gina Raimondová. Investícia smeruje do novozaloženého verejno-súkromného konzorcia. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AP.

Národné centrum pre polovodičové technológie získa investíciu na základe zákona o podpore vedy z roku 2022. Pandémia nového koronavírusu zdôraznila riziká, ktoré pre hospodárstvo a národnú bezpečnosť predstavuje prílišná závislosť od Taiwanu v oblasti vyspelých čipov, zatiaľ čo nástup umelej inteligencie pravdepodobne zvýši dopyt po novších a inovatívnejších technológiách.

„Toto je zlomový bod v odvetví,” povedala Raimondová. „Nielen preto, že sme nebezpečne závislí od jednej krajiny, pokiaľ ide o množstvo našich čipov, ale aj preto, že umelá inteligencia povedie k explózii dopytu po čipoch, po sofistikovaných čipoch, energeticky účinnejších čipoch, nákladovo efektívnych čipoch,” dodala.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Ďalšie miliardy dolárov vláda vyčlenila na rozšírenie závodov, ktoré vyrábajú čipy

Podľa vládnych údajov odvetvie počítačových čipov v USA zamestnáva približne 375 000 ľudí s priemerným príjmom 82 830 dolárov. Technologické firmy tvrdia, že potrebujú viac kvalifikovanej pracovnej sily, aby mohli využiť 39 miliárd dolárov, ktoré vláda osobitne vyčlenila na financovanie nových a rozšírenie existujúcich závodov na výrobu čipov.

Prečítajte si aj: USA a Čína dramatický škrtajú vzájomné väzby. Obchodná vojna zasiahne aj Európu